کانال تلگرام هفته نامه عصر ارتباط

از گرانی کالاهای بدون مشتری تا ظهور شغل‌های جدید

 • 13 شهریور 1395
 • مریم عسگری  هفته‌ گذشته در بازار خرید و فروش کالاهای کامپیوتری و دیجیتال شاهد اتفاقاتی بودیم که با توجه به شرایط خاص بازار، موجب اعتراض و گلایه فعالان این صنف شد؛ البته بخشی از این اتفاقات ناشی از نوسانات نرخ دلار آزاد بود و برخی دیگر ناشی از اتخاذ تصمیم و اجرای دستورات جدیدی از سوی مسوولان. در هر حال بازار هفته گذشته پرسروصدا و البته بی‌رونق بود.

  با توجه به این موضوع، در گزارش این هفته ضمن بررسی وضعیت بازار کامپیوتر و دیجیتال از لحاظ میزان تقاضا و فروش، این اتفاقات را نیز مورد بررسی قرار می‌دهیم. اگر به این موضوع علاقه‌مندید، این گزارش را بخوانید.
  گرانی دلار و کالاهای کامپیوتری

  **عبور مجدد قیمت دلار از رقم 5560 تومان در هفته‌ای که گذشت، به رشد 10 تا 25 درصدی قیمت کالاهای کامپیوتری منجر شد، البته این رشد قیمت در مورد کالاهای گران‌قیمت محسوس‌تر بود. همچنین بیشترین تغییر قیمت در مورد کالاهایی چون نوت‌بوک، تبلت، گوشی موبایل و انواع دوربین‌های عکاسی و فیلم‌برداری اکشن مانند گوپرو و... رخ داد.**

  فعالان بازار که این رشد قیمت را ناشی از گرانی دلار می‌دانند، می‌گویند: این تغییر قیمت هیچ تاثیری بر بازار کامپیوتر نگذاشته و بازار کالاهای کامپیوتری همچنین بی‌رونق است. در بازار موبایل و دوربین‌های عکاسی تازه‌وارد هم وضعیت به همین منوال است و میزان تقاضا در حد چشمگیری کاهش یافته است.

  برخی از فعالان بازار می‌گویند: تداوم روند صعودی قیمت دلار موجب شده موجودی در بازار کامپیوتر کاهش یابد و به همین دلیل بازار کامپیوتر بیش از سایر کالاها رکود را تجربه می‌کند.

  این درحالی است که در بازار موبایل و سایر کالاهای دیجیتال کمتر با پدیده کاهش موجودی مواجه هستیم.
  کارشناسان بر این باورند که اگرچه نرخ دلار مانند قبل حدود 20 تا 30 تومان کاهش می‌یابد، اما این کاهش قیمت خریداران را راضی نخواهد کرد و پیش‌بینی می‌شود بازار همچنان از رکود دور بماند. ‌به گفته کارشناسان، در شرایط فعلی هیچ‌چیز قابل پیش‌بینی نیست و ممکن است مانند ماه‌های قبل تصمیم‌هایی از سوی مسوولان اتخاذ شود و اوضاع بازار تغییر کند.

  موبایل‌فروش‌ها نفس می‌کشند

  هفته گذشته انتشار خبر جمع‌آوری دستفروشان از اطراف پاساژ علاء‌الدین بحث داغی بود؛ موضوعی كه خیلی‌ها را از سر کنجکاوی به علاء‌الدین کشاند.

  داستان از این قرار است که این اقدام برای مبارزه با عرضه‌کنندگان گوشی‌های مسروقه اجرا و بنا بر ادعای فعالان بازار گوشی، موجب رضایت کسبه علاء‌الدین شده است.

  اما روی دیگر داستان این است که برخی از این دستفروشان، کارمندان فروشندگان مراکز خرید و فروش موبایل هستند که خارج از مراکز موبایل بساط گسترده و کسب درآمد می‌کنند.

   برخی نیز می‌گویند: برخی از فروشندگان گوشی‌های کارکرده را به دستفروشان به‌صورت امانی می‌سپارند یا به‌صورت اعتباری می‌فروشند و در صورتی که مشتری کم‌درآمدی به آنها مراجعه کند، آنها را به سمت این فروشندگان سوق می‌دهد.

  البته فعالان بازار این موضوع را تکذیب کرده و مي‌گويند: اگر قرار بر فروش کالای کارکرده باشد، خودمان در فروشگاه این کار را انجام می‌دهیم.

  در هر صورت در حال حاضر این طرح اطراف پاساژ علاء‌الدین اجرا شده و در هفته گذشته ماموران اطراف این پاساژ حضوری پررنگ داشتند.

  اما به گفته کارشناسان، این اقدامات موقتی بوده و مشخص است که با اجرای این طرح فروش گوشی‌های سرقتی محدود نمی‌شود؛ چراکه دستفروشان در سایر نقاط شهر و حتی همین خیابان جمهوری آزادانه گوشی‌های سرقتی را به‌فروش می‌رسانند.

  این در حالی است که اتحادیه لوازم صوتی و تصویری و گوشی موبایل اعلام کرده است، این طرح اطراف مراکز خرید و فروش موبایل اجرا می‌شود و نتایج مثبتی دربر خواهد داشت.

  مشاغل جدید در بازار موبایل و کامپیوتر

  در ماه‌های گذشته در مورد این موضوع که برخی از کسبه بازار کامپیوتر به‌دلیل ناتواني در تامین هزینه‌های جاری ناچار به تخلیه واحدهای فروشگاهی و ورود به بخش‌های دیگر شده‌اند، بسیار شنیده‌ایم.

  البته تصور می‌شد فعالان این صنف سرمایه خود را به بخش‌های دیگری منتقل کرده و در صنوف دیگری به فعالیت مشغول هستند. اما بر اساس جدیدترین اخبار، **برخی از فروشندگان این واحدهای فروشگاهی که بدون سرمایه ما‌ه‌ها و شاید سال‌ها در مراکز خرید و فروش کامپیوتر و موبایل فعالیت می‌کردند، حالا شغل جدیدی دارند و بدون اینکه فروشگاهی داشته باشند، در مراکز خرید و فروش کامپیوتر پرسه می‌زنند و هنگامی که مشتری برای خرید کالایی به فروشگاهی مراجعه می‌کند، در صورتی که کالای مورد نظر در فروشگاه موجود نباشد، فروشنده بدون مغازه خریدار را به سمت فروشگاهی که کالای مورد نظر را دارد هدایت کرده و براي این اقدام از فروشنده پورسانت می‌گیرند.**

  البته این اتفاق بیشتر در بازار موبایل و تجهیزات جانبی مشهود است.

  به گفته فعالان بازار، این اقدام نه‌تنها غیرقانونی نیست، بلکه کمک بزرگی به فروشگاه‌داران بازار و همچنین خریدارانی است که نمی‌دانند کالای مورد نظر را از کدام فروشگاه خریداری کنند.

  **یکی دیگر از شغل‌های جدید فعالان بازار کامپیوتر، نصب نرم‌افزارهای مختلف روی دستگاه‌های خریداری‌شده است.** بر اساس بررسی‌های صورت‌گرفته، گروهی از فعالان بازار که سرمایه‌ای برای خرید و فروش کالا ندارند، حالا به نصب نرم‌افزار و فارسی‌سازی گوشی و تبلت روی آورده‌اند که از قضا فارسی‌سازی گوشی‌ها مخاطبان بسیاری دارد.

  به گفته کارشناسان، ظهور شغل‌های این‌چنینی در بازارهای کامپیوتر و موبایل نشانه ضعف بازار و سیستم خرید و فروش است.

  پیش‌بینی بازار پیش رو

  همان‌طور که پيش از اين گفتیم، وضعیت بازار کامپیوتر و موبایل در شرایط فعلی قابل پیش‌بینی نیست و تنها پیش‌بینی کارشناسان از وضعیت آتی بازار به تغییرات نرخ دلار آزاد و روند قیمت‌ها مربوط می‌شود. به گفته آنها سال‌ها است که بازار کالاهای کامپیوتری و موبایل غیرقابل پیش‌بینی است و به‌دلیل بی‌ثباتی اقتصادی نمی‌توان انتظار روزهای خوب را در آینده نزدیک داشت.
   

  دیدگاه خود را وارد کنید:

  ثبت دیدگاه

  ویژه نامه

  ویژه نامه تراکنش

  تبلیغات

  موسسه آموزش عالی آزاد گفتگو
  گرین - Green
  SUHD TV SAMSUNG