زیروكلاینت چیست؟ چه منافعی برای سازمان دارد؟

جایگزینی بدیع برای پی‌سی و لپ‌تاپ

تین‌كلاینت‌ها و زیروكلاینت سهم روبه‌رشدی در بازار تجهیزات كلاینت دارند و سهم آنها نسبت به سال قبل میلادی 5/14 درصد افزایش داشته‌اند. زیروكلاینت‌ها سهم 27.9 درصد این بخش را در اختیار دارد كه نسبت به سال قبل 22.8 درصد افزایش یافته است.
این در حالی است که بر اساس گزارش- International Data Corporation - IDC، در سال 2014 حجم بازار تین‌كلاینت و كلاینت ترمینال 1.4 میلیون دستگاه بوده است كه نسبت به سال 2013 ، 10.8% رشد داشته است. طبق پیش‌بینی IDC این رشد بیانگر رشد 2/6 درصدی نسبت به سال قبل است.
طبق آخرین آمار منتشرشده در گزارش ‌IDC، برند  Dell Wyseدر سال 2014 جایگاه اول را در بازار جهانی تجهیزات كلاینت از آن خود كرد. این شركت با پیشی گرفتن از سایر رقبای معتبر توانست سهم 28.5 درصدی را از این بازار به خود اختصاص دهد.
⦁    تکنولوژی مجازی‌سازی دسک‌تاپ
تکنولوژی مجازی‌سازی دسک‌تاپ یا VDI (Virtual Desktop Infrastructure) یکی از راهکارهای کاهش هزینه‌های خرید کامپیوتر، صیانت مناسب و عملیاتی از اطلاعات، کاهش هزینه‌های مصرفی، تعمیراتی، پشتیبانی، انرژی و ... است. VDI این امکان را برای مدیران شبکه فراهم می‌آورد تا کامپیوتر کاربران را در زیرساختی مجازی، واقع در مرکز داده میزبانی و مدیریت کنند. همچنین به کاربران امکان دسترسی به کامپیوترهای‌شان با هر وسیله‏ای از قبیل کامپیوترهای شخصی، نوت‌بوک، تلفن‌های هوشمند، تین كلاینت یا زیروكلاینت را فراهم می‌كند.
می‌توان از PCهای مرسوم برای مجازی‌سازی دسك‌تاپ استفاده كرد، اما بسیاری از سازمان‌ها این كار را انجام نمی‌دهند؛ زیرا باعث كاهش محسوس هزینه‌ها و استفاده از منابع نمی‌شود و همچنین نیازمند سخت‌افزارهای محلی نیز هست. اگر از PCهای مرسوم برای اتصال به دسك‌تاپ مجازی استفاده كنید، بسیاری از مزایای مجازی‌سازی دسك‌تاپ مانند كاهش مصرف انرژی، مدیریت مركزی و ارتقای امنیت را از دست می‌دهید.
معمولا در این تکنولوژی به جای تحویل کیس کامپیوتر به کاربر، نسبت به تحویل یک دستگاه زیروكلاینت به کاربر اقدام می‌شود. دستگاه فوق بر اساس پروتکل PCOIP ( PC Over IP ) نسبت به ارتباط کاربر با کامپیوتر کاربر که به‌صورت مجازی روی سرور تعریف و تخصیص یافته است اقدام می‌كند. این روش، سیستم‌عامل کامپیوترهای شخصی را از ماشین فیزیکی جدا می‌‏کند و ماشین مجازی حاصل را به جای اینکه روی هارددیسک کامپیوتر کاربرد ذخیره کند، روی یک سرور مرکزی ذخیره می‏کند، بنابراین وقتی کاربران در حال کار با ماشین خودشان هستند، همه برنامه‏‌ها و عملیات پردازشی و داده‏‌های استفاده شده توسط آنان روی سرور مرکزی اجرا و نگهداری می‏شود. بنابراین، در این روش هیچ‌گونه سخت‌افزار خاصی ( اعم از CPU , Ram , HDD , … ) روی کامپیوتر فیزیکی کاربر موجود نیست و همه منابع سخت‌افزاری و نرم‌افزاری موردنیاز از محل سرور و به‌صورت مجازی به کاربر تخصیص می‌یابد.
⦁    تین‌كلاینت و زیروكلاینت
‌تین‌کلاینت (Thin Client) دستگاهی کوچک و آماده برای شبکه‌های رایانه‌ای است که جایگزین PCها و لپ‌تاپ‌ها می‌شود. این Device در عین استفاده از کمترین منابع سخت‌افزاری، بالاترین کارایی و امنیت را برای شبکه‌های رایانه‌ای به همراه می‌آورد. تین‌کلاینت می‌تواند دارای سیستم‌عامل‌ یا فاقد سیستم‌عامل باشد؛ به این معنی که می‌تواند یک سیستم‌عامل محلی داشته باشد‌ یا اینکه برای بوت‌شدن کاملا وابسته به سرور باشد كه در این حالت به آن زیرو‌كلاینت (Zero Client) گفته می‌شود.
⦁    تفاوت تین‌كلاینت و زیرو‌كلاینت
زیروكلاینت‌ها تعمیمی از ماشین مجازی دسک‌تاپ است كه دستگاه‌های نمایش و ورودی را به ماشین مجازی دسك‌تاپ كه روی سرور اجرا می‌شود متصل می‌كند. زیركلاینت فاقد CPU‌، سیستم‌عامل‌، هارد، Memory و هرگونه قطعه متحرك است و هیچ حفره امنیتی ندارد. از همه مهم‌تر به مدیریت نقطه پایانی (Endpoint Management) نیازی ندارد. به همین دلیل هزینه کل مالکیت (TCO)‌ برای زیروكلاینت كمتر از تین‌كلاینت است.
زیروكلاینت‌ها روزبه‌روز جایگاه بیشتری در بازار VDI برای خود باز می‌كنند، زیرا آنها از تین‌كلاینت‌ها از نظر هزینه به‌صرفه‌تر هستند. زیروكلاینت‌ها نیازمند هیچ پیكربندی نیستند و هیچ‌چیز‌ روی آنها ذخیره نمی‌شود.
زیروكلاینت‌ها در مقایسه با تین‌كلاینت‌ها پیكربندی نسبتا ساده‌تری دارند. این در حالی است که به‌روزرسانی نرم‌افزاری در زیروكلاینت خیلی سریع‌تر انجام می‌شود. زیروكلاینت‌ها نگهداری خیلی كمتری لازم دارند. به‌طور كلی هنگامی كه قابلیت گرافیك ویژه، راه‌اندازی و بوت سریع و مدیریت آسان‌تر مدنظر است، زیروكلاینت پیشنهاد می‌شود.
مزایای زیروكلاینت
⦁    كاهش هزینه‌ها
استفاده از این دستگاه‌ها موجب كاهش هزینه‌های سازمان از جمله موارد زیر می‌شود:
⦁    هزینه‌های پشتیبانی IT
⦁    استفاده از فضا در مرکز داده
⦁    هزینه‌های لیسانس نرم‌افزار
⦁    کاهش هزینه‌های مدیریتی و عملیاتی تا 70 درصد
⦁    صرفه‌جویی قابل توجه در هزینه‌های انرژی هنگامی که باPC  معادل مقایسه شود (به‌طور متوسط 7 تا 8 وات مصرف برق دارند، در مقایسه با یكPC  كه حدود 150 وات مصرف دارد.)
⦁    مدیریت بهینه و آسان‌تر
⦁    تمام ارتقاهای نرم‌افزاری و سخت‌افزاری، سیاست‌های امنیتی، تغییرات برنامه‌های كاربردی و ... را می‌توان در سمت سرور انجام داد.
⦁    دیگر لازم نیست پرسنل IT مشكلات‌ كاربران را در محل دسك‌تاپ آنها برطرف كنند و می‌توانند پشتیبانی از راه دور موثری از كاربران داشته باشند.
⦁    پشتیبان‌گیری متمرکز و آسان از کامپیوترهای رومیزی، لپ‌تاپ‌ها، و سایر دستگاه‌ها
⦁    پلتفرم آن خیلی سریع راه‌اندازی می‌شود، به‌صورت اتوماتیك به‌روزرسانی می‌شود و به مدیران IT قابلیت مدیریت ساده را می‌دهد تا به نیازهای سازمان پاسخ دهند. امنیت نیز تضمین می‌شود و محیطی ایمن از ویروس‌ها و نرم‌افزارهای مخرب فراهم می‌كند.
⦁    افزایش امنیت:
⦁    كاربران در مقابل استفاده از نرم‌افزار‌های غیر‌مجاز یا ورود ویروس‌ها، تروجان‌ها و دیگر بدافزارها محافظت می‌شوند.
⦁    اطلاعات نمی‌تواند در جایی غیر از سرور ذخیره شود.
⦁    پردازش متمرکز، مدیریت و نظارت بر سیستم را تسهیل می‌كند.
⦁    امنیت را تسهیل می‌كند.
⦁    از مالکیت معنوی حمایت می‌كند.
⦁    حریم خصوصی داده‌ها را تضمین می‌كند.
⦁    افزایش بهره‌وری‌
⦁    راه‌اندازی را تسریع و انعطاف‌پذیری را بدون نیاز به پرسنل متخصص امكان‌پذیر می‌سازد.
⦁    مدت از کار افتادگی (به علت تعمیر یا خرابی سیستم) كاهش می‌یابد، بهره‌وری در میان كاربران و همچنین پرسنل IT افزایش می‌یابد.
⦁    امكان دسترسی به برنامه‌ها و داده‌های مشابه را از هر مكان دلخواه امكان‌پذیر می‌سازد.
⦁    لذت و راحتی كاربر
⦁    ابعاد آن كوچك است و با توجه به اندازه بسیار کوچک آن انعطاف‌پذیری زیادی در جای‌گذاری و نصب دارد.
⦁    می‌توان آن را به‌صورت افقی، عمودی، روی دیوار، زیر میز و حتی به پشت صفحه‌نمایش نصب كرد.
⦁    پردازنده قدرتمندی دارد که آنها را قادر به اجرای كامل سیستم‌عامل كرده و برنامه‌های کاربردی PC  را به‌صورت محلی اجرا می‌كند، درحالی‌که اسناد و داده‌ها را به‌صورت امن روی سرورهای مرکزی نگه می‌دارد.
⦁    حرارت بسیار کمی ایجاد می‌كند و نویزی ندارد، در نتیجه به خنک بودن و ساکت‌تر بودن محیط کار کاربر كمك می‌كند.
معرفی محصول
Dell Wyse P25
تراشه    Teradici TERA2321 PCoIP™
حافظه    512MB RAM DDR3
ابعاد    ارتفاع: 2.9 سانتیمتر
عرض: 17.7  سانتیمتر
عمق: 11.6 سانتیمتر
وزن پكیج    480 گرم
مصرف برق    هشت وات

لایه‌های پنهان کارایی

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه