کانال تلگرام هفته نامه عصر ارتباط

نتیجه برجام در حوزه رویدادهای بانکداری و پرداخت چیست؟

 • 6 شهریور 1395
 • مینا والی  یک سال از برجام گذشته است؛ اما به‌‌رغم همه خوش‌بینی‌ها نتیجه آن در حوزه‌های متفاوت چه بوده است؟ ما فقط به فناوری‌های بانکداری و پرداخت کار داریم و در این گزارش هم فقط به رویدادهای بانکداری و پرداخت می‌پردازیم و کاری به چیزهای دیگر نداریم. در سال‌های گذشته گران‌قیمت‌ترین رویدادها با اسپانسرشیپ‌هایی با رقم‌های نجومی در حوزه بانکداری برگزار شده و اگر توجه کنیم همه این رویدادها گرایش پیداکرده‌اند به بحث فناوری. اگر تا چند سال پیش بانکداری الکترونیکی مد بود، امروز استارت‌آپ‌ها مد شده‌اند و بسیاری به فراست دریافته‌اند که با اندک سرمایه می‌توان رویدادهایی برگزار کرد که نتایج مالی درخشانی برای برگزارکنندگان دارد. پرسش مطرح این است که چرا این‌همه رویداد در صنعتی برگزار می‌شود که بسیار کوچک‌تر از کشورهای توسعه‌یافته است.

  سنگ بزرگ

  دستاورد این همایش‌ها و رویدادها چیست؟ آیا پای صحبت شرکت‌های حاضر در این انبوه نمایشگاه‌ها نشسته‌ایم، ببینیم چه نتیجه‌ای برای آنها داشته است یا تنها کسب درآمد و پر شدن بیلان برگزارکننده‌ها کافی است تا هر سال و هر سال این نمایش‌ها تکرار شوند؟ آیا شرکت‌های ما این جرات را دارند که نگاهی به پشت سر بیندازند که این رویدادها چه حاصلی برایشان داشته است؟ شرکت‌ها چقدر با حمایتشان از چنین رویدادهایی در پایین‌آوردن انتظارها نقش دارند؟

  ما نمی‌گوییم رویداد برگزار نشود، اتفاقا همین سال‌ها در صنعت، رویدادهایی داشتیم که با اندازه کوچک اما کاملا تخصصی و با حضور متخصصانی از گوشه‌وکنار دنیا و برای تعداد محدودی کارشناس و متخصص بانک‌ها و شرکت‌ها برگزار شده است که احتمالا در بالا بردن سواد شرکت‌کننده‌ها موثر بوده و حداقل چنین نتیجه‌ای داشته است. این رویدادها با اینکه بی‌سروصدا و بدون ادعا برگزار شده‌اند اتفاقا استقبال خوبی از آنها شده است.

  ما می‌گوییم برگزاری رویدادهایی در ابعاد بزرگ و با حضور افراد نامرتبط مصداق سنگ بزرگ است که فقط برای شرکت‌کننده‌ها اتلاف هزینه و وقت دارد. ویژگی این نوع رویدادها هم ادعاهای بزرگ و اهداف بالادستی است که معمولا غیرقابل ‌اندازه‌گیری است.        

  سیاه‌نمایی تا کی؟

  برخی به کارتس اشاره می‌کنند و از این می‌گویند که کارتس را الگوی خود قرار داده‌اند و می‌خواهند در ایران کارتس‌مانند برگزار کنند. پرسشی که پیش روی همه می‌ماند این است که آیا ایران ظرفیت برگزاری رویدادی در حد یک‌دهم کارتس را هم دارد؟ آیا درآمد سرانه ما قابل‌مقایسه با کشوری مانند فرانسه است؟ رویدادی مانند کارتس نه‌فقط مخاطب فرانسوی بلکه مخاطب جهانی دارد و از کشورهایی مانند آمریکا هم به آنجا می‌آیند و مهم‌ترین دستاوردهایشان را آنجا برای اولین بار نمایش می‌دهند. در ایران چه کسانی می‌آیند؟ حضور چند نماینده دست چندم از چند کشور حاشیه‌ای چه ارزشی دارد؟ ما قرار است با ادای خارجی‌ها را درآوردن بگوییم روح برجام را درک کرده‌ایم؟

  گفته می‌شود بسیاری از کسانی که هرسال برای شرکت در رویدادهای جهانی می‌روند از سه روز رویداد کمتر از سه ساعت آن را در رویداد مذکور سپری می‌کنند و باقی را صرف گردش می‌کنند. اگر یکی از برگزارکنندگان رویداد در سطح جهانی بخواهد در ایران، رویدادی برگزار کند چه ایرادی دارد؟ آیا دوره این تمام نشده که دست از سیاه‌نمایی و اتهام زدن به این ‌و آن برداریم و آن را انگلیسی و این را مزدور بنامیم؟ آیا زمان آن نرسیده که با برچسب وطن‌پرستی به مبارزه با توسعه نرویم؟ چه اشکالی دارد در پس از برجام یکی از مهم‌ترین برگزارکنندگان رویدادهایی در سطح جهانی رویدادی در ایران برگزار کند؟

  شترگاوپلنگ

  در روزهای گذشته یکی از شرکت‌های خصوصی که خودش را جوری معرفی می‌کند که این توهم ایجاد می‌شود که آنها دولتی و زیرمجموعه وزارت اقتصاد و بانک مرکزی هستند، تلاش کرده است فشار زیادی از طریق نهادهای دولتی بر شرکت‌ها وارد کند که مانع از برگزاری رویداد در ایران توسط یکی از بهترین برگزارکننده‌های رویداد در ایران شود. آقای وزیر! شما از این روند دفاع می‌کنید؟ آقای ريیس‌کل شما معتقد هستید که پس از برجام توسعه و ارتباطات باید از کانال‌های انحصاری بگذرد؟ واقعا نظر وزارت اقتصاد چیست؟ وزارت اقتصاد تايید می‌کند که یک شرکت خصوصی زیرمجموعه این وزارتخانه است؟ آیا وزارتخانه در جریان کسب‌وکاری که با نام او راه افتاده هست؟ آیا بانک مرکزی از رویداد یک شرکت خصوصی که حاضر نیست بگوید یک شرکت خصوصی است دفاع می‌کند؟ اینکه مدیران ارشد نظام در رویداد یک شرکت خصوصی شرکت می‌کنند به چه معناست؟ آیا حضور ريیس‌کل بانک مرکزی به معنای تایید این رویداد است؟ آیا تايید رویداد به معنای این است که همه روندهای این شرکت مورد تايید است؟

  گاهی وقت‌ها به‌نظر می‌رسد که در ایران برخی شرکت‌های خصوصی، مقرب درگاه هستند و با تسلط به ادبیات حاکمیتی این توان را دارند که از توان دولتی‌ها استفاده کنند. به‌نظر می‌رسد به‌مرور ادبیات این دوستان هم دولتی و حاکمیتی شده و با دیگرانی که قصد برگزاری رویداد دارند از روی تحکم برخورد می‌کنند! و حتی بسیاری دچار ترس شده‌اند که فلانی توان و قدرت کوبیدن کسب‌وکار ما را دارد؟ چه اشکالی دارد کسب‌وکارها خودشان انتخاب کنند کجا می‌خواهند بروند. دقت کنید زمانی که از برگزاری بیش‌ از حد رویداد در ایران گله می‌کنیم به‌صورت طبیعی منظورمان این نیست که خصوصی‌ها نباید رویداد برگزار کنند و منظور این است که دولتی‌ها نباید پول بیت‌المال را صرف هزینه رویداد کنند. حال پرسش اینجاست که با شرکت خصوصی که این مسیر را تسهیل کرده و به‌مثابه موجودی تغییر حالت‌دهنده رفتار می‌کند چه باید کرد؟

  به‌راستی نظر بانک مرکزی چیست؟ به‌راستی نظر وزارت اقتصاد چیست؟ آیا مجلس و نهادهای قانون‌گذاری این شیوه را تايید می‌کنند؟ چرا در کشور ما خصولتی‌ها از بین نمی‌روند؟ چرا هر بار شاهد توسعه و تکامل خصولتی‌ها هستیم و هر بار شاهد پیچیده‌تر شدن ساختار آنها می‌شویم؟ چرا کسب‌وکارهای واقعی خصوصی زیر انواع فشارها قرار دارند؟ چرا دولت این جایگاه را دارد که در همه‌چیز غالب باشد؟

  به‌راستی مطالبه فعالان واقعی کسب‌وکار چیست؟ آیا مطالبه فعالان واقعی کسب‌وکار برگزاری رویدادهای دهان‌پرکن با حضور افراد دهان‌پرکن و گرفتن عکس یادگاری با آنهاست؟ چرا همایش حاکمیتی ما سعی می‌کند کسب‌وکاری هم باشد؟ چرا همایش کسب‌وکاری ما سعی می‌کند حاکمیتی باشد؟ چرا؟

   

  دیدگاه خود را وارد کنید:

  ثبت دیدگاه

  ویژه نامه

  ویژه نامه تراکنش

  تبلیغات

  موسسه آموزش عالی آزاد گفتگو
  گرین - Green
  SUHD TV SAMSUNG