کانال تلگرام هفته نامه عصر ارتباط

باید درباره شهر هوشمند به تعریف واحدی برسیم


مدیرعامل شرکت آریا همراه معتقد است بحث شهر هوشمند فراتر از شهرداری‌ها بوده و باید اطلاعات همه بخش‌ها و سازمان‌های فعال در شهر یک‌پارچه شود.
اسماعیل ثنایی در نشست خبری دومین همایش زیرساخت و سرمایه‌گذاری شهر هوشمند گفت: پرچمدار موضوع شهر هوشمند شهرداری‌ها هستند اما هوشمندسازی شهرها فقط به این نهاد محدود نمی‌شود و باید تمام اطلاعات یک‌پارچه شود.
وی افزود: اکنون در دنیا دیتاسنترهای مختلف به روش رایانش ابری به هم وصل شده و مبحث جدیدی به نام Clouds of Clouds پدید آمده است که در دل آن مباحثی مانند داده‌های عظیم (Big Data) و آنالیز اطلاعات مطرح است.
مدیرعامل شرکت آریا همراه ادامه داد: بنابراین دیگر فقط پای شهرداری‌ها در میان نیست و مباحث مختلفی مثل امنیت، بهداشت، آب و برق و به طور کلی انرژی مطرح است و باید ببینیم چطور در یک سطح خیلی کلان به یک‌پارچه‌سازی همه این موارد بپردازیم.
ثنایی گفت: در فرایند سنتی هر سازمانی برای خودش کار را انجام می‌داد و دیتای مورد نیازش را جمع‌آوری می‌کرد. اما در تکنولوژی جدید و در شهرهای هوشمند، به جای معماری عمودی قدیمی، معماری افقی اتفاق می‌افتد و همه مراکز به هم وصل می‌شود.
وی با بیان این که باید مراقب باشیم گرفتار مشکل تکنولوژی‌زدگی نشویم گفت: تعریف درست از یک فرایند ممکن است ما را به سمتی هدایت کند که رقابت سازنده‌ای شکل نگیرد و صرفا برای این که هر کس بتواند گزارش عملکرد دهد، بدون توجه به خروجی آن کاری انجام دهد. برای مثال بحث ساختمان‌های هوشمند به درستی در کشور تعریف نشد و الان وقتی به یکی می‌گوییم ساختمان هوشمند، از این موضوع دیگر استقبال نمی‌کند.
مدیرعامل شرکت آریا همراه گفت: بنابراین لازم است در مورد شهر هوشمند به یک تعریف واحدی برسیم تا حکایت فیل  حضرت مولانا نشود. در این راه باید براساس دانش و تکنولوژی روز پیش رفته و از تجارب شهرهای مختلف دنیا استفاده کنیم.
ثنایی گفت: البته یک تعریف واحد نباید سبب شود که برای همه نسخه یکسانی بپیچیم و درواقع 10ها سرفصل در شهرهای هوشمند وجود دارد. برای مثال اولویت‌های شهر مشهد به عنوان یک شهر زیارتی توریستی در حوزه هوشمندسازی با اولویت‌های اصفهان به عنوان یک شهر صنعتی توریستی متفاوت است.
وی در مورد بحث اینترنت چیزها هم گفت: این یکی از موضوعات بسیار مهم در شهرهای هوشمند است و الان در دنیا پا را فراتر گذاشته به آن اینترنت همه چیز (Internet of Everything) می‌گویند و پیش‌بینی می‌شود تا سال 2020 حدود 30 تا 50 میلیون چیز به هم وصل شوند. در همایش امسال هم به این مبحث توجه خواهد شد و شرکت‌های حاضر در نمایشگاه جانبی هم محصولاتی را در این حوزه عرضه خواهند کرد.

دیدگاه خود را وارد کنید:

ثبت دیدگاه

هفته نامه

هفته نامه عصرارتباط شماره 834

تبلیغات

موسسه آموزش عالی آزاد گفتگو
گرین - Green
SUHD TV SAMSUNG