کانال تلگرام هفته نامه عصر ارتباط

اتوبوس‌های بدون راننده در خیابان‌های هلسینکی

 • 13 شهریور 1395 •  

   

  عکس اصلی2

  شرح عکس: اتوبوس‌های خودکار در جاده‌های شهر هلسینکی کشور فنلاند بسیار پرمشتری هستند.

   

  اتوبوس‌ها در حرکت هستند و در ایستگاه‌های مختلف توقف می‌کنند، اما هیچ راننده‌ای در اتوبوس دیده نمی‌شود. هفته گذشته دو مینی‌اتوبوس خودکار در جاده‌های شهر هلسینکی کشور فنلاند شروع به سرویس‌دهی کردند و هم‌اکنون در ترافیک و خیابان‌های شلوغ این شهر در حال رفت‌وآمد و پیاده و سوار کردن مسافر هستند.

  **این اتوبوس‌های الکترونیکی کوچک توسط یک کمپانی فرانسوی به نام Easgmile ساخته شده و توسعه یافته‌اند و توانایی جابه‌جا کردن 9 مسافر در مسیر خود را دارند. سرعت این اتوبوس‌ها به چیزی نزدیک به 25 مایل در ساعت می‌رسد؛ البته فعلا محدوده حرکت و سرویس‌دهی آنها به چیزی حدود هفت مایل محدود می‌شود، تا زمانی که بتوانند دوره آزمایشی خود را پشت سر بگذارند.**

  جالب است بدانید که این اتوبوس‌ها در حال حاضر در شهرهای دیگر هم در حال آزمایش شدن هستند، منتها در این شهرها اتوبوس‌های خودکار فقط در محیط ویژه تست‌ مورد آزمایش قرار می‌گیرند و هنوز وارد خود شهرها نشده‌اند. گفته می‌شود در صورت پشت سر گذاشتن تست‌ها و زمان آزمایش به‌زودی اتوبوس‌های خودکار به خیابان‌های دیگر شهرها هم راه می‌یابند.

  این پروژه بخشی از پروژه جاه‌طلبانه حمل‌و‌نقل عمومی شهر هلسینکی است که شروع آن بیش از یک‌دهه پیش استارت خورده است.

  ** شهر هلسینکی در حال حاضر از سرویس نقلیه عمومی بسیار خوبی بهره می‌برد، اما شهرداری این شهر قصد دارد برنامه‌های حمل‌ونقل در شهر خود را توسعه دهد. سیستم جدید جا‌به‌جایی مسافر این شهر به شهروندان اجازه خواهد داد که از طریق یک اپ موبایل هزینه جا‌به‌جایی در شهر با هر وسیله‌ای از جمله اتوبوس، قطار، مترو، تاکسی و دوچرخه‌های اشتراکی را بپردازند و به‌راحتی از این خدمات بهره ببرند.**

  شهردار هلسینکی که «پکاسائوری»‌ نام دارد، قصد دارد این شهر را با سیستم هوشمند جا‌به‌جایی مسافر آن بار دیگر به دنیا معرفی کند. او می‌گوید: ما امیدواریم محققان کمپانی‌هاي بیشتری روی پروژه اتوبوس‌های خودکار کار کنند تا بتوانیم آنها را توسعه دهیم.

  سیستم اجرا‌شده در این اتوبوس‌های خودکار بعد از پاییز امسال قرار است در دو شهر «اسپو» و «تامپره» هم اجرا شوند. البته در قانون فنلاند ضروري نیست كه راننده حتما در وسیله نقلیه حاضر باشد و همین ورود اتوبوس‌های خودکار به فنلاند را راحت‌تر هم می‌کند.

  «هری سانتامالا»، مدیر پروژه اتوبوس‌های خودکار برقی می‌گوید: نیازی به تصویب قانون جدید وجود ندارد، این قوانین به‌صورت تاریخی نوشته خواهند شد و خوشبختانه دولت ما نیز با آغوش باز ورود اتوبوس‌های خودکار به حمل‌و‌نقل شهری را پذیرفته است.

  دیدگاه خود را وارد کنید:

  ثبت دیدگاه

  ویژه نامه

  ویژه نامه تراکنش

  تبلیغات

  موسسه آموزش عالی آزاد گفتگو
  گرین - Green
  SUHD TV SAMSUNG