کانال تلگرام هفته نامه عصر ارتباط

نقد و بررسی کارت گرافیک GTX 1050 Ti

 • ۱۳۹۶/۶/۲۲


  امروز قصد داریم یکی از مقرون به صرفه‌ترین کارت گرافیک‌های شرکت Nvidia، یعنی GTX 1050 Ti که مدل ارتقا یافته از GTX 1050 است را مورد بررسی قرار داده و ببینیم این کارت گرافیک نسل دهمی از شرکت Nvidia چه عملکردی را از خود برجای خواهد گذاشت. با عصرارتباط همراه باشید.

  این دو کارت‌گرافیک آخرین مدل‌ها از کارت‌های گرافیک نسل دهمی این شرکت، قبل از عرضه پرچمداران خود بوده‌اند که با قیمتی بسیار اقتصادی تر نسبت به آن‌ها، عملکرد قابل قبولی را ارائه خواهند داد. GTX 1050 Ti، بر اساس معماری سیلیکون GP107 و 14 نانومتری ساخته شده‌است. درحال حاضر شرکت Nvidia تنها از ساخت کارت‌گرافیک GTX 1030 به عنوان کارت‌گرافیکی ضعیف تر از 1050 و 1050Ti خبر داده است و به نظر نمیرسد تا آینده مدل‌های ضعیف‌تری از نسل دهم و یا پاسکال این شرکت عرضه شود.

   

   نقد و بررسی کارت گرافیک GTX 1050 Ti

   

  اگر مشتاق هستید تا بوسیله مقایسه‌ای، قدرت و توانایی این کارت‌گرافیک را حدس و تخمین بزنید، GTX 1050Ti 4G با قیمتی کمتر عملکردی تقریباً شبیه به GTX 1060 3GB خواهد داشت و نسبت به دو کارت نسل نهمی این شرکت یعنی GTX 960 و GTX 950، هم 30 درصد مصرف کمتر دارد و هم اندکی عمکرد و راندمان بهتری را برجای خواهد گذاشت. در کل بزرگ‌ترین مزیت‌ها و برتری‌های کارت گرافیک GTX 1050 Ti نسبت به نسل نهمی‌های مکسول‌، قیمت واندازه و توان کمتر است. کارت گرافیک GTX 1050 Ti ، حدود 80 دلار از قیمت زمان عرضه 960 GTX چهار گیگابایتی ارزان تر بوده که رقمی بالا و قابل تامل است. به علاوه با توجه به معماری ساخت GTX 1050 Ti، نسبت به پاسکال‌ها توان پایین آوردن فشار برروی مموری در حدود 30 درصد را داراست که از این نظر یک برتری نسبت به آن‌ها خواهد داشت. این عملکرد به لطف بهبود بخشیدن به تراکم رنگ دلتا بوده و نشان میدهد که میتواند از بسیاری جهات نسبت به GTX 960 بهتر عمل کند.

   

   

  و اما حوزه اصلی عملکرد یک کارت‌گرافیک، به قدرت آن در اجرای بازی‌ها برمیگردد. به طور  خلاصه اگر از بودجه محدودی برای جمع کردن یک سیستم برخوردار هستید، این کارت گرافیک یکی از بهترین انتخاب‌ها میتواند باشد. هم‌اکنون این کارت در بازار به قیمت نصف یک کنسول نسل هشتمی موجود است و با در نظر گرفتن این موضوع، میتوان آن را در یک سیستم 2 تا 3 میلیون تومانی جای داد که رقمی بسیار کم‌تر از زمانی است که بخواهید یک سیستم با کارتی همانند GTX 1080 جمع‌آوری کنید. البته از هر قطعه کامپیوتر باید به اندازه‌ی قیمت آن انتظار داشت؛ اما اگر کارت‌گرافیکی اقتصادی را در نظر دارید تا بتواند روی رزولوشن 1080 بازی‌های روز را در حد قابل قبول اجرا کند، GTX 1050 Ti میتواند گزینه خوبی باشد.

  در ادامه برای درک بهتر از راندمان کاری این کارت‌گرافیک، به بررسی عملکرد آن برروی بازی‌های روز بوسیله بنچمارک‌های آن‌ها خواهیم پرداخت.

   1. بازی Rise of the Tomb Raider: عملکرد این کارت گرافیک در یکی از سنگین‌ترین بازی‌های ارائه شده در چند سال اخیر، نسبتاً قابل قبول بوده است. همانطور که در تصویر زیر قابل مشاهده است، با استفاده از این کارت گرافیک برروی سیستم‌عامل Windows 10 64bit و DX12، و در صورتی که تمامی تنظیمات گرافیکی این بازی روی آخرین حالت و رزولوشن تصویر نیز روی 1920x1080 باشد، نرخ فریمی در حدود 41fps ثبت خواهد شد که با کاهش دادن برخی از تنظیمات گرافیکی، میتوان نزدیک به نرخ فریم ایده‌آل یعنی 60fps رسید.

   نقد و بررسی کارت گرافیک GTX 1050 Ti

   

  2. Hitman 2016: با استفاده از تنظیمات و سیستم مشابه با بازی Rise of the Tomb Raider، این کارت‌گرافیک در بازی Hitman 2016، به‌طور میانگین نرخ فریمی در حدود 43fps را ثبت کرده‌است.

   نقد و بررسی کارت گرافیک GTX 1050 Ti

   

  3. Gears of War 4: در اجرای این بازی با تنظیمات مشابه، این کارت گرافیک به صورت میانگین نرخ فریمی در حدود 54fps ارائه میکند که نرخی بسیار ایده‌آل برای انجام بازی‌ها به حساب می‌آید.

  نقد و بررسی کارت گرافیک GTX 1050 Ti

   

  همانطور که در تصاویر قابل مشاهده است، این کارت گرافیک از رقیب اصلی خود یعنی GTX 960 که قیمتی نزدیک به او و حتی بیشتر از او دارد، عملکرد بهتری داشته و در اکثر تست‌های انجام شده، برتر بوده است. در مجموع با تست این کارت گرافیک برروی بازی‌های مختلف میتوان به این نتیجه رسید که اگر انتظارتان از رزولوشن بازی QHD و یا UHD یا همان 4K نباشد و به رزولوشن FullHD بسنده کنید، این کارت گرافیک با توجه به قیمت خود میتواند عملکرد قابل قبولی را ارائه کند.

  دیدگاه خود را وارد کنید:

  ثبت دیدگاه

  هفته نامه

  هفته نامه عصرارتباط شماره 834

  تبلیغات

  موسسه آموزش عالی آزاد گفتگو
  گرین - Green
  SUHD TV SAMSUNG