ساختن user جدید در ویندوز 10

اگر در منزل یا محل کارتان فرد یا افراد دیگری هم هستند که گاهی از کامپیوتر شما استفاده می کنند ، و همچنین می خواهید محیط شخصیتان دور از دسترس آنها باشد ، با یک مساله جدی روبرو هستید که راه حل آن ساختن یک کاربر جدید برای دیگران است.

ساختن user جدید در ویندوز 10

در این آموزش به ساختن یک کاربر محلی (local) برای افراد مهمان یا سایر افرادی که از کامپیوتر استفاده میکنند می پردازیم. برای ساختن یک کاربر محلی که حساب کاربری در مایکروسافت ندارد به صورت زیر عمل می کنیم :

۱_ دکمه های Win + R را در صفحه کلید فشار دهید تا پنجره Run باز شود ( دکمه Win یا همان Windows در ردیف پایین صفحه کلید و بین دکمه های Alt  و Ctrl قرار دارد و تصویر لوگوی ویندوز روی آن نقش بسته است) . داخل کادر مخصوص تایپ در این پنجره عبارت control userpasswords2 را تایپ کرده و دکمه ok را کلیک کنید تا پنجره User Accounts باز شود.

۲_ در پنجره User Accounts روی دکمه Add کلیک کنید ( توجه داشته باشید که در این پنجره گزینه User must enter a user name and password to use this computer باید تیک خورده باشد تا دکمه Add فعال شود. و اصولا اگر این گزینه فعال نباشد همه کاربران به محیط مدیریت ویندوز که همان حساب کاربری شما است دسترسی دارند ) .

۳_ با زدن دکمه Add پنجره جدیدی مانند شکل زیر باز میشود. در این پنجره و در پایین آن روی گزینه Sign in without a Microsoft account ( not recommended ) کلیک کنید تا پنجره دیگری باز شود.

۴_ در پنجره جدید روی دکمه Local account کلیک کنید تا پنجره ای مانند تصویر زیر باز شود. در این پنجره باید یک نام کاربری برای سایر افرادی که از سیستم استفاده می کنند تایپ کنیم ( من نام مهمان را انتخاب کردم ) کلمه عبور ( پسورد ) را در دو کادر بعدی وارد کنید ( در کادر اول وارد کنید و در کادر دوم تکرار کنید ) و در آخرین کادر هم یک راهنما برای پسورد قرار می دهیم که در صورت فراموش کردن پسورد ، ویندوز با استفاده از این کلمه یا جمله ما را راهنمایی کند ( من در اینجا کلمه digaran را به عنوان پسورد وارد کردم و برای راهنمایی dig…an را وارد کردم . در صورتی زمان ورود به محیط کاربری مهمان چند بار پسورد را بصورت اشتباه وارد کنم ویندوز dig…an را برای یاد آوری به من نشان خواهد داد ) .

۵_روی دکمه Next کلیک کنید و سپس روی دکمه Finish . در پنجره User Accounts  نام کاربر جدید ظاهر می شود. Ok را کلیک کنید تا تغییرات ثبت شوند.

حالا فقط کافیست که کلمه عبور (digaran) را در اختیار دیگران قرار دهم تا هرگاه می خواهند از سیستم استفاده کنند وارد محیط کاربری خودشان شوند .

همچنین می توانید کاربر جدیدی که ساخته اید را حذف کنید یا نوع آن را از یک کاربر معمولی به مدیر سیستم تغییر دهید. برای انجام این کارها مراحل زیر را انجام می دهیم.

۱_ دکمه های Win + i را در صفحه کلید فشار دهید تا پنجره تنظیمات ویندوز ۱۰ باز شود . در این پنجره روی آیکن مربوط به Accounts کلیک کنید.

۲_ در پنجره ای که باز شده و در ستون سمت چپ آن روی عبارت Family & other users کلیک کنید.

۳_ در سمت راست پنجره روی نام کاربری که می خواهید حذف کنید و یا نوعش را تغییر دهید کلیک کنید تا در زیر نامش دو دکمه ظاهر شوند. ۱_remove و ۲_  Change account type

۴_ با زدن دکمه remove پنجره دیگری باز می شود که با زدن دکمه Delete account and data در این پنجره کاربر مورد نظر حذف شده و اطلاعات مربوط به آن هم حذف میشوند. اما با زدن دکمه change account type پنجره دیگری باز می شود که در این پنجره در قسمت Account Type می توانید دو نقش را برای کاربر در نظر بگیرید. در حالت عادی نقش کاربران Standard user است اگر آن را به Administrator تغییر دهید این کاربر نقش مدیر سیستم را میگیرد. توجه داشته باشید که شما مدیر سیستم هستید و کاربران محلی دیگری را که میسازید همه Standard User هستند.