اسباب‌بازی‌هایی که برنامه‌نویسی کودکان را تقویت می‌کنند

اگر كودك شما به رایانه و فناوری‌های نوین و رایانه‌ای علاقه نشان می‌دهد حتما برایتان جالب است كه بدانید بسیاری از برنامه‌ها، اسباب‌بازی‌ها و بازی‌ها برای تدریس مهارت‌های برنامه‌نویسی و دانش علمی کامپیوتر به بچه‌ها ساخته شده‌اند كه می‌تواند برای شروع کار حرفه‌ای آینده آنها بسیار مفید باشند. براساس گفت‌وگویی كه سایت livesince در این زمینه با كارشناسان انجام داده، مشخص شده كه بیشتر آنها قبول دارند بازی و پیچیدگی‌های موجود در برنامه‌های رایانه‌ای وی‍ژه كودكان می‌تواند به رشد ذهنی كودك كمك شایان توجهی كند.

مایک متیوز، مدیر برنامه درسی در مدرسه «کاترین دلمربرک»، در منطقه خلیج سانفرانسیسکو است که فرصت‌های برنامه‌نویسی در کلاس را برای دانش‌آموزان برنامه‌ریزی می‌كند. وی در گفت‌وگویی با خبرگزاری رویترز گفته باید به بچه‌ها مسایل ساده ارایه شود تا آنها قادر به حل آن باشند. به‌علاوه لازم است مسایل اساسی در قالب برنامه یا بازی با آنها مطرح شود تا بچه‌ها با این مسایل اساسی ذهن خود را درگیر كنند. وی همچنین اضافه می‌كند كه بازی‌ها نباید ذهن كودك را محدود كنند.

لازم است توجه كنید كه اگرچه برخی از بازی‌ها  كیفیت بی‌نظیری به لحاظ طراحی دارند، اما در همین حال فاقد هر اثر مثبتی بر ذهن كودك هستند و به همین دلیل نیز كودكان به‌مرور علاقه خود را به آنها از دست داده و برایشان تكراری می‌شود.

متیوز معتقد است كه مهارت‌های برنامه‌نویسی به پیشرفته بودن بازی و سخت‌افزار مورد نیاز برای اجرای آن وابسته نیست، بلكه حتی بازی‌هایی كه بدون نیاز به كامپیوتر و روی یك تكه تخته هم انجام می‌شوند، می‌توانند برای بچه‌ها موثر و سرگرم‌کننده بوده و موجب تقویت قابلیت برنامه‌نویسی در آنها شوند.

میشل رزینك، مدیر گروه کودکستان بزرگ در آزمایشگاه رسانه MIT، در کتاب «کودکستان حیوانات» (MIT‌ Press، 2017) معتقد است که برنامه‌نویسی یک فرم بیان است، بنابراین قواعد می‌تواند به طرق مختلف به كودكان آموزش داده شود. رزینك در یك پروژه گروهی را هدایت کرد که زبان برنامه‌نویسی Scratch را اختراع کرده‌اند. وی معتقد است كه اگر كودكان به جای كار روی پروژه‌های برنامه‌نویسی به حل پازل و پروژه‌های كودكانه خود تمركز كنند، به آنها كمك می‌كند كه بتوانند زبان برنامه‌نویسی وی‍ژه خود را ساخته و قابلیت‌های برنامه‌نویسی‌شان را ارتقا دهند. وی اضافه می‌كند همان‌طور كه خواندن داستان و تعریف كردن قصه می‌تواند ادبیات كودكان را پیشرفت دهد، بازی‌هایی همچون پازل نیز می‌تواند در ارتقای توانایی برنامه‌نویسی آنها موثر باشد.

لاك‌پشت‌های روبات

همه اسباب‌بازی‌ها لازم نیست قالب تکنولوژیکی داشته باشند و گاهی اوقات ابزارهای ساده هم برای ارتقای قابلیت‌های تكنولوژیكی كودكان کافی است. لاک‌پشت‌های روبات یک بازی ساده است که برای کودکان سه تا هشت ساله طراحی شده است. بازیکن در این بازی باید با دستورالعمل خاصی روی خانه‌ها حركت كند. بازی‌كننده در حین بازی باید با دادن دستورالعمل‌های خاصی به جمع‌آوری جواهراتی كه در حكم امتیازات بازی هستند بپردازد. در آن بازی نکته این است که برای کمک به بچه‌ها باید یاد بگیریم دستورالعمل‌ها را به ترتیب رعایت و اعمال كنیم، دستورالعمل‌های این بازی به‌گونه‌ای طراحی شده كه می‌تواند تقویت‌كننده مهارت‌های اساسی در برنامه‌نویسی باشد. یکی از نکات مهم این بازی این است که ارزان بوده و نیازی به باتری یا اتصال به اینترنت ندارد.

لاک‌پشت‌های روبات در سال 2013 توسط Dan Shapiro توسعه‌دهنده سابق گوگل ساخته شد و كمپانی ThinkFun آن را منتشر كرده است. قیمت آن نیز در سایت آمازون 21 دلار آمریكا تعیین شده است. البته اگر قصد خرید این بازی را دارید، باید ابتدا كمی روی زبان انگلیسی خود و فرزندتان كار كنید.

Circuit Maze یا بازی پیچ‌و‌خم‌ها

در این بازی كودك می‌تواند مدارهای واقعی الكتریكی درست كند  و سپس از آن به منظور ایجاد یک مدار کاری برای روشن کردن نور استفاده کند. چالش‌ها و شیوه بستن مدارها همواره دارای بیش از یک پاسخ «درست» هستند و قطعات بازی نیز باید در جهت درست قرار گرفته و به یكدیگر متصل شوند تا ارتباط الكتریكی برقرار شود. در كشور ما نیز نمونه‌های مختلف داخلی برای این بازی ساخته شده كه می‌توانید با مراجعه به اسباب‌بازی فروشی‌ها آنها را خریداری كنید.

Coji روبات قابل برنامه‌ریزی

بچه‌ها می‌توانند با استفاده از ایموجی‌ها این روبات را كه Coji نام دارد برنامه‌ریزی کنند. بازی‌كنندگان می‌توانند از یک تبلت یا گوشی هوشمند برای بارگیری برنامه‌ها روی روبات استفاده کنند؛ هرچند برخی از قابلیت‌های روبات حتی بدون دستگاه تلفن همراه قابل دسترسی هستند.

ایموجی‌ها به روبات می‌فهمانند كه باید چه كاری انجام دهد. برای مثال، ارسال نشان «گردش» باعث می‌شود كه روبات به دور خودش بچرخد و اگر یك ساز موسیقی هم به‌عنوان ایموجی بعدی برای آن ارسال شود، در هنگام دور زدن به دور خود آهنگ نیز پخش می‌كند. همچنین می‌توان برای این روبات ابزار برنامه‌نویسی شرطی تعریف كرد و برای مثال، تعریف كرد این نماد ارسال شود، سپس روبات این كار را انجام دهد. قیمت روبات كه توسط WowWee ساخته شده 35 دلار تعیین شده و در حال حاضر روی آمازون فروخته می‌شود.

لگو تقویت روباتیک

این بازی برای كودكان 7 تا 12 ساله ساخته شده و به آنها اجازه می‌دهد تا از پنج مجموعه مختلف مدل‌های روبات که شامل آجر، یک واحد پردازشگر مرکزی و سنسورها هستند انتخاب كرده و آنها را به شیوه درست به یكدیگر متصل كنند. لگوها را می‌توان از طریق یک تبلت iPad یا Android برنامه‌ریزی کرده و به هم متصل كرد. پروژه‌های ساخت البته پیچیده هستند. برنامه‌ریزی این بازی با یک سیستم مبتنی بر بلوک انجام می‌شود که از طریق بلوتوث به روبات‌ها متصل است. قیمت این لگوی روباتیك البته بسیار بالا بوده و با قیمت حدود 170 دلار روی سایت آمازون به‌فروش می‌رسد.

در یك جمع‌بندی كلی می‌توان گفت اگرچه شاید برخی از این اسباب‌بازی‌ها  هنوز در كشور ما بومی‌سازی نشده‌اند، اما خانواده‌ها می‌توانند با تقویت زبان انگلیسی خود و كودكانشان و خرید نسخه اصلی یا با خرید نمونه‌های مشابه داخلی به تقویت قابلیت‌های برنامه‌نویسی كودكان خود بپردازند.