کانال تلگرام هفته نامه عصر ارتباط

علت سکوت بانک مرکزی چیست؟

 • 6 شهریور 1395
 • رضا قربانی



  داستان ورود شبه‌مسترکارت و هیاهویی که جناب وزیر ارتباطات باعث و بانی آن هستند، هنوز با هیچ عکس‌العمل رسمی از سوی بانک مرکزی مواجه نشده است. این موضوع این پرسش‌ها را در ذهن مردم ایجاد می‌کند که سکوت بانک مرکزی به معنای رضایت است؟ یا اینکه بانک مرکزی نمی‌خواهد در چنین موضوعی خود را با دولت در بیندازد؟ می‌گویند جناب وزیر ارتباطات مدتی است در حوزه‌های مختلف اظهارنظر می‌کنند. کاری به آن نداریم؛ منتها از همان هفته‌ای که وزیر اعلام کرد مسترکارت را در ایران به کمک شرکتی که چند ماه از تاسیس آن نمی‌گذرد عملیاتی کرده است، گفتیم این موضوع چه ربطی به این وزارتخانه دارد؟ وزارت ارتباطات کجای پرداخت ایران است؟ تا امروز مگر پرداخت در ایران توسط بانک مرکزی و شاپرک و شرکت‌ها و بانک‌ها انجام نمی‌شده است؟ مگر ما ازنظر ویزا و مسترکارت تحریم نیستیم و تا زمانی که تحریم هستیم چه معنایی دارد که بگوییم از مسترکارت استفاده قانونی می‌کنیم؟ توجه داشته باشیم که ممکن است شرکت‌هایی به‌صورتی قانون را دور بزنند، اما آیا دولت هم می‌تواند وارد این حوزه شود؟ آن‌هم دولتی که با برجام تلاش کرده به زبان حقوقی با دنیا صحبت کند؟ چرا وزیر ارتباطات اصرار دارد بر موضع خود بایستد؟ این چه منطقی است که وزیر می‌خواهد این ماجرا را گردن رسانه‌ها بیندازد و بگوید هیچ جایی نگفته که مسترکارت را در ایران عملیاتی کرده است؟

  محمود واعظی یکشنبه در حاشیه افتتاح پروژه‌های سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی گفته است:«برخی رسانه‌ها درباره فعالیت مسترکارت در ایران خلط مبحث کرده‌اند و فعالیت ویژن‌کارت را تعبیر به مسترکارت کرده‌اند و بر اساس آن شرکت مسترکارت اعلام موضع کرده است که با ایران ارتباطی ندارد و این مطلب درست است.»

   او درباره ویژن‌کارت و مسترکارت گفته است: «این دو باهم متفاوت است و هیچ‌کدام از مسوولان راجع به مسترکارت حرفی به میان نیاورده‌اند.»

  بماند که نام سایت صادرکننده این کارت‌ها ایران‌مسترکارت است!

  یک‌بار دیگر این حرف را بخوانید: مسترکارت با ویژن‌کارت فرق دارد؟ داریم درباره چه چیزی حرف می‌زنیم؟ درباره شبکه پرداخت بین‌المللی؟ نکند ویژن‌کارت که یک شرکت نوپا است که چند ماه از تاسیس آن می‌گذرد، یک‌شبه ره صدساله را رفته است؟ همه قدرت ویزا و مسترکارت که حتی نمونه‌های ژاپنی و چینی و روسی هم نتوانسته‌اند به گرد پای آن برسند، در شبکه پذیرش بین‌المللی است که دارند. چیزی شبیه شتاب و شاپرک خودمان. چطور است که فردا کسانی هم بیایند و کارت صادر کنند و نامش را بگذارند «شهاب» و بعد بگویند که مردم می‌توانند از کارت‌های «شهاب» به‌ جای «شتاب» استفاده کنند. چرا خودمان را دست می‌اندازیم؟ این چه حرفی است که این ویژن‌کارت است و مسترکارت نیست. این کارت‌ها قرار است در کدام شبکه پذیرش شوند؟ لابد قرار است مخفیانه کارت‌های مذکور از طریق مسترکارت پذیرش شوند؟

  می‌گویند دکتر بالای سر زن بیماری آمد و بعد از معاینه گفت متاسفانه همسر شما فوت‌ شده است. زن گفت نه من زنده‌ام. مرد عصبانی شد و گفت ساکت شو! تو بهتر می‌فهمی یا آقای دکتر! حالا حکایت ماست.

   

  دیدگاه خود را وارد کنید:

  ثبت دیدگاه

  ویژه نامه

  ویژه نامه تراکنش

  تبلیغات

  موسسه آموزش عالی آزاد گفتگو
  گرین - Green
  SUHD TV SAMSUNG