کانال تلگرام هفته نامه عصر ارتباط

بررسی بازی PES 2018

 • ۱۳۹۶/۶/۳۰


  بازهم به پایان تابستان رسیده‌ایم و قطعاً خوشحال‌ترین افراد دنیا، طرفداران بازی‌های ورزشی هستند. بالاخره بازی PES 2018 عرضه شد و بیش از نیمی از گیمرهای دنیا مشتاق هستند تا ببینند که کمپانی KONAMI بعد از ارائه نسخه‌ی کم‌نقص و خوب 2017 در سال گذشته، چه قابلیت‌هایی را برای PES 2018 در نظر گرفته است و آیا این بازی میتواند همچنان روند رو به رشد خود را حفظ کند یا خیر؟

  مدت زمان زیادی است که بازی‌های رایانه‌ای سهم عمده‌ای از سرگرمی روزمره جوانان و نوجوانان را به خود اختصاص داده اند. از ابتدای ظهور این سرگرمی تا به امروز، طرفداران بازی‌های ویدئویی به دو بخش تقسیم میشدند که برخی از آن‌ها حداقل چندین ساعت از شبانه روز را به صورت حرفه‌ای صرف بازی کردن  بازی‌هایی مثل PES, Winning Eleven و یا FIFA میکردند و دسته دیگر نیز به صورت آماتور با دوستان خود به انجام این بازی‌ها میپرداختند. شرکت ژاپنی KONAMI که هرساله یکی از دو قطب بازی‌های ورزشی در زمینه فوتبال را ارائه میکند، چند سالی است که روند پیشرفت بسیارخوب و بی‌سابقه‌ای را پیش گرفته است. دقیقاً از زمانی که بازی PES 2016 عرضه شد، استارت فتح قله‌ی موفقیت برای بازی PES نیز زده شد. با اینکه این بازی نیز مشکلاتی نظیر لایسنس نشدن بسیاری از تیم‌ها، ضعف در حرکات دروازه‌بانان، ضعف در گزارشگری و چند ضعف دیگر را در خود داشت، اما با گیم‌پلی بسیار خوب و کم نقصی که ارائه میکرد، بعد از سال‌ها بالاخره منتقدین را وادار به تحسین PES کرد.

  شرکت KONAMI که انگار سرنخ رسیدن به کمال را در PES 2016 یافته بود، در ساخت بازی PES 2017 نیز همان فرمول PES 2016 را به کار گرفت و با بهبود بخشیدن به نقص‌های گیم‌پلی PES 2016 توانست یک گیم‌پلی بی‌نظیر و فوق‌العاده کم نقص که تنها برتری سری PES نسبت به رقیب بسیار قدرتمند خود یعنی FIFA است را ارائه کرده و یک قدم به قله موفقیت نزدیک‌تر شود. این نکته که گیم‌پلی بخش اصلی بازی‌های ورزشی محسوب میشود صحیح است اما قطعاً بخش‌های ریز و درشت دیگری در بازی‌های ورزشی وجود دارند که گیم‌پلی به آن‌ها نیاز دارد. در نتیجه این بازی همچنان برخی از مشکلات اساسی نظیر لایسنس نشدن بسیاری از تیم‌ها و لیگ‌ها و ضعف در گزارشگری را از نسخه پیشین خود به یدک کشید تا هم در این بخش از رقیب اصلی خود یعنی FIFA عقب‌تر بماند و هم کاربران و طرفداران خود را از حس داشتن یک بازی کامل محروم کند.

  اکنون مجموعه PES به ایستگاه جدیدی به نام 2018 رسیده است و باید ببینیم که بالاخره میتواند لقب کامل را تصاحب کند و غافلگیری جدیدی را برای کاربران و طرفداران این مجموعه به‌همراه داشته باشد یا خیر؟ 

   

   

  گیم‌پلی‌ای‌ بی‌نظیرتراز همیشه!

  نقد کردن و بحث کردن پیرامون PES 2018 شاید یکی از آسان‌ترین کارهایی است که میتوان به انجام آن پرداخت. اگر بخواهیم به طور خلاصه مخاطب خود را آگاه کنیم، این بازی تقریباً به اندازه‌ی پیشرفت نسخه‌ی 2017 از 2016 نسبت به خود PES 2017 پیشرفت داشته است. گیم‌پلی بازی به همان نسبت طبیعی‌تر شده است و بخوبی حس یک بازی شبیه‌سازی بی‌نهایت طبیعی را ارائه میکند. حرکات دروازه‌بانان و عملکرد داوری نیز بهبود یافته و به علاوه پاس‌ها و شوت‌ها تا حد بسیار زیادی واقعی‌تر شده‌اند، بطوریکه اگر بخواهید یک شوت خوب را روانه دروازه کنید، ابتدا باید به‌خوبی توپ را برای بازیکن شوت‌زن مهیا کرده و او را در موقعیت مناسب شوت زنی قرار دهید و در کل دیگر خبری از گل‌های از راه دور آسان نخواهد بود. این موضوع در قسمت پاس دادن نیز صدق میکند و تا حد زیادی شاهد طبیعی‌تر شدن پاس‌ها هستیم. در این بازی میتوان حس کرد که پاس‌کاری‌های مداوم نیاز به مهارت‌های خاص خود خواهد داشت و بازی کردن با تیمی نظیر بارسلونا که بوسیله پاس‌های مکرر حمله‌های خود را پی‌ریزی میکند، مهارت‌های خاصی نیاز است.

   

  بررسی بازی PES 2018

   

  به علاوه در PES 2018 شاهد ارتقا یافتن یکی از بهترین قابلیت‌های PES یعنی چالش برانگیز بودن بازی‌ها به‌واسطه هوش مصنوعی تیم‌ها هستیم. مهم نیست چه تیمی را انتخاب میکنید، هوش مصنوعی و تاکتیک‌های تیمی در PES به قدری پیشرفته‌ هستند تا روند بازی به منطقی‌ترین شکل ممکن انجام بگیرد. در کل اگر تیم شما ضعیف‌تر باشد مجبور هستید در لاک دفاعی فرو بروید و چشم به ضد حملات بدوزید و اگر تیم شما تیم برتر زمین باشد باید توپ و میدان را در اختیار گرفته و از دفاع مستحکم حریفتان عبور کنید.

  اما یکی دیگر از تغییرات قابل توجه PES 2018 نسبت به نسخه‌ی پیشین، سرعت بازی است. در تجربه‌های ابتدایی PES 2018 شاید حس شود که سرعت بازی کند شده است ولی در ادامه میتوان درک کرد که این کندی به منظور واقعی‌تر شدن گیم‌پلی صورت گرفته و اگر از آن دسته از افرادی نیستید که دوست دارند سرعت بازی را روی +2 بگذارند، این خبر میتواند خبر خوبی برای شما باشد. 

  در مجموع گیم‌پلی PES همانند درختی است که تنه‌ی اصلی آن‌را PES 2016 تشکیل داده است و PES 2017 و PES 2018 به آن شاخ و برگ داده‌اند تا او را به اوج کمال برسانند؛ پس اکنون میتوان ادعا کرد که PES 2018 در زمینه گیم‌پلی به بلوغ رسیده‌است و میتواند هیجان و لذتی وصف‌ناپذیر را برای بازیکنان خود خلق کند.

   

   

  همچنان متنوع در مسابقات

  همانند سال‌های گذشته تنوع خوبی را در مسابقات آفلاین و آنلاین شاهد هستیم که انجام هرکدام لذت خاص خود را خواهند داشت. مسابقات Become a Legend و مسترلیگ از پرطرفدارترین بخش‌های آفلاین بازی هستند که در PES 2018 دستخوش تغییرات بسیار کوچکی شده اند و همیشه طرفداران بیشماری را جذب خود کرده و ساعت‌ها پای انجام بازی مینشانند. بخش Co-Op که از تازه‌واردان این بازی به حساب می‌آید، شباهت زیادی به بخش Become a Legend دارد و برای انجام آن به چهار بازیکن نیاز است تا در یک تیم حضور یابند و به انجام مسابقات بپردازند که انجام آن خالی از لطف نبوده و میتواند تجربه‌ای جالب را برای بازیکنان خلق کند. بخش‌ آنلاین بازی نیز میزبان رقابت‌هایی نظیر MyClub، Divisions هستند. همچنین همانند سال گذشته مسابقات لیگ قهرمانان اروپا و آسیا و لیگ اروپا با لایسنس کامل و مشخصات کاملا واقعی در بازی حضور دارند.


  بررسی بازی PES 2018

   

  PES 2018 نیز در حسرت لایسنس

  متاسفانه برای همه عادت شده‌است که وقتی بازی PES زیر ذره بین قرار میدهند، هیچ امیدی به مبحث لایسنس بودن تیم‌ها نباید داشته باشند. اکنون نیز بحث به موضوع لایسنس کشیده شده است و بازهم KONAMI بسیاری از طرفداران PES را ناامید کرده است. معمولاً اغلب تیم‌هایی که در بازی‌های PES حاضرند اسم و لباس رسمی ندارند. به علاوه بسیاری از نقل و انتقالات تابستانی که بازی بعد از آن ساخته شده است انجام نشده و ترکیب بسیاری از تیم‌ها نیز ناقص است.

  البته ترکیب و نقل و انتقالات به وسیله آپدیت‌ها حل میشوند اما موضوعی که روشن است این است که KONAMI در سال‌های اخیر هیچ علاقه‌ای به لایسنس کردن تیم‌های PES نداشته و حتی تلاشی را از این شرکت در این زمینه ندیده‌ایم. این موضوع در حالی صورت میگیرد که بازی رقیب PES یعنی FIFA از نظر لایسنس به کامل‌ترین شکل ممکن ساخته میشود و شاهد حضور بسیاری از تیم‌ها و لیگ‌ها از سراسر جهان در آن هستیم. البته هنوز در منو EDIT بازی شاهد گزینه‌های بسیار زیادی برای اعمال تغییرات در بازی هستیم، اما دیگر کاربران PES از تلف کردن وقتشان در این بخش خسته شده‌اند و هرساله در حسرت یک بازی کاملاً لایسنس همانند FIFA می‌مانند. 


  بررسی بازی PES 2018

   

  گرافیک در حال رشد، اما گزارشگری همچنان ضعیف!

  دیگر بخش بازی که همچنان از رقیب اصلی خود ضعیف‌تر عمل میکند، گزارشگری بازی است. پس از چندین سال انتقاد از گزارشگری بازی، باز هم جمله های تکراری و گزارش‌های ناقص را خواهید شنید که کیفیت و دامنه لغات بسیار کمتری از گزارشگران بازی FIFA دارد.

  اما برخلاف مبحث افکت‌های صوتی بازی از نظر گرافیکی بسیار خوبی بهره میبرد. طراحی تونل‌ها و محیط داخلی و حتی خارجی برخی از استادیوم‌ها، تماشاگران، زمین مسابقه و همانطور که KONAMI وعده داده بود، طراحی چهره بازیکنان نیز دستخوش تغییراتی شده است که به طبیعی شدن آن‌ها بسیار کمک کرده‌اند. به علاوه شرکت کونامی برای اولین بار با قرار دادن بخشی به نام Render Setting در بازی، کاربران رایانه‌های شخصی را غافلگیر و البته خوشحال کرده است. در سال گذشته انتقادات بسیاری از طرف کاربران PC به دلیل اینکه تنظیمات گرافیکی PES بر روی سیستم‌های خانگی حتی در بالاترین حالت نیز پایین‌تر از نسخه کنسول هشتمی این بازی است متوجه شرکت کونامی شد و درکل  کاربران PC قادر نبودند تا جزئیات گرافیکی بازی را تغییر دهند. با توجه به این موضوع از این پس کاربران رایانه‌های شخصی قادر خواهند بود تا جزئیات گرافیکی بازی را از داخل آن تنظیم کنند و با توجه به قدرت گرافیکی سیستم خود، آن‌ها را به مقدار دلخواه کاهش یا افزایش دهند.

   بررسی بازی PES 2018

   

  جمع بندی 

  در پایان باید گفت که PES در زمینه گیم‌پلی به بلوغ خود رسیده است و جنس فوتبالی که ارائه میکند به هیچ‌وجه خسته کننده نخواهد بود و میتوانید ساعت‌ها از تجربه آن لذت ببرید. اگر KONAMI در دو سال اخیر از ضربه‌ای که در زمینه گزارشگری و مخصوصاً لایسنس خورده است، درس عبرت میگرفت میتوانستیم ادعا کنیم که PES 2018 بهترین و کامل‌ترین شبیه‌ساز ورزش فوتبالی است که تاکنون ارائه شده، اما به هرحال امسال هم PES طرفداران بی‌شمار خود را به وسیله PES 2018 راضی نگه خواهد داشت و امیدواریم تا سال بعد مبحث لایسنس PES حل شده و شاهد بهترین بازی ورزشی تاریخ باشیم. 

  دیدگاه خود را وارد کنید:

  ثبت دیدگاه

  هفته نامه

  هفته نامه عصرارتباط شماره 834

  تبلیغات

  موسسه آموزش عالی آزاد گفتگو
  گرین - Green
  SUHD TV SAMSUNG