کانال تلگرام هفته نامه عصر ارتباط

باغچه هوشمند به آپارتمان‌ها می‌آید

 • 13 شهریور 1395 • زندگی آپارتمانی باعث شده است بسیاری از مردم جهان امکان نگهداری از گل و گیاه را نداشته باشند. ولی گروهی از محققان آمریکایی تصمیم دارند به کمک فناوری این مشکل را برای همه آپارتمان‌نشینان جهان حل کنند.

  این محققان محصول جدیدی ارایه کرده‌اند که به افراد امکان می‌دهد بدون داشتن فضای وسیع یا باغچه، داخل آپارتمان خود گل و گیاه پرورش دهند. **محصول جدید که Grobo نام دارد در اصل یک سیستم هوشمند محسوب می‌شود که در قالب یک باغچه داخلی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این سیستم فناوری‌های هوشمندی را در اختیار گرفته است که به کمک آنها شرایط رشد برای گیاهان را شبیه‌سازی می‌کند و به صورت لحظه به لحظه اطلاعات مربوط به هر یک از گیاهان را در اختیار کاربر می‌گذارد.**

  سیستم جدید قادر است به صورت خودکار میزان نور یا آب مورد نیاز هر یک از گیاهان را محاسبه کند و برای هر یک از آنها شرایط مجزا ارایه دهد تا در بهترین شرایط رشد کنند. باغچه مصنوعی Grobo به گونه‌ای عمل می‌کند که به صورت کاملا خودکار و بدون دخالت انسان می‌تواند نور، آب، مواد غذایی و ... را به گیاهان برساند.

  **این باغچه مصنوعی شبیه به یک ویترین کوچک ساخته شده است که 1.2 متر ارتفاع دارد و شکل مستطیلی آن باعث می‌شود که شبیه به یک کتابخانه کوچک در هر نقطه از منزل قرار بگیرد.** این سیستم هوشمند در بخش داخلی خود حسگرهای ویژه‌ای را شامل می‌شود و به 63 چراغ LED مجهز شده است. این چراغ‌ها با انتشار فوتون‌های خاص نوری، اشعه مشابه نور خورشید را به گیاه می‌رسانند و شرایط کاملا مشابه برای پرورش آن در یک باغچه واقعی را فراهم می‌کنند. فوتون‌هایی که از این چراغ‌ها منتشر می‌شود طیف نوری با هشت رنگ متفاوت که از خورشید منتشر می‌شود را در اختیار دارند و کاربران همچنین می‌توانند به صورت دستی طول موج هر نور را تغییر دهند.

  باغچه مصنوعی Grobo همچنین حسگرهایی را برای مانیتور و کنترل کردن گیاهان شامل می‌شود و از طریق یک اپلیکیشن با گوشی هوشمند کاربر ارتباط برقرار می‌کند. از این طریق کاربر می‌تواند به کمک گوشی خود هرگونه تغییر را در این سیستم اعمال کند و بدون حضور فیزیکی، همواره مراقب گیاهان خود باشد. حسگرهایی که در Grobo کار گذاشته شده‌اند می‌توانند عوامل مختلف از جمله دمای محیط، رطوبت، کیفیت خاک، pH،‌ میزان آبرسانی و ... را محاسبه کنند.

  این سیستم هم‌اکنون با قیمت 900 دلار پیش‌فروش می‌شود. ولی اگر منتظر آن بمانید تا Grobo وارد بازار جهانی شود و سپس آن را خریداری کنید، برای هر یک از آن می‌بایست 1300 دلار بپردازید.

   

  دیدگاه خود را وارد کنید:

  ثبت دیدگاه

  ویژه نامه

  ویژه نامه تراکنش

  تبلیغات

  موسسه آموزش عالی آزاد گفتگو
  گرین - Green
  SUHD TV SAMSUNG