کانال تلگرام هفته نامه عصر ارتباط

بررسی اولیه کارت گرافیک AMD Radeon R9 295X2 8GB

 • ۱۳۹۶/۵/۳۰


  پس از مدت ها پرده از راز پروژه Hydra شرکت AMD برداشته شد و مشخص شد که غولی به نام AMD Radeon R9 295X2 8GB در راه است تا عصر UHD ها رسما آغاز شود. در ادامه با بررسی اولیه این کارت گرافیک قدرتمند برطبق اعداد و ارقام ارائه شده با ما همراه باشید.

   

  بالاخره مشخص شد که پروژه Hydra که از طرف شرکت AMD معرفی شده بود, کارت گرافیکی قدرتمندی است که میخواهد غول ترین کارت گرافیک های روز نظیر 1070, 1080 و یا 980ti را به راحتی هرچه تمام تر به چالش بکشد. این کارت گرافیک دو هسته ای قدرتمند به طرز معجزه آسایی سریع است و توان آن به 11.5 ترافلاپس میرسید. درست حدس زده اید, پس از محاسبه سر انگشتی در میابیم که 11466 ترافلاپس توان عملیاتی این کارت گرافیک به راحتی میتواند هر بازی که تاکنون عرضه شده است را با کیفیت 4K و با حداقل 60fps بر ثانیه اجرا کند. بدون شک این اعداد و ارقام نشان دهنده آن هستند که زنگ خطر برای Nvidia به صدا درآمده است. 

   

  بررسی اولیه کارت گرافیک AMD Radeon R9 295X2 8GB

   

  این کارت گرافیک 30 سانتیمتری بر پایه‌ی سیلیکون Hawaii ساخته شده است و با توجه به دو اسلاته بودن آن, فقط شاهد دو کانکتور با 8 پین برای تامین برق آن هستیم. دو تراشه R9 290X که در این کارت استفاده شده است نشان دهنده این است که این کارت گرافیک با فناوری Crossfire ساخته شده است. به لطف دو سیلیکون Hawaii XT تمامی GPU های این کارت گرافیک فعال است. 6.200 میلیون ترانزیستور, 11.5 ترافلاپس و هرچه که خواندیم اعداد و ارقام نجومی هستند و قدرتی به این کارت گرافیک میدهند که بسیاری از کارت گرافیک های روز دنیا به گرد پای آن هم نمیرسند.   

   

  بررسی اولیه کارت گرافیک AMD Radeon R9 295X2 8GB 

   

  شاید منشا الهام گرفتن شرکت AMD برای ساخت این کارت گرافیک محصول اخیر و البته شکست خورده شرکت Nvidia باشد که با عرضه کارت گرافیک GTX TITAN Z که قیمت آن حدود 3,000 دلار است. این کارت گرافیک در ابتدا حدود 1,500 دلار قیمت داشت ولی اکنون میتوان کارت گرافیک های شرکت های دیگر را با قیمتی زیر 1,000 دلار نیز تهیه کرد. برای مثال اکنون XFX R9 295X2 را میتوان با قیمتی بسیار پایین تر از 1500 دلار در برخی وبسایت های معروف دید که نشان دهنده این است که این کارت گرافیک قدرتمند  را میتوان حتی با یک سوم هزینه GTX TITAN Z تهیه کرد.

  فناوری ها و خروجی های ویدیویی

  • یک پورت (Dual-Link DVI (MultiDisplay برای استفاده از چند نمایشگر همزمان و یک پورت Mini-DP 1.2 
  • AMD Eyefinity
  • TrueSound
  • ZeroCore
  • CrossfireX
  • AMD PowerTune
  • AMD HD3D
  • Mantle
  • DDMA
  • DX12

  در ویدئوی زیر میتوانید آنباکسینک و تست این کارت گرافیک را مشاهده کنید. لازم به ذکر است که تنظیمات رزولوشن  برروی 4K و Ultra Quality قرار دارند.

   

   

   

   

  سیستم خنک کننده Radeon R9 295X2

  امروزه سیستم های خنک کننده بوسیله مایع ها, روز به روز در حال افزایش هستند و معمولا در سیستم‌های خنک کننده CPU ها نظیر آن ها را بیشتر میبینیم. حالا AMD برای این کارت گرافیک یک سیستم خنک کننده Hybrid Cooling که با استفاده از مایع مخصوصی کار میکند, در نظر گرفته است. این سیستم خنک کننده برای اجزایی نظیر, کل مدار تنظیم ولتاژ و PCI- EXPRESS در نظر گرفته شده است که مستقیما با Hybrid Cooling خنک خواهند شد. همچنین یک فن بزرگ 12 سانتیمتری نیز برای خنک نگه داشتن اجزای دیگر برد در نظر گرفته شده است. این سیستم خنک کنندگی پیچیده فضای بسیار زیادی را میطلبد که با توجه به ابعاد خود کارت گرافیک(همانطور که اشاره شد حدود 30 سانتیمتر است) فضای زیادی از کیس را اشغال خواهد کرد. 

   

  بررسی اولیه کارت گرافیک AMD Radeon R9 295X2 8GB

   

  بسته خنک کننده آبی این کارت گرافیک شامل یک عدد رادیاتو با فن 12 سانتیمتری میشود که نیازی به سرویس آن نخواهید پیدا کرد.  با توجه به اینکه توان مصرفی این هیولا به 500 وات هم میرسد که عددی وحشتناک برای مصرف برق است(!), علاوه بر اینکه به پاور حداقل 750 نیاز دارید, به یک کیس بزرگ با فن های بزرگ و قدرتمند برای تهویه هوای داخل آن هم نیاز پیدا خواهید کرد. این بدین معنی نیست که این مقدار قدرت باعث تولید گرمای زیاد و در نتیجه بروز مشکل بعد از چند ساعت کارکردن با آن میشود, بلکه به  لطف سیستم خنک کننده این کارت گرافیک حتی ساعت های مداوم کار سنگین با آن نیز به هیچ مشکلی برنخواهید خورد.(البته اگر هزینه برق را فاکتور بگیریم!)

   

  دیدگاه خود را وارد کنید:

  ثبت دیدگاه

  هفته نامه

  هفته نامه عصرارتباط شماره 834

  تبلیغات

  موسسه آموزش عالی آزاد گفتگو
  گرین - Green
  SUHD TV SAMSUNG