اینترنت ماهواره ای؛ ارزانی و آزادی از فضا!

  • توسط نویسنده
  • ۲ سال پیش
  • ۰

عصر ارتباط –  مزیت اصلی اینترنت ماهواره‌ای ایلان ماسک مدیرعامل شرکت تسلا، هزینه اندکش هست. مزیت رقابتی در کنار مزیت زیرساختی اینترنت ماهواره‌ای را مناسب برای کشاورزی و مدیریت آب می‌کند.

همین چند ماه پیش بود که ایلان ماسک، شخصیت تأثیرگذار در حوزه فناوری خبر از دسترسی همگانی به اینترنت داد. در سال ۲۰۱۵، اسپیس اکس، شرکت فضایی متعلق به ایلان ماسک میلیاردر اعلام کرد، در حال توسعه سرویسی است که استارلینک نام دارد. یک کاربر ایرانی نیز، درباره دسترسی ایرانیان به اینترنت ماهواره‌ای در توئیتر از ایلان ماسک سؤال پرسیده بود که ماسک در پاسخ او نوشته بود: ما تا جایی که بتوانیم، به بهترین شکل ممکن پشتیبانی خواهیم کرد. آلمان جز اولین کشورهایی هست که به اینترنت ماهواره‌ای یارانه اختصاص می‌دهد. اگر درباره استارلینک و اینترنت ماهواره‌ای به دنبال اطلاعات هستید، این گزارش و مصاحبه گسترش نیوز با کارشناس این حوزه را از دست ندهید.

استارلینک چیست؟
استارلینک یا همان اینترنت ماهواره‌ای ایلان ماسک دسترسی به اینترنت را عملاً در هر نقطه از کره زمین ایجاد می‌کند. برای دریافت این اینترنت فضایی، به یک دستگاه فرستنده و گیرنده، یک آنتن مخصوص و یک حساب کاربری نیاز هست. البته باید بدانید که در حال حاضر گوشی‌هایی موجود قابلیت دریافت خدمات اینترنت ماهواره‌ای را ندارند. بنابراین کاربران برای استفاده از خدمات اینترنت ماهواره‌ای چندراه پیش رو دارد که یکی از مرسوم‌ترین روش‌ها، خریداری گیرنده‌های این سرویس است. به صورت خاص نیز برای راه‌اندازی اینترنت استارلینک مشترکین باید یک دیش ماهواره که حدوداً ۴۳۹ پوند قیمت دارد، بخرند و ماهانه مبلغ ۸۴ پوند بپردازند. نکته مهم این هست که برای اتصال نیازمند برقراری ارتباط مستقیم بین ماهواره و دیش هستیم و این ساختمان‌های اطراف، درختان و سایر موانع می‌توانند برای این سرویس اینترنتی چالش‌برانگیز باشند.

استقبال به شرط کاهش قیمت
حسین صفی کارشناس تجارت الکترونیکی و اینترنت اشیا در گفت‌وگو با گسترش نیوز گفت: اینترنت ماهواره‌ای به این صورت هست که دسته‌ای از ماهواره‌ها را در مدار لئو قرار می‌دهند و این ماهواره‌ها در مسیر چرخششان به دور زمین ناحیه‌ای را پوشش می‌دهند. گیرنده‌های خاصی نیز در سطح زمین قرار دارد که اینترنت بر قرار می‌شود. در خیلی از نقاط دنیا به صورت عملیاتی پیاده‌سازی شده است. این اینترنت بر مبنای قیمت هست و اگر قیمت این فناوری برای کاربران ارزان باشد، مورد استقبال قرار خواهند گرفت. در خصوص اطمینان به اینترنت ماهواره‌ای صحبت‌هایی شده است که تا به امروز مشکلی پیرامون این موضوع گزارش نشده است.

تأثیر اینترنت ماهواره‌ای بر مدیریت انرژی
صفی تأکید کرد: اینترنت ماهواره‌ای در حوزه کشاورزی، مدیریت آب و اقتصاد بسیار حائز اهمیت هست. از این اینترنت در فضاهایی استفاده می‌شود که زیرساخت لازم موجود نیست. در مناطق دورافتاده و کویری می‌توان به خوبی از این اینترنت استفاده کرد. شبکه‌های موبایلی و فیبری در این مناطق پاسخگو نیستند. به صورت کلی زمین‌های کشاورزی در مناطقی هستند که زیرساخت‌های مخابراتی کافی ندارند. نبود زیرساخت در زمین و قرار گرفتن در فضا اینترنت ماهواره‌ای را جذاب می‌کند. در نتیجه اینترنت ماهواره‌ای در بحث کشاورزی و مدیریت آب تأثیرگذار خواهد بود.

رقابت ایلان ماسک با سایر اینترنت‌های ماهواره‌ای
وی افزود: در ایران نیز ماهواره‌های زمین آهنگ، لئون و… نیز اینترنت ماهواره‌ای ارائه می‌دهند. البته در شرایط فعلی این اینترنت گران هست و مزیت اصلی اینترنت ماهواره‌ای ایلان ماسک مدیرعامل شرکت تسلا، هزینه اندکش هست. مزیت رقابتی در کنار مزیت زیرساختی اینترنت ماهواره‌ای را مناسب برای کشاورزی و مدیریت آب می‌کند.

تحولات اقلیمی با کمک اینترنت ماهواره‌ای
این کارشناس تجارت الکترونیکی و اینترنت اشیا در پایان گفت: در سطح جهانی اینترنت اشیا می‌تواند تحولات اقلیمی را متحول کند. در کشورهای آفریقایی که زیرساخت اینترنت وجود ندارد، به خوبی مؤثر خواهد بود. شکاف دیجیتال ایجاد می‌شود و اینترنت ماهواره‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد. در کشورهای غربی و مرکزی افریقا شاهد ضعف زیرساخت اینترنت هستیم که اینترنت ماهواره‌ای حتماً مورد استقبال قرار خواهد گرفت.


  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *