آژانس فضایی ژاپن در همکاری با راکت‌لب به سراغ حذف زباله‌های فضایی می‌روند

 

شرکت هوا و فضای خصوصی راکت‌لب (Rocket Lab) در همکاری با آژانس فضایی ژاپن (JAXA) و شرکت استرواسکیل (Astroscale) قصد دارد تا در ماموریتی آزمایشی به جمع‌آوری زباله‌های فضایی بپردازد. ماهواره ADRAS-J شرکت استرواسکیل با راکت الکترون راکت‌لب به فضا خواهد رفت تا زباله‌های فضایی را جمع‌آوری کند. جاکسا در همکاری با استرواسکیل این ماهواره را برای فاز اول پروژه تجاری حذف زباله‌های فضایی خود انتخاب کرده است.

زباله‌های فضایی مشکل بزرگی هستند که روز به روز هم افزایش پیدا می‌کنند و ایمنی و موفقیت ماموریت‌های فضایی آینده را به خطر می‌اندازند. تاکنون تکنولوژی‌هایی مثل تعمیر ماهواره‌ها در مدار زمین برای حل این مشکل در حال توسعه هستند. در مواردی که سخت‌افزار بیشتری نیاز نیست، می‌توان با پرتاب زباله‌های فضایی به داخل اتمسفر آنها را سوزاند و از بین برد.

ابتدا، ماهواره ADRAS-J در ماموریت خود با راکت الکترون در مدار دقیقی قرار می‌گیرد. این ماهواره برای ملاقات با زباله فضایی بزرگی طراحی شده که بدنه راکت رها شده‌ای است. ADRAS-J در کنار این زباله پهلو‌گیری می‌کند و تصاویری را تهیه می‌کند تا محیط اطراف این زباله را بهتر بشناسد.

فاز دوم این ماموریت در آینده انجام می‌شود و مدار زباله را تغییر می‌دهد تا از بین برود. این در واقع یکی از روش‌هایی است که می‌توان برای پاکسازی مدار زمین از زباله‌ها استفاده کرد. فاز اول این ماموریت آزمایشی برای سال ۲۰۲۳ میلادی برنامه‌ریزی شده و از مجموعه يك راکت‌لب پرتاب خواهد شد.

پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود