کانال تلگرام هفته نامه عصر ارتباط

6 نکته که باید در مورد نسل 5 بدانیم

 • 13 شهریور 1395 • شرکت‌های فناوری در حالی که برای موج نوآوری نسل 5 آمده می‌شوند باید چیزهایی را بدانند.

  نسل 5 در گستره‌ وسیعی از خدمات و فناوری اطلاعات نقش واکنش‌یار را دارد و بسیار فراتر از فناوری‌های سیار و طرح‌های تجاری بر تمام بخش‌های صنعت و جامعه اثر می‌گذارد.

  هر تأمین‌کننده‌ای که به سراغ اینترنت همراه، اینترنت چیزها(چیزترنت)، خدمات ابرواره، لوازم الکترونیکی خانگی یا خودکارسازی برود باید اثر نسل 5 را ارزیابی کند.

  بازیگران حوزه‌ فناوری اطلاعات باید هم اکنون در فکر اینترنت چیزها و به زودی در فکر فناوری نسل 5 باشند. فناوری نسل 5 در قالب تحلیل بی‌درنگ، طرح مراکز داده، خدمات وب مکان مبنا یا شبکه‌های اجتماعی و پول دیجیتالی طی دو سال آینده بر الگوهای تقاضا اثر خواهد گذاشت. اثرگذاری راه‌اندازی فناوری نسل 5 بر فناوری اطلاعات دارای شش روند است.

  1. نسل 5 فقط یک نسل خشک و خالی دیگر نیست و موجی از نوآوری به پا می‌کند تا دستیابی به اطلاعات و توان رایانش حالت بی‌درنگ پیدا کند.
  2. نوآوری نسل5 دورگستر و پهن‌گستر است. نوآوری در فناوری ارتباطات سیار، تحلیل بی‌درنگ، مراکز داده‌ای لبه‌ شبکه و خدمات و کاربردهای جدیدی چون وسایل نقلیه‌ شبه خودگردان، واقعیت افزوده و اینترنت چیزها ضرورت دارد.
  3. پیاده‌سازی فناوری نسل 5 حالت نامنسجم شدیدی دارد. این راه‌اندازی بستگی خواهد داشت به بازیگرانی که دوست دارند از سایرین گوی سبقت را بربایند، تقاضای ملی برای قابلیت‌هایی که در نسل 3 و 4 میسر نیست، دخالت دولت، اثربخشی فناوری‌های جدید بر مقیاس و موارد جدید کسب و کار که در آنها چندین بازیگر همکاری دارند.
  4. عدم قطعیت. وضعیت تمام فناوری‌ها نسل 5 به خصوص از لحاظ مقیاس تثبیت شده نیست. همچنین مشخص نیست که قابلیت‌هایی چون پاسخ‌های زیر یک میلی‌ثانیه بتواند سرمایه‌گذاری را توجیه کند. حوزه‌های نیازمند سرمایه‌گذاری ویژه عبارتند از خدمات کم‌تأخیر، شبکه‌ها و افزاره‌های کم‌مصرف و قابلیت پشتیبانی از افزاره‌های پرشمار.
  5. دولت‌ها و بهره‌برداران دارای رویاهای نسل پنجمی متفاوتی هستند. بسیاری از دولت‌ها به خصوص در اروپا خواهان پیشبرد فناوری‌های نسل 5 و زندگی دیجیتالی هستند اما دغدغه بهره‌برداران سود سهام‌داران است. این تعارض می‌تواند به شراکت دولتی-خصوصی در تأمین اعتبار منجر شود.
  6. عامل ناشناخته: اما فناوری‌های رقیب ممکن است به اقتصاد لطمه بزنند. مثلاً فناوری‌هایی مثل ابرواره بی‌وزن یا لورا که گزینه‌های رایانش لبه‌ای در پهنای باند پایین برای اینترنت چیزها هستند می‌توانند محرک عمده‌ای برای از گود خارج کردن نسل پنج باشند.

   

  دیدگاه خود را وارد کنید:

  ثبت دیدگاه

  ویژه نامه

  ویژه نامه تراکنش

  تبلیغات

  موسسه آموزش عالی آزاد گفتگو
  گرین - Green
  SUHD TV SAMSUNG