کانال تلگرام هفته نامه عصر ارتباط

بستن درگاه بانكي سايت‌هاي غيرمجاز تا شهريور ماه

 • ۱۳۹۶/۳/۲۱


  هفته گذشته بخش اول گفت‌وگوی ما با محسن قادری،‌ مدیر عامل شاپرک را خواندید. موضع عقب‌ماندگي از پرداخت همراه، راه‌حل برخورد با پديده كارمزدخواهي، ارتباط با شبكه‌هاي بين‌المللي، دلايل تاخير در راه‌اندازي كيف پول الكترونيكي، برخورد با سايت‌هاي بدون نمادي كه درگاه پرداخت بانكي دارند و نهايتا ادعاي ورود شاپرك به حوزه اجرا و تصدي‌گري از جمله مباحثي است كه در بخش دوم گفت‌و‌گوي عصرارتباط با وی مورد بررسي قرار گرفته‌ است که در ادامه می‌آید.

  در حال حاضر پديده كارمزد خواهي از پذيرندگان بزرگ به سمت فروشگاه‌ها در حال تسري است آيا اين پديده را تاييد مي‌كنيد و براي جلوگيري از آن چه اقدامي انجام داده‌ايد؟

  متاسفانه اين موضوع صحت دارد و عامل اصلي آن هم استاندارد نبودن روال پرداخت كارمزد در كشور است و تا زماني كه استانداردسازي كارمزدها انجام نشود، نمي‌توان منتظر حذف روش‌هايي از اين دست باشيم.

  ما به عنوان بازوي اجرايي بانك مركزي پيشنهادات خود را براساس استانداردهاي دنيا در حوزه كارمزد و در حال حاضر به صورت گام‌به‌گام ارایه داده‌ايم و منتظر تعيين تكليف از سوي بانك مركزي هستيم. لازم به ذکر است که طبق استانداردهای بین‌المللی پذیرنده نه تنها باید کارمزد بدهد بلکه ضمن خرید پایانه (روش اصلی پیشگیری از پایانه‌های تکراری) هزینه‌های مرتبط با پشتیبانی آن را نیز بايد پرداخت كند.

  در حال حاضر در خارج از كشور ويزا و مسترکارت و شبکه‌های بین‌المللی دیگر به منظور جلوگیری از تخلفات وفق ضوابط، علاوه بر در نظر گرفتن جرایم سنگین به تمامي حوزه‌های پرداخت (صادر کنندگی و پذیرندگی) نظارت دقیق دارند که این خود یکی از دلایلی است که برای مثال هیچ بانک صادرکننده‌ای برای جذب منابع نمی‌تواند با فرایند تعریف شده اقدام به حذف کارمزد كند.

   

  با توجه به اينكه ارتباط با شبكه‌هاي پرداخت بين‌المللي يكي از الزامات مراوادت اقتصادي در دنيا به شمار مي‌رود، شاپرك براي اتصال به شبكه‌هاي بين‌المللي چه اقداماتي انجام داده‌ است؟

  ما در سال 94 روي پروژه اتصال به شبكه بين‌المللي در حال كار بوديم كه در آن زمان متوجه شديم در بانك مركزي نقشه‌راهي براي اين موضوع در حال پيگيري است و شاپرك هم بخشي از آن پروژه است. البته با توجه به شرايط موجود اتصال به ويزا و مستر كارت فكر نمي‌كنم امكان‌پذير باشد.

   

  يكي از الزامات صنعت پرداخت در دنياي امروز وجود كيف پول آنلاين و آفلاين است، چرا ما در ايران هنوز نتوانستيم در اين حوزه موفقيتي كسب كنيم؟

  از نظر من كيف پول لازم است و بر همين اساس ما طرحي به بانك مركزي داديم و منتظريم در اين رابطه بانك مركزي تصميم‌گيري كند.

  همانطور كه گفتيد، كيف پول يكي از الزامات شبكه پرداخت كشور است و نبود آن اكنون فشار زيادي روي شبكه وارد مي‌كند، به نحوي كه اكنون حدود 80 درصد تراكنش‌هاي شاپرك معادل و یا کمتر از 50 هزار تومان است، در حالي كه اين مبالغ مي‌تواند از طريق كيف پول پرداخت شود.

  يك زماني تصور اين بود كه بخش عمده‌اي از 80 درصد خريدهاي خرد مربوط به خريد شارژ و پرداخت قبض است، اين در حالي است كه تنها حدود 20 درصد تراكنش‌ها مربوط به اين بخش است و مابقي خريدهاي خردي است كه توسط مردم انجام مي‌شود. در اين وضعيت مبالغ پايين با اين اعداد هزينه سنگيني را براي كشور ايجاد مي‌كند.

  در دنيا خريدهاي خرد به سمت كيف پول الكترونيكي هدايت شده و ما نيز ناگزير به سمت آن خواهيم رفت. با یک حساب سر انگشتی می‌توان دریافت که راه‌اندازی زیرساخت کیف پول الکترونیکی با مقررات مناسب می‌تواند در سالی که مقام معظم رهبری بر اقتصاد مقاومتی تاکید دارند حدود 50 درصد از کل ظرفیت‌های شبکه بانک و مخابراتی کشور که ارزبری سنگینی دارند را آزاد ساخته و از خروج ارز جلوگیری كند.

  با اينكه كيف پول به صورت جزيره‌اي راه‌اندازي شده و فقط قابلیت ارایه سرویس به مشتريان خاص آن سرویس‌دهنده را دارد اما شاپرک به دلیل پیش‌بینی عدم موفقیت طرح موافق آن نيست و براي اين موضوع پیشنهاد يك زيرساخت منسجم را دارد تا تمامي سرويس‌دهندگان بتوانند به صورت رقابتی از اين زيرساخت استفاده كنند.

   

  اكنون بسياري از فعالان صنعت پرداخت معتقدند كه شاپرك به حوزه تصدي‌گري ورود كرده و همين نكته‌اي هم كه در خصوص ايجاد زيرساخت كيف پول بیان کردید، مي‌تواند مصداق همين موضوع باشد.

  اين موضوع براي بنده هم سوال شده كه ما كجا وارد تصدي‌گري شديم كه تا اين اندازه در برخي رسانه‌ها به آن پرداخته مي‌شود. اينكه ما سامانه جامع پذيرندگان را به منظور نظارت هوشمند بر پذيرندگان راه‌اندازي مي‌كنيم تا از تخلفات احتمالي جلوگيري كنيم ورود به اجراست؟

  با راه‌اندازی سامانه جامع پذيرندگان شاپرک علاوه بر جلوگیری از ورود اطلاعات صحت‌سنجی نشده به پایگاه اطلاعات شاپرک و شبکه پرداخت، موفق به تکمیل و تصحیح تمامی اطلاعات پذیرندگان از ابتدا تا کنون شده است. داشتن اطلاعات صحیح ما را قادر ساخته تا علاوه بر شروع به شناسایی پایانه‌های تکراری و حذف آنها بتوانیم گزارشات تحلیلی دقیقی برای تصمیم‌سازی و یا اتخاذ تصمیمات بهتر تولید كنیم. آيا این اسمش مي‌شود تصدي‌گري؟ ما ضوابط و زيرساخت ايجاد مي‌كنيم و برروي اجراي درست آن نظارت هوشمندانه مي‌كنيم اين ماموريتي است كه ما در شاپرك دنبال خواهيم كرد.

   

  چرا با وجود پيگيري‌هاي مختلف همچنان سايت‌هايي وجود دارند كه با وجود نداشتن نماد اعتماد الكترونيكي هنوز درگاه پرداخت بانكي دارند؟

  جلسات بسياري براي سامان‌دهي اين بخش برگزار شده و اكنون قوانيني براي اين موضوع تدوين شده است. اكنون ما درگاه‌هاي واسطي داريم كه همانند بانك‌ها كار جمع‌آوري وجوه را انجام می‌دهند و حتي يك سري درگاه زيرمجموعه آنها هستند. قانون براي اين فعاليت‌ها شفاف نبود به همين منظور چارچوبي با همکاری مراجع مرتبط تدوين شده كه تا شهريور ماه امسال تمامي اين بخش‌ها ساماندهي مي‌شود و از شهريورماه امسال هيچ سايتي بدون نماد اعتماد الكترونيكي نمي‌تواند درگاه بانكي داشته باشد.

  به تمامي مديران سايت‌ها پيشنهاد مي‌كنيم كه در صورت نداشتن نماد اعتماد حتما براي دريافت آن اقدام كنند چرا كه تا شهريور امسال تمامي درگاه‌هاي بدون نماد اعتماد بسته خواهند شد.

   

  در این جلسات آيا براي فين‌تك‌ها هم قانون مشخصي تدوين شد؟

  حدود 42 فين‌تك وجود داشتند كه همانند بانك‌ها كار جمع‌آوري وجوه مي‌كردند كه ضوابطي براي ادامه فعاليت آنها تدوين شده كه به زودي توسط بانك مركزي ابلاغ خواهد شد.

   

  با وجودي كه دنيا به سمت استفاده از پرداخت‌هاي همراه در حال حركت است، ما هنوز در ايران درگير راه‌اندازي NFC هستيم چه برسد به پرداخت همراه. علت اين عقب‌ماندگي چيست؟

  شاپرك از سال 1393 به صورت فعال روی موضوع پرداخت موبايلي نه فقط موضوع NFC بررسی‌های همه جانبه‌ای انجام داده است. ما نهایتا انتهاي سال گذشته يك طرح که به تاييد سه مشاور بين‌المللي از لحاظ تطابق با استانداردهای بین‌المللی رسیده بود را به بانك مركزي پيشنهاد داديم و با دو بانك و دو PSP نيز تست‌هايي موفقي را انجام داديم.

  از نظر ما NFC بخش كوچكي از پرداخت همراه است كه بايد راه‌اندازي شود و در موضوع پيشنهاد ارايه‌شده در خصوص پرداخت همراه منتظر تاييد از سوي نهادهاي مربوطه هستيم.

  از آنجا كه استفاده از روش‌هاي متداول بين‌المللي را بايد در حوزه پرداخت همراه در پيش مي‌گرفتيم با این اولویت که آنها را بومی‌سازی کنیم، ما در سالي كه مقام معظم رهبری بر اقتصاد مقاومتی تاکید داشتند با استفاده از متخصصان بومي براساس استانداردهاي بين المللي زيرساخت پرداخت همراه را بدون نیاز به خرید خارجی در كشور ايجاد كرديم.

   

  شركت آسياتك مدعي شده كه جواز PSP دارد كه بنا به دلايلي پروسه دريافت آن معلق مانده بود و اكنون براساس مجوزهاي دريافتي گذشته مي‌تواند به شاپرك متصل شود. آيا اين موضوع صحت دارد؟

  تا آنجا كه اطلاع دارم چنين موضوعي صحت ندارد و اينها كه گفته شده تنها در حد يك ادعاست. آنچه كه بنده شنيدم اين است كه اين دوستان در زمان فراخوان همگاني اقدام به حضور در فراخوان كرده و موافقت اصولي دريافت كردند.

  در ابتداي راه به همه اعلام شد يك موافقت اصولي دارند كه امكان ادامه كار را داريد. آنها بايد در سال 91 مي‌آمدند و پروسه اتصال به شاپرك را با موفقیت انجام مي‌دادند. در حال حاضرهیچ شرکتی به شاپرک برای اتصال معرفی نشده است. البته امکان دارد که بانك مركزي تصميم ديگري بگيرد.

  دیدگاه خود را وارد کنید:

  ثبت دیدگاه

  هفته نامه

  هفته نامه عصرارتباط شماره 826

  تبلیغات

  موسسه آموزش عالی آزاد گفتگو
  گرین - Green
  SUHD TV SAMSUNG