کانال تلگرام هفته نامه عصر ارتباط

طلوع نوين در خانواده نوين


 

ساسان معدل، مدیرعامل شرکت پرداخت‌نوین آرین PSP بانک اقتصاد نوین است. وی دکتری مدیریت بازرگانی دارد و از سال 1367 با ورود به حرفه مالی، کار حرفه‌ای خود را آغاز کرده است. معدل نزدیک به 10 سال در شرکت همکاران‌سیستم به‌عنوان مدیرعامل شرکت‌های پشتیبانی فعالیت کرده و 9 سال نیز در شرکت ایران‌نارا فعالیت داشته است. وی از ابتدای امسال به شرکت پرداخت‌نوین آرین پیوسته است و در این مجموعه مشغول به فعالیت است. برای آشنایی با نظرات این مدیر در خصوص صنعت PSP که اين روزها حضور اين‌دسته از شركت‌ها در نمایشگاه الکامپ پررنگ‌تر از گذشته است و نیز برای آشنایی بیشتر با فعالیت‌های شرکت پرداخت‌نوین آرین، گفت‌وگويي  با وی انجام داده‌ایم که در پی می‌آید.

*مساله کارمزد این روزها به مساله‌ای نگران‌کننده تبدیل شده است و پذیرندگانی مانند فروشگاه‌های اینترنتی که تراکنش بالایی دارند، از PSPها تقاضای کارمزد می‌کنند. این موضوع کارمزد تا جایی همه‌گیر شده که حتی  سوپرمارکت‌ها برای انجام تراکنش‌ها توسط یک کارت‌خوان از PSPها تقاضای کارمزد می‌کنند. نظرتان در خصوص وضعیت به‌وجود آمده چیست؟

شما درست می‌گویید، این موضوع اتفاق افتاده است. البته در این داستان ضرورتی هم به‌چشم مي‌خورد و درواقع هیچ راه دیگری برای این مساله وجود نداشته است. برای اینکه این شکل از کسب‌وکار در کشور گسترش پیدا کند، وجود یک سیستم حمایتی و انگیزشی ضروري به‌نظر مي‌رسد. اما از یک جایی به بعد ما بايد درک می‌کردیم که نیاز به یک نقطه چرخشی در این زمینه وجود دارد. این درک وجود داشت و ما در نظام بانکی آدم‌هایی داریم که کاملا به این قضیه آگاه هستند. شاید دلیل به وقوع نپيوستن این اتفاق در اصل به‌نوعی تنبلی بوده است؛ یعنی این كار نیازمند تغییري اساسی در کل سیستم نظام بانکداری الکترونیک بوده که کار آسانی نيست. من فکر می‌کنم همت انجام این کار وجود نداشته، وگرنه ضرورت انجام آن مدت‌ها است که احساس مي‌شود.

در حال حاضر دستگاه پوز نقش تعیین‌کننده‌ای در انجام تراکنش‌های خرد و کلان ما بازی می‌کند و بدون آن شاید حتی تا 90 درصد کسب‌وکارهای ما امکان فعالیت نداشته باشند. در دوره‌اي برای باقی‌مانده پول به مردم شکلات و آدامس می‌دادند، اما اكنون با کمک کارت بانکی، شما با دقت یک ریال قادر به پرداخت هستید. همچنین همان‌طور که می‌دانید، نگهداری پول نقد ریسک‌هایی به همراه دارد و ترجیح داده می‌شود که پول نقد نگهداری نشود و ترجیح تاجر یا کاسب نیز این است که پول نقد به همراه نداشته باشد و پول در حسابش باشد. در حال حاضر عملا بدون وجود دستگاه پوز امکان تجارت برای بسیاری از جمله سوپرمارکت‌ها و سایر مغازه‌داران وجود ندارد و همین موجب شده که حاضر باشند تا در صورت لزوم برای حفظ این دستگاه در مغازه‌های خود کارمزد نیز بپردازند.

در حال حاضر عرضه دستگاه پوز به‌خوبی در کشور صورت می‌گیرد و تقاضا نیز برای آن وجود دارد. اینجا نقش رگولاتور مطرح می‌شود که باید دو طرف را سر یک میز بنشاند و مساله را یک بار برای همیشه حل کند.

PSPها مشکلات بسیار فراوانی دارند، البته همه آنها این‌طور نیستند و از فرصت‌ها در زمان مناسبش استفاده کرده‌ و از بقیه جلو افتاده‌اند.

زیرساختی که یک PSP به آن نیاز دارد، زیرساخت جدی و مهمی است و نگهداری آن در شرایط فعلی به ‌هیچ‌ عنوان کار ساده‌ای نیست. همچنین سطح هزینه‌های PSPها به شکل غیر معقولی افزایش یافته است و برای مثال، سطح هزینه‌های زیرساختی PSPها با شرکت‌های مشابه خود که در حال فعالیت در بازار هستند تفاوت داشته و به‌مراتب بالاتر است.

*علت این افزایش هزینه‌های PSPها چیست؟ آیا این موضوع به خود PSPها بر می‌گردد یا پذیرنده‌ها موجب تحمیل این هزینه‌ها هستند؟

تلقی پیمانکارها  این نیست که شرایط مالی PSP شرایط خوبی است و متاسفانه مدیران PSP نیز آهسته آهسته این شرایط را پذیرفته‌اند. وقتی هم روی پایه‌های قیمت‌ها حرکت می‌کنید نمی‌توانید تقاضا کنید که پایه‌های قیمت‌ها به قیمت اول برگردد.

همچنین قیمت نیروی انسانی PSPها نیز با حوزه‌های مشابه به‌هيچ‌وجه قابل قیاس نیست و به‌مراتب بالاتر است. جالب است بدانید که برای مثال، توسعه‌دهنده صنعت PSP نزدیک به 40 درصد بیشتر از توسعه‌دهنده نرم‌افزار دريافتي دارد.

درآمد در صنعت PSP درآمدي تعریف‌شده‌ بوده و کاملا وابسته به بانک است. ضرورت این نظام کارمزد همچون شمشیر آخته‌ای است که زیر گردن همه مدیران PSPها وجود دارد و من فکر می‌کنم همین مدیران بايد بیش از هر کسی روی آن وقت بگذارند. اما این مدیران دچار روزمرگی هستند و علت آن نیز بالا بودن شتاب این تجارت است. ماهیت صنعت پرداخت موجب این شتاب بوده و همین مساله موجب می‌شود میزان روزمرگی مدیران بالا باشد. شاید اگر یک متولی از بیرون پیدا شود و همه ما مدیران PSPها را تحت فشار بگذارد که فکر کنیم هفته‌ای یک روز در PSP مدیریتی خودمان نیستیم و تلاش کنیم در این یک روز نظامی را برای این قضیه تعریف کنیم و در عین حال همت و نظری یک‌شکل نیز وجود داشته باشد، بتوان مشکلات موجود در این صنعت را اصلاح کرد.

*فکر می‌کنید چرا افراد حاضر در نظام بانکی فکری به حال مشکلات موجود در عرصه صنعت PSPها نمی‌کنند؟  

به هر حال نظام بانکی ما با مسایل مختلفی از جمله معوقات بانکی روبه‌رو است، بنابراين رقم شش هزار میلیارد تومانی صنعت PSP شاید چندان برایش مهم نباشد و این موضوع دغدغه صفر نظام بانکی نیست. با این وجود، مساله کارمزد دغدغه همیشگی نظام PSP است.

باید روزی سرانجام به مسیر نظام کارمزد به‌عنوان یک نوع منافع عمومی نگریسته شود و برای تمام پرداخت‌های خرد زیر 10 هزار تومان کارمزدي پرداخت نشود. راه افتادن NFC و کیف پول الکترونیکی نیز عملا می‌تواند تحقق این امر را راحت‌تر کند البته لازم است رگولاتور انرژی بگذارد تا همه ما را که در رقابت با هم هستیم مجاب کند که بایستیم و ملزم به رعایت قوانین شویم.

در دنیا به‌دلیل هزینه‌ای که براي انجام تراکنش‌های خرد از فرد اخد می‌شود، فرد تراکنش‌های خرد را ترجیح می‌دهد به‌صورت نقد پرداخت کند، اما در کشور ما برای مبالغ پایین و بسیار خرد هم مردم کارت می‌کشند که منطقی نیست. در زمینه خودپردازها نیز موضوع در کشور ما با بقیه دنیا فرق می‌کند، منطقی نیست که بانکی به مشتری بانکی دیگر خدمات پرداخت وجه نقد داشته باشد و از بانک فرد دیگر هزینه‌ای نگیرد.

*می‌گویید رگولاتور بانکی ورود کرده و این مشکل را حل کند. آیا فکر نمی‌کنید علت وارد نشدن رگولاتور به این موضوع این باشد که خودش نیز ذی‌نفع است؟ اكنون 25 تومان، شتاب و 25 تومان شاپرک بر می‌دارند.  شاپرک هم 15 تومان این هزینه را به شرکت خدمات می‌دهد. پس خود رگولاتور ذی‌نفع است و 50 تومان از هر تراکنش عایدش می‌شود.

در جلساتی که با رگولاتور داریم، می‌بینیم که نگاه رگولاتور اصلاح نظام پرداخت است و به‌رغم منافع خودش ملاک را اصلاح نظام قرار داده است. من می‌دانم که رگولاتور دارد با بانک‌ها جلسه می‌گذارد و انرژی زیادی را برای اصلاح نظام پرداخت صرف می‌کند. نگاه رگولاتور، نگاه ملی و بلندمدت است، اما اینکه چرا این اتفاق نمی‌افتد من نمی‌توانم در این زمینه اظهارنظری داشته باشم.

*در زمینه هزینه تراکنش بفرمایید هزینه یک تراکنش برای خود اقتصاد نوین چقدر تمام می‌شود؟ واضح‌تر بگویم، استاندارد یک تراکنش با توجه به هزینه‌هایی که برای نیروی انسانی و سایر زیرساخت‌ها دارید چقدر باید باشد؟

این هزینه به‌صورت مشخص برآورد نشده است، اما ما به لحاظ هزینه و قیمت تمام‌شده وضعیت مناسبی نداریم و قیمت تمام‌شده برای ما بالا تمام می‌شود.

قیمت‌های ما قیمت‌های کاذب است، با این وجود خیلی روی این موضوع کار کرده‌ایم و انتظار داریم تا چندماه آینده تغییرات مثبتی حاصل شود. واقعیت بازار این است که اگر با قیمت تمام‌شده بازار نتوانید حرکت کنید، دیر یا زود محکوم به فنا هستید. خوشبختانه این درک و ضرورت ميان مدیران اقتصاد نوین ایجاد شده و اجماع نظر مدیران ما به اصلاح قیمت تمام‌شده است تا بتوانیم در بازار فعالیت کنیم. قیمت تمام‌شده اهمیت بسزایی دارد؛ چراکه با آمدن یک بستر جدید و با ایجاد مسیرهای فنی جدیدی که ایجاد شده، این قابلیت وجود دارد که حتی معادلات قیمت تمام‌شده را تغییر داده و دگرگون کند. در بسیاری از تجارت‌ها اوضاع این‌گونه است که اگر یک مدیر فناوری‌های نوین زیادی را وارد کند، تنها می‌تواند تا یک‌دهم درصد بر قیمت تمام‌شده محصول تولیدی تاثیر بگذارد، اما در صنعت PSP یک فناوری نوین می‌تواند به یکباره قیمت تمام‌شده خدمت را با تغییرات ناگهانی مواجه کرده و به میزان قابل توجهی کاهش دهد. به این ترتیب قیمت تمام‌شده در این تجارت یک شاخص تعیین‌کننده نیست و عوامل بسیاری می‌تواند روی قیمت تمام‌شده تاثیر بگذارد. با این تفاسیر قیمت تمام‌شده در این صنعت خط‌کش مشخصی ندارد و هر لحظه می‌تواند دستخوش تغییر شود. سرعت وارد شدن ایده‌های جدید در ایران و جهان نیز بسیار بالا است، پس هر لحظه ممکن است خط‌کش ما عوض شود و این کار را سخت می‌کند. پس این نظام باید به یک نظام متغیر تبدیل شود تا بتواند مدام خود را با تغییراتی که اتفاق می‌افتد تطبیق دهد؛ یعنی شاید بايد هر سال درباره نرخ کارمزد تصمیم گرفته شود.

*در این موضوعی که می‌گویید، نقش بانک مرکزی بسیار تعیین‌کننده است، در واقع رگولاتور ما با تهدید به لغو مجوز PSP، به یک عامل بازدارنده تبدیل شده است. قانون‌گذار برای اینکه PSP بخواهد هر ایده جدیدی را وارد کار کند، او را مجبور به اخذ مجوز می‌کند. نظر شما در این باره چست؟

در کشور ما تفکیک رگولاتور از مجری کار ساده‌ای نیست و خیلی وقت‌ها رگولاتور به مجری تبدیل می‌شود.

*در رابطه با 780 در یک دورهای گفته می‌شد که با پیمانکار اختلافاتی دارید. آیا در برنامه اصلاحی‌تان به این موضوع نیز پرداخته شده است؟

بله، به یک توافق جدی رسیده‌ایم و کاملا این مشکل اصلاح و حل شده است. در حال حاضر مدل خود را عوض کرده‌ایم و همکاری بسیار مثبتی با یکدیگر داریم. در یک دوره‌ای تنش‌هایی وجود داشته، اما اکنون به تفاهم رسیده‌ایم و به‌خوبی با یکدیگر همکاری می‌کنیم. تلاشمان نیز به‌صورت جدی حمایت از آنها است.

*اولین سالی است که نمایشگاه الکامپ با حضور شما برگزار می‌شود و قطعا قصد دارید کارهایی کنید که نشان دهید چه اتفاقاتی قرار است در پرداخت‌نوین آرین بیفتد و بخشی از مسیر آینده‌تان در نمایشگاه الکامپ مشخص می‌شود. بفرمایید برنامه شما برای شرکت در این نمایشگاه چیست؟

بازار PSP بازاری بسیار رقابتی شده است، بر همین اساس ما مهم‌ترین اصلمان را بر این گذاشته‌ایم که خدمات نوینی را ارایه کنیم. ما در این نمایشگاه از مشارکت‌های جدیدی رونمایی می‌کنیم و با دارنده مجوز یک اپراتور مجازی مشارکت خواهیم داشت. بنای ما بر این است که در زمینه ارزش افزوده پرداخت فعالیت کنیم. فعالیت ما نیز از اول مردادماه به‌صورت رسمی شروع می‌شود. در زمینه خودپرداز نیز یک طرح بلندپروازانه و خیلی جدی داریم که امیدواریم به نتیجه مثبت برسد. یک مشارکت دیگر را نیز شروع کرده‌ایم و یک شتاب‌دهنده در مجموعه پرداخت‌نوین ایجاد کرده‌ایم و در نمایشگاه الکامپ امسال این شتاب‌دهنده معرفی خواهد شد و فعالیتي جدی را با استارت‌آپ‌های منتخب شروع می‌کند. موضوع فعالیت نیز در زمینه تکنولوژی‌های پرداخت و اینترنت اشیا خواهد بود. به این ترتیب ما هم در غرفه خودمان به‌صورت مجزا حضور داریم و هم در الکامپ استارز حاضر شده و شتاب‌دهنده‌مان در آنجا خواهد بود. سعی داریم در نمایشگاه بتوانیم ایده‌های جدید را جذب کنیم و به معرفي فعالیت‌های جدیدی که قصد داریم به بازار ارایه کنیم بپردازيم.

*آیا فقط قرار است PSP اختصاصی بانک اقتصاد نوین باشید و فقط با این بانک همکاری خواهید داشت؟

طبیعتا ما PSP مربوط به بانک اقتصاد نوین هستیم و طبق قوانین آن عمل می‌کنیم، اما اگر ببینیم ظرفیت‌هایی برای همکاری با بانک‌های دیگر وجود دارد و با بانک اقتصاد نوین هم به این جمع‌بندی برسیم، کارمان را توسعه داده و با بانک‌های دیگر همکاری می‌کنیم.

*فکر می‌کنید وجه تمایز شما در ارایه خدمات پرداخت با سایر PSPها کدام است و اولویت اصلی شما در ارایه خدمات پرداخت چیست؟

فکر می‌کنم خدمات ارزش افزوده وجه تمایز ما باشد. ما اعتقاد داریم که با این خدمت باید خودمان را نسبت به بازار متفاوت کنیم و سرویس‌های به دریافت‌کنندگان خدمت بدهیم که تاکنون آن را دریافت نکرده‌اند؛ خدماتی که به کار روزمره تجارتشان بیاید و بتواند کارشان را تسهیل کند.

دیدگاه خود را وارد کنید:

ثبت دیدگاه

هفته نامه

هفته نامه عصرارتباط شماره 834

تبلیغات

موسسه آموزش عالی آزاد گفتگو
گرین - Green
SUHD TV SAMSUNG