جاسوسی از 5 وزیر فرانسه با پگاسوس

  • توسط نویسنده
  • ۱ سال پیش
  • ۰

French President Emmanuel Macron (C) flanked by French Prime Minister Jean Castex (4L), French European and Foreign Affairs Minister Jean-Yves Le Drian (3L), French Interior Minister Gerald Darmanin (2L), Secretary General of the Elysee Palace Alexis Kohler (4R), French Defence Minister Florence Parly (3R) start a national security meeting to discuss Pegasus spyware in the Jupiter room at The Elysee Presidential Palace in Paris, on July 22, 2021. – French President Emmanuel Macron has called a national security meeting to discuss the Israeli-made Pegasus spyware after reports about its use in France emerged this week, government spokesman Gabriel Attal said. (Photo by Ludovic MARIN / AFP)

آی‌سی‌تی نیوز – در تحقیقات اخیر دولت فرانسه مشخص شده که تلفن‌های همراه پنج وزیر این کشور و یک عضو تیم دیپلماتیک ماکرون حاوی آثار جاسوس‌افزارصهیونیستی «پگاسوس» بوده است.

به گزارش فارس، یک نشریه فرانسوی به نقل از منابع خود گزارش داده که تلفن‌های همراه دستکم پنج وزیر فرانسوی فعلی بین سال‌های ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۰ به جاسوس‌افزار صهیونیستی پگاسوس آلوده شده است.

به گزارش نشریه تحیقاتی «مدیاپارت»، در تحقیقات اخیر دولت فرانسه مشخص شد که تلفن‌های همراه پنج نفر از مقامات دارای آثار نرم‌افزار جاسوسی است.

وزاری مورد ذکر عبارتند از «ژان-میشل بلانکه» ( آموزش)، «ژاکلین گورو» (انسجام سرزمین‌ها و روابط با مقامات محلی)، «ژولیَن دِنورماندری» (وزیر کشاورزی)، «امانوئل وارگون» (وزیر مسکن کنونی و وزیر محیط زیست سابق) و سباستین لکورنو (وزیر ماوراءالبحر).

مدیاپارت گزارش داد که تلفن حداقل یکی از اعضای تیم دیپلماتیک «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه نیز حاوی آثار پگاگوس است.

مجله تحقیقی فاش نکرد که کدام کشور از مقامات مذکور جاسوسی کرده، اما قبلا روزنامه فرانسوی «لوموند» نوشته بود که اطلاعات مغرب از این نرم‌افزار برای جاسوسی از رئیس‌جمهور فرانسه و کابینه‌اش استفاده می‌کند. رباط قاطعانه این گزارش را تکذیب کرده بود.

به گزارش خبرگزاری «اسپوتنیک»، کاخ الیزه و وزیران مذکور از اظهارنظر در این خصوص خودداری کردند.

پیش‌تر گزارش شده بود رئیس‌جمهور فرانسه به‌ دلیل نگرانی از اینکه هدف جاسوس‌افزار صهیونیستی «پگاسوس» قرار گرفته باشد، دستگاه تلفن همراه و شماره خود را تغییر داد.

او این اقدام را پس از آن انجام داد که رسانه‌ها اعلام کردند ممکن است او نیز یکی از ۵۰ هزار هدف این جاسوس‌افزار ساخت شرکت صهیونیستی گروه ان‌اس‌اُو بوده باشد.

اواسط ژوئیه، نتایج تحقیقات ۱۷ سازمان رسانه‌ای نشان داد که جاسوس‌افزار شرکت صهیونیستی ان‌اس‌اُو برای هک موفق ۳۷ گوشی‌ هوشمند متعلق به خبرنگاران، مقام‌های دولتی و فعالان حقوق بشر از سراسر جهان مورد استفاده قرار گرفته است.

رسانه‌های مختلفی از جمله «واشنگتن پُست»، «لوموند»، «گاردین» و چند منبع دیگر فاش کردند که این جاسوس‌افزار صهیونیستی به برخی از کشورها از جمله عربستان سعودی و امارات عربی متحده فروخته شده و از آن برای هک اطلاعات گوشی چند شخصیت مهم در سطح جهان استفاده شده است.

افشای رسوایی جاسوس‌افزار پگاسوس واکنش‌های بین‌المللی زیادی را به همراه داشت به طوری که «اگنس کالامار» دبیرکل عفو بین‌الملل هم در بیانیه‌ای گفت پروژه‌ پگاسوس نشان می‌دهد که چگونه جاسوس‌افزار شرکت ان‌اس‌او، سلاح مطلوب دولت‌های سرکوبگر است و آن را ابزاری برای ترساندن رسانه‌های منتقد خواند.

سازمان عفو بین‌الملل همچنین در محکومیت این اقدام اعلام کرد: تا زمانی که این شرکت و کل این صنعت نشان دهند که می‌توانند به حقوق بشر احترام بگذارند، باید ممنوعیت فوری صادرات، فروش، انتقال و استفاده از فناوری نظارت ایجاد شود.

در پی واکنش‌ها و انتقادات گسترده، رژیم صهیونیستی ادعا کرد کمیسیونی را برای بررسی موارد استفاده نادرست از این جاسوس‌افزار تشکیل داده است. سخنگوی وزارت جنگ رژیم صهیونیستی گفت اسرائیل به اطلاعات جمع‌آوری شده توسط مشتریان این شرکت دسترسی ندارد.

یک مقام آمریکایی که نخواست نامش فاش شود در واکنش به این ادعا گفت بسیاری از کشورها معتقدند شرکت صهیونیستی ان‌اس‌او تولیدکننده جاسوس‌افزار پگاسوس با کابینه این رژیم در ارتباط است. وی گفت احمقانه است که تصور شود ان‌اس‌او اطلاعات حساس امنیت ملی را با تل‌آویو به اشتراک نمی‌گذارد.

از زمان این افشاگری، گزارش‌هایی منتشر شده که تحقیقات مشترک ۱۷ رسانه را در افشای جاسوسی توسط این نرم‌فزار تأیید می‌کند. در اوایل ماه میلادی جاری (سپتامبر)، گزارش شد که سه افسر اطلاعاتی آمریکا با استفاده از برنامه‌های مختلف جاسوسی از جمله پگاسوس، به گروه سایبری اماراتی در جاسوسی از فعالان حقوق بشر محلی کمک کردند.


  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *