ساعت هوشمند اپل فعلا بی‌مصرف!

اگرچه ساعت هوشمند اپل سری 3 با باتری LTE از هر نظر عالی به‌نظر می‌رسد، اما مشكل اساسی آن باتری نازك و كم‌ظرفیتی است كه به‌زحمت توانایی پشتیبانی یك ساعت مكالمه را دارد.

مشخص نیست چطور اپل در سال 2017 برای دستیابی به فناوری‌هایی تلاش می‌كند كه هنوز زیرساخت‌های لازم آن فراهم نشده است. اپل می‌خواهد روی واقعیت افزوده و صفحه‌نمایش‌های بی‌حد و حصر بزرگ كار كند، اما قطعات و فناوری‌های لازم برای استفاده از آنها هنوز در بسیاری از جوامع حتی پیشرفته نیز ایجاد نشده است.

Apple Watch LTE 4G یك گجت پوشیدنی است که اپل روی آن مانورهای تبلیغاتی زیادی انجام داده و گفته می‌شود توان یك روز مكالمه بدون نیاز به شارژ مجدد را دارد، اما واقعیت این است كه بدون فناوری نسل پنجم این ابزار درواقع كاملا بی‌استفاده بوده و ستاره‌ای بی‌فروغ محسوب می‌شود.

اگر به كوالكام، اینتل و دیگر كمپانی‌های بزرگ گوش كنید، آنها در مورد نسل پنجمی صحبت می‌کنند كه  شامل شبکه‌های انبوه و فناوری‌های با فرکانس بالا است که قادرند با قدرت بسیار کمتر از شبکه LTE مورد استفاده قرار گرفته و بدون محدودیت به ارایه سرویس بپردازند.

واقعیت این است كه تا زمانی که ما شبکه‌های نسل پنجمی کم‌قدرت با آنتن‌های کوچک داشته باشیم، كم‌نیاوردن شارژ برای مكالمه‌های طولانی‌مدت چیزی بیش از یك آرزوی دست‌نیافتنی نخواهد بود. البته این فقط مشکل ساعت اپل نیست، بلكه دیگر ساعت‌های نسل چهارمی نیز عمر باتری بسیار کوتاهی داشته و از باتری‌های ضعیف HSPA یا LTE بهره می‌برند.

در حال حاضر هنوز زیرساخت‌های نسل پنجم در هیچ كجای دنیا حتی در پیشرفته‌ترین كشورها به‌صورت عملیاتی به‌اجرا گذاشته نشده و اگر برنامه‌ریزی‌ها به‌درستی به واقعیت تبدیل شوند، تا سال 2020 هم خبری از تحقق این فناوری در دنیا نخواهد بود. قرار است در سال 2020 در آمریكا فناوری نسل پنجم به‌اجرا گذاشته شود و با این حساب حداقل تا سه سال دیگر ساعت اپل‌واچ یك گجت بی‌فایده و كم‌مصرف خواهد بود كه بهتر است از خرید آن صرف­نظر كنید.