کانال تلگرام هفته نامه عصر ارتباط

بررسی بازی:Sniper Elite 4

 • ۱۳۹۶/۲/۱


  بررسی بازی:Sniper Elite 4 Sniper Elite 4 یکی از بازی های سبک اکشن و ماجرایی است که توسط کمپانی Rebellion  طراحی و ساخته شده و اخیرا نسخه پلتفرم PC  آن نیز روانه بازار شد. این بازی برای عاشقان سبک شوتر و تک تیراندازی طراحی شده است. همیشه یک جذابیت خاصی در بازی های تک تیراندازی و یا Sniping وجود دارد. تصور کنید یک تفنگ اسنایپر در دستان شماست و در یکی از برج های بمباران شده توسط نازی ها که مشرف به شهری است که در تصرف نازی ها است کمین کرده اید.حالا علامت ضربدر دوربین اسلحه را درست روی جمجمه یک سرباز نازی که در حال گشت زنی است قرار میدهید. قطعا روح آن سرباز هم خبر ندارد که در اوج جوانی چه سرنوشت اسفباری در انتظارش است و شما با لبخند شیطانی و کشیدن ماشه او را به این سرنوشت محکوم میکنید. ولی نقطه ضعفی شمارا آزار خواهد داد, ترس از جنگ نزدیک! قدم هایی که باید کاملا بی صدا برداشته شود. اما حالا جنگ تغییر کرده!

  با وجود سال‌های متوالی سازندگان این بازی با کوله باری از  تجربه انتقاد و انتشار نسخه‌‌های متفاوت از مجموعه‌ی (Sniper Elite)، و همینطور انتظار برای یک قسمت بهتر و کاملتر این مجموعه قسمت چهارم این بازی  نیز  نتوانست  به یک سری خاطره‌انگیز در مقایسه‌ با سایر بازی‌های سوم شخصی مخفی‌کاری تبدیل شود. گویا کارل فربورن، تک‌تیرانداز ماهر آمریکایی که از آفریقا تا ایتالیا را با قتل عام کردن نازی ها و فاشیست ها از سال 1941 تا 1945  طی کرده است,قرار نیست بیخیال جنگ جهانی دوم شود و به نوعی در انتظار این هستیم که ببینیم سازندگان بازی چه توضیحی برای این موضوع ارایه میکنند.

  باز هم جنگ جهانی اما حالا ایتالیا!

  بعد از داستان آفریقا و با کشتن ژنرال والن داستان بازی Sniper Elite 4 نیز آغاز می‌شود. بعد از این که کارل سلاح مخفی آلمان هارا پیدا میکند و در نهایت ژنرال والن را از بین میبرد. اکنون سال 1943 است و نازی های آلمانی در حال از بین بردن پارتیزان های ایتالیایی هستند و در پی داستانی بی عمق و روح و همینطور خطی شما باید ژنرال هارا پیدا کرده و یکی یکی از بین ببرید. طبق معمول آلمان ها نیز بیکار  ننشسته اند و باز هم با سلاحی مخفی اما اینبار از نوع موشک را ساخته اند. شما در نقش کارل باید به کمک پارتیزان ها و فرمانده آن ها Sofia Di Rocca سعی کنید اهداف مشترک خود با سه گروه پارتیزان ها, مافیاهای ایتالیایی و نازی های آلمانی را انجام دهید.

  همانطور که اشاره شد داستان اسنایپر الیت 4 به هیچ عنوان جذابیتی ندارد و اساسا هیچ گونه حس درگیر کننده ای نیز را به شما القا نمیکند. به طور کلی داستان به سه بخش صحبت با شخصیت‌ها، میان‌پرده‌های وسط بازی و روایت داستانی کارل فربورن خلاصه می‌شود که شباهت زیادی نیز  با شماره سوم این بازی دارد. متاسفانه اینگونه حس میشود که سازندگان بازی از نام های تاریخی فاشیست در حال سو استفاده هستند و میخواهند به زور این حس را به شما تزریق کنند که داستان بازی مهم و جذاب است. البته اینگونه حس میشود که اگر یک مقدار خلاقیت و جزییات نگری را چاشنی بازی قرار میدادند,  داستان بازی میتوانست جذابتر باشد. در هر حال حتی اگر هیچ اطلاعاتی از نام ها و شهرهای بازی نداشته باشید هم مشکلی پیش نخواهد آمد و به راحتی میتوانید با ترکاندن اعضای بدن دشمنان, بازی خود را پیش ببرید. و به عنوان جمع بندی داستان باید اذعان کرد که داستان کاملا خطی و بی عمق است.

  بررسی بازی:Sniper Elite 4

  گیم پلی خوب , امکانات بیشتر و جالب تر!

  شخصیت بازی Karl Fairburnee نام دارد و پلیر کاراکتر را از سوم شخص کنترل میکند و همانطور که از یک  اسنایپر انتظار میرود باید از تاکتیک های تیراندازی و بخصوص استتار استفاده بهره کافی را ببرید. در این قسمت از بازی لحظات نابی را از حس تک تیر انداز بودن تجربه خواهید کرد و تک تیر اندازی از کمین همان لذت خاص خودش را دارد,مثل لذت هد-شات کردن دشمن حتی از فاصله 400 متری!!!

  از نظر نقشه‌, این قسمت از بازی اسنایپر الیت, گستردگی بیشتری نسبت به شماره سوم دارد و به نوعی به نقطه قوت این قسمت تبدیل شده و از نظر طراحی نیز بسیار چشم نواز و به واقع زیبا است. در هریک از هشت مرحله که وارد میشوید علاوه بر ماموریت های اصلی باید به انجام برخی ماموریت های فرعی نظیر; دزدین نقشه های مختلف از جمله حرکت کامیون ها و یا ترور ژنرال ها نیز بپردازید.همچنین تمام کردن مراحل کاملا به استراتژی شما بستگی دارد, به نوعی که میتوانید مخفیانه و تک تک و یا با حمله همه جانبه به دل دشمن زده و آن ها را از بین ببرید. از دیگر توانایی های فرعی در این زمینه میتوان به پرت کردن حواس دشمنان با قرار دادن تله و یا پرتاب سنگ  اشاره کرد.

  یکی از نقاط قوت این مجموعه تعامل با مواد منفجره‌ و حتی صداهای بازی است. به عنوان مثال, میتوانید از صدای توپخانه و یا وسایل نقلیه برای پوشش صدای گلوله خود بهره ببرید. همچنین میتوانید با نزدیک شدن دشمنان به  بشکه های مواد منفجره, با شلیک به آن ها یکی یکی دشمنان خود را نابود کنی. از جمله قابلیت های جالب , هدف گرفتن زنجیر بالابر یا پایه‌ی سکو است کمک می‌کند تا به راحتی مرگ دشمنان را به شکلی رقم بزنید که گویی یک حادثه رخ داده است.نکته ای که در بازی بسیار به چشم میخورد ,گاها ضعف و بعضی اوقات هوش مصتوعی بالای بازی است که  دشمنان, با توجه به نوع تصمیمات شما عکس العمل نشان میدهند.  برای مثال وقتی یکی از سربازان دشمن ناپدید میشود, بقیه سرباز ها بعد از دیدن جای خالی او متوجه شده و یکدیگر را خبر میکنند. اما بعضی اوقات همین به نقطه ضعف بازی تبدیل میشود و حتی گاها میبینیم که دشمنان از کنار شما بدون توجه به شما رد میشوند.

  بررسی بازی:Sniper Elite 4

  KillCam نسخه 4

  قابلیت خاص, جالب و همواره لذت بخش سری Sniper Elite حالتی است که KillCam نام دارد. در این حالت زمانی که شما بوسیله سلاح اسنایپر خود شلیک میکنید, سیستمX-RAY  مانند بازی فعال شده و دوربین بازی به همراه گلوله از دهانه لوله اسلحه تا محل اصابت را به نمایش میگذارد و در هنگام اصابت گلوله به بدن دشمنان نیز تمامی صحنه های بازی به حالت آهسته درامده و اندام های داخلی بدن و نحوه شکستن استخوان هارا نیز به وضوح به نمایش میگذارد. این سیستم دچار تغییرات اساسی و جالبی شده که صحنه هایی نظیر کشتن با چاقو, سر نیزه, خفه کردن و حتی انفجار را نیز به همان صورت نشان میدهد.تنها نکته منفی در این قسمت را میتوان طراحی ضعیف ظاهر دشمنان بعد از تیر خوردن دانست که با اینکه گلوله شما مغز و بدن دشمنان را منفجر کرده است, با نزدیک شدن به اجساد آن ها تنها بدن بی جان آنهارا بر روی زمین میبینید که این تناقض قدری آزار دهنده است. و به عنوان قابلیت جدید بازیکن میتواند به وسیله یک دوربین همانند سری بازی های FarCry میتواند دشمنان را رصد کرده و نوع اسلحه های آن ها را تشخیص دهد.

  بررسی بازی:Sniper Elite 4

  فقط یک یادگاری آن هم خشونت!

  در آخرباید به صداگذاری بازی اشاره کرد که  نقطه‌ی قوت اسنایپر الیت 4 است و دراین  زمینه‌ مخصوصا  صداگذاری شخصیت‌ها، شلیک گلوله، افکت صوتی حرکت رودخانه‌ها یا حرکت تانک‌ها و صحبت‌های نازی‌ها قابل تحسین است. حتی  با شنیدن صدای دشمنان می‌توانید جای آنها را در درجه‌ی سختی هاردکور که هیچ نقشه ای در اختیار ندارید , پیدا و آنها را از بین ببرید. 

  در کل اسنایپر الیت 4 می‌تواند 8  ساعت شما را مشغول خود کند؛ اما به طور کلی این بازی در گذر زمان تفاوت چندانی را نسبت به شماره سوم نداشت.. البته چهارمین ماجراجویی کارل فربورن در جنگ‌جهانی دوم هنوز هم جذاب و ارزش یک بار تمام کردن را دارد هرچند به غیر از صحنه های  پرخشونت هیچ چیز دیگری را برای ما به یادگار نمیگذارد.در ادامه میتوانید تریلری از این بازی را مشاهده کنید.

   

   

  دیدگاه خود را وارد کنید:

  ثبت دیدگاه

  هفته نامه

  هفته نامه عصرارتباط شماره 834

  تبلیغات

  موسسه آموزش عالی آزاد گفتگو
  گرین - Green
  SUHD TV SAMSUNG