کانال تلگرام هفته نامه عصر ارتباط

مروری بر لنز Nikon AF-S Nikkor 200-500 mm f/5.6E ED VR

 • 13 شهریور 1395
 • محسن آرونی  اگر به‌دنبال یک لنز با قیمت مناسب برای پرنده‌نگری و عکاسی حیات وحش می‌گردید، لنز ۲۰۰ تا ۵۰۰ میلیمتری جدید نیکون برای شما ساخته شده است.** این لنز با داشتن گشودگی f/5.6 و حداقل فاصل قابل دسترسی ۲/۲ متر شاید برجسته‌ترین لنز سوپر‌تله دنیا نباشد، اما با قیمت پنج میلیون تومانی خود انعطاف بسیاری زیادی دارد و آزادی عمل بسیاری نیز به کاربر می‌دهد.** بنابراین اگر بودجه شما محدود است اما علاقه وافری به ثبت سوژه‌های دوردست دارید، بد نیست این لنز را در برنامه خرید خود بگنجانید.

  بدنه و طراحی

  ابعاد لنز ۲۰۰ تا ۵۰۰ میلیمتری نیکون برابر ۱۰۸ در ۲۶۷.۵ میلیمتر است و در صورت نصب نورگیر استوانه‌ای، ابعاد مجموعه ۱۳۳ در ۱۰۲ میلیمتر افزایش می‌یابد و وزن این لنز نیز ۲۰۹۰ گرم است که با نصب رابط سه‌پایه به ۲۳۰۰ گرم افزایش می‌یابد. در بسته‌بندی دستگاه یک درپوش مخصوص دهانه‌های ۹۵ میلیمتری، نورگیر، درپوش عقب و یک کیسه پارچه‌ای برای حمل لنز ارايه می‌شود و رابط سه‌پایه نیز به کاربر امکان نصب دستگاه روی سه‌پایه را برای داشتن تعادل بهتر می‌دهد. این لنز در چین ساخته می‌شود و دهانه، رزوه اتصال فیلتر و نورگیر، بدنه و حلقه وضوح‌یابی آن از پلاستیک ساخته شده است كه وزن کلی آن را کاهش می‌دهد، اما باید به‌خوبی مراقب آن بود، چون با یک ضربه کاری از پا در می‌آید. بخشی از حلقه زوم، رابط سه‌پایه و همچنین پایه لنز از فلز ساخته شده و از سمت اتصال به بدنه دوربین در برابر نفوذ گرد‌وخاک مقاومت دارد. حروف SWM و AF-S روی بدنه این لنز نشانگر موتور وضوح‌یابی مافوق صوتی برای عملکرد کم‌صدا است و حرف E نیز نماد دیافراگم الکترونیکی است که استفاده از آن از سال ۲۰۰۷ روی دوربین‌های DSLR نیکون معمول شده و امکان کنترل دیافراگم با سرعت بالا در خلال عکاسی پیاپی و تنظیم نور خودکار را فراهم می‌کند. به این دلیل امکان کنترل دیافراگم روی DSLR‌های قدیمی‌تر نیکون وجود ندارد و دستگاه تنها با حداکثر گشودگی دیافراگم تصویربرداری خواهد کرد.

  کنترل‌ها و تنظیمات‌

  روی بدنه لنز ۲۰۰ تا ۵۰۰ میلیمتری نیکون پنج کلید نصب شده که برای کنترل وضوح‌یابی و لرزه‌گیر به‌کار می‌روند. نخستین دکمه از بالا، دستگاه را در وضعیت وضوح‌یابی خودکار و دستی قرار می‌دهد و در حالت دستی نیز می‌توان بلافاصله پس از متمرکز شدن خودکار روی سوژه، حلقه وضوح‌یابی را چرخاند و به حالت دلخواه رسید. کلید بعدی برای تعریف گستره کارکرد در فواصل مختلف کاربرد دارد و تغییر وضعیت آن از حالت Full به شش متر تا بی‌نهایت با از دور خارج کردن احتمال وجود سوژه در فواصل نزدیک، موجب افزایش سرعت وضوح‌یابی دستگاه در فواصل دوردست می‌شود. کلید بعدی برای فعال و غیرفعال کردن لرزه‌گیر اپتیکال دستگاه به‌کار می‌رود که قول فاصله گرفتن به میزان چهار و نیم گام از سرعت شاتر امن را به کاربر می‌دهد و برخی کاربران در فاصله کانونی ۵۰۰ میلیمتری توانسته‌اند با سرعت شاتر یک‌بیستم ثانیه نیز تصاویری واضح ثبت کنند. کلید بعدی برای قرار دادن لرزه‌گیر اپتیکال در حالات عادی و ورزشی کاربرد دارد که حالت اخیر با داشتن حساسیت بیشتر، برای ثبت سوژه‌هایی که حرکت غیرقابل پیش‌بینی دارند مناسب است. در نهایت به قفل لنز می‌رسیم که بدنه را در حالت ۲۰۰ میلیمتری قفل می‌کند و برای جلوگیری از سُرخوردن اجزای داخلی در صورت هرزگردی حاصل از چند سال کارکرد مداوم به کار می رود.

  کارایی و کیفیت‌

  **کنترل لنز ۲۰۰ تا ۵۰۰ توسط دو حلقه وضوح‌یابی و زوم انجام می‌شود که هر دو عملکردی نرم و روان دارند و چرخشی حدود ۱۷۰ درجه دارند که کار کادرگیری دقیق و وضوح‌یابی دستی را برای کاربر بسیار ساده می‌کنند. روی بدنه این لنز پنجره‌ای برای سنجش فاصله نصب شده که در عمل کاربرد اندکی دارد و به‌طور تقریبی فاصله سوژه تا کاربر را به او گزارش می‌دهد.** وضوح‌یابی نه‌چندان سریع مهم‌ترین عامل کاهنده قیمت این لنز است و با اینکه عکاسان حیات وحش به‌ندرت با آن مشکلی خواهند داشت، اما نمی‌توان وضوح‌یابی آن را با رقیب اصلی یعنی لنز 100-400mm f/4.0 L IS کانن مقایسه کرد. وزن این لنز نسبت به ابعاد و کارایی آن زیاد نیست و بیشتر کاربران می‌توانند بدون خستگی زیاد از آن برای تصویربرداری در طبیعت استفاده کنند. وضوح تصاویر خروجی از این لنز عالي است و با اینکه از نظر کیفیت ساخت بدنه و وضوح‌یابی جزو حرفه‌ای‌ترین ساخته‌های نیکون به‌حساب نمی‌آید، اما سازنده از نظر ارايه اپتیک باکیفیت در آن کم نگذاشته و تا زمانی که کاربر با عمق میدان کم لنزهای تله آشنایی داشته باشد می‌تواند از آن نتایج درخشانی دریافت کند. لنز ۲۰۰ تا ۵۰۰ جدید نیکون با مبدل فاصله کانونی 4/1 برابر نیکون سازگاری دارد و پس از اتصال به آن یک لنز ۲۸۰ تا ۷۰۰ میلیمتری با گشودگی f/8.0 در اختیار کاربر خواهد بود که در صورت وجود سازگاری سنسور وضوح‌یابی دوربین کاربر با این گشودگی، مشکلی در زمینه وضوح‌یابی خودکار ایجاد نخواهد شد. لنز ۲۰۰ تا ۵۰۰ میلیمتری نیکون یکی از منعطف‌ترین ساخته‌های این شرکت به‌حساب می‌آید و هر کاربر نیکونی که قصد دارد با بودجه محدود به سراغ عکاسی حیات وحش برود باید آن را در صدر فهرست خرید خود قرار دهد.

   

  دیدگاه خود را وارد کنید:

  ثبت دیدگاه

  ویژه نامه

  ویژه نامه تراکنش

  تبلیغات

  موسسه آموزش عالی آزاد گفتگو
  گرین - Green
  SUHD TV SAMSUNG