رویکرد منفی نهادهای مالی دنیا به رمزارز؛ هشدار به سرمایه‌گذاران

  • توسط نویسنده
  • ۳ سال پیش
  • ۰

عصر ارتباط –  تغییرات قیمتی در بازار رمزارزها آن قدر شدید است که کمتر نهاد رسمی در دنیا حاضر می‌شود مسئولیتی در این رابطه بپذیرد. در واقع صدای هشدار به سرمایه‌گذاران و معامله‌گران رمزرارزها نه فقط از طرف بانک مرکزی ایران، بلکه از دیگر نهادهای مالی دنیا نیز شنیده می‌شود.

به گزارش ایرناپلاس، اگر یک دهه به عقب باز گردیم شاید ایده سرمایه‌گذاری در ارزی که توسط شبکه‌های رایانه‌ای ساخته می‌شود، ایده عجیبی به‌نظر برسد؛ اما امروزه برخی با وجود ریسک‌های پرخطر، وارد بازار رمزرارزها شده‌اند و حتی دیگران را نیز تشویق می‌کنند تا وارد این بازار شوند.

تغییر و تحول در رمزارزها با سرعت غیرقابل انتظاری در حال انجام است و طرفداران این دارایی جدید از معامله‌گران روزانه تا کسب‌وکارهای سنتی و سرمایه‌گذاران بزرگ گسترش یافته است. با این حال، آیا سرمایه‌گذاری و معامله‌گری رمزرارزها توصیه می‌شود؟

با توجه به نوسان‌های زیاد در بازار رمزارزها و تأثیرپذیری این بازار از رویدادهای جهانی که شاید رصد کردن و تحلیل آن چندان ساده نباشد، بنابراین نمی‌توان سرمایه‌گذاری در رمزارزها را به‌راحتی به سرمایه‌گذاران خرد پیشنهاد کرد. قیمت بیت‌کوین در ابتدای سال ۲۰۱۹ / زمستان ۱۳۹۷ کمتر از چهار هزار دلار بود و در زمستانی که پشت سر گذاشتیم به بیش از ۴۰ هزار دلار رسید. چنین بازدهی برای عموم مردم بسیار جذاب است و افراد بسیاری تمایل دارند تا برنده این بازار باشند، اما آیا همه بازیکنان از این بازار پر نوسان برنده خارج می‌شوند؟

رویکرد منفی نهاد مالی در دنیا به بازار رمزارز؛ هشدار به سرمایه‌گذاران

تغییرات قیمتی در بازار رمزارزها آن قدر شدید است که کمتر نهاد رسمی در سطح دنیا حاضر می‌شود مسئولیتی در این رابطه بپذیرد. در واقع صدای هشدار به سرمایه‌گذاران و معامله‌گران رمزرارزها نه فقط از طرف بانک مرکزی ایران، بلکه از طرف دیگر بانک‌های مرکزی دنیا نیز شنیده می‌شود. به‌عنوان نمونه در پاییز سال گذشته، « آندرو بیلی » رئیس بانک انگلستان خطاب به خریداران رمزارزها گفته بود «اگر می‌خواهید همه پول خود را از دست بدهید، رمزارز بخرید.»
به عقیده این مقام پولی، رمزارزها بر خلاف سایر طبقه‌های دارایی، فاقد ارزش ذاتی هستند و حتی بزرگترین ارز رمزنگاری‌شده یعنی بیت‌کوین نیز هیچ ارتباطی به پول ندارد.

رمزارزهای مجاز در در ایران
با اینکه مقاومت در برابر تغییر همواره نخستین واکنش افراد به پدیده‌های جدید و نوظهور است اما شاید با چنین اظهارنظرهایی که در بیشتر کشورهای دنیا و همچنین از جانب مقام‌های بلندپایه پولی کشورمان نیز شنیده می‌شود، شرایط برای ورود سرمایه‌گذاران به این بازار مناسب نیست.

بر اساس مصوبه هیات دولت، فقط رمز ارزهای استخراجی در داخل کشور طبق ضوابط می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد و از این رو معامله‌ دیگر رمز ارزها مجاز نیست. بر این اساس صرافی‌های مجاز و بانک‌ها می‌توانند در چارچوب ضوابط یاد شده نسبت به انجام پرداخت‌های ارزی بابت واردات از طریق رمزهای استخراج شده در داخل کشور اقدام کنند، اما خریدوفروش رمزارزهای دیگر مجاز نیست.

تهدیدهای دارندگان رمزارزها
مخاطرات رمزارها نه تنها در نوسان‌های شدید بلکه در فعالیت‌های غیرمجاز و کلاه‌برداری‌ها نیز دیده می‌شود. هک می‌تواند یک تهدید قابل توجه برای دارندگان ارزهای رمزنگاری شده باشد. زیرا کسانی که با صرافی‌های آنلاین کار می‌کنند اگر اطلاعات خود را از دست بدهند یا توسط فرد دیگری تغییر داده شود، دیگر کاری از دست هیچکس ساخته نیست.

تردیدی وجود ندارد که در آینده، رمزارزها به اندازه ارزهای سنتی مورد پذیرش و استفاده قرار خواهند گرفت اما اکنون زمان مناسبی برای ورود به این بازار نیست. دلیل آن را می‌توان در ویژگی‌های کنونی رمزارزها جست‌وجو کرد: بی‌ثباتی قیمت رمزارزها، نبود اطلاعات کافی درباره بسیاری از پروژه‌های ارزهای رمزنگاری‌ شده، احتمال تعطیلی برخی از پروژه‌ها، کلاهبرداری و دشواری در تأمین امنیت دیجیتال، بروز مشکلات فنی در کیف‌پول‌ها و صرافی‌های آنلاین.


  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *