با پریز برق منزلتان شبکه بسازید

اگر شما مدیر شبکه یا مسوول بخش آی‌تی ‌یک شرکت باشید، یا مسوولیت یک شبکه در منزل یا موسسه آموزشی برعهده شما باشد، حتما با موضوع ایجاد یا توسعه شبکه روبه‌رو شده‌اید. مواجه شدن با چالش گسترش شبکه یکی از اتفاقاتی است که به تکرار برای مدیران شبکه رخ می‌دهد، اما آیا برای اجرای موفق این پروژه، سناریوی قابل اجرا و اقتصادی را در اختیار داشته‌اید؟ این سوالی است که پاسخ آن می‌تواند پیاده‌سازی پروژه‌های شبکه‌ای را تضمین کند. امروزه ارتباط‌های اینترنتی اساس فعالیت صنایع و تجارت‌های خرد و کلان را تشکیل می‌دهد و بدون حضور در دهکده جهانی اینترنت، عملا هیچ کاری صورت نخواهد گرفت!‌ با توجه به اهمیت این ارتباط، نیاز است تا شبکه‌ها نیز به‌عنوان زیرساخت‌های ارتباطی توسعه یابند. در گسترش شبکه‌های کابلی، عدم امکان کابل‌کشی در برخی مکان‌ها برای ایجاد یا گسترش شبکه افزایش هزینه‌ را به دنبال دارد. در این مواقع راهی جز استفاده از تجهیزات وایرلس و روبه‌رو شدن با محدودیت‌هایی چون ضعف یا کاهش توان سیگنال وای‌فای باقی نخواهد ماند. معضلی که کارشناسان برای رفع آن، ‌استفاده از استاندارد Home Plug و تجهیزی به نام «پاورلاین» را پیشنهاد می‌دهند. این راهکار با به‌کارگیری ظرفیت بالای شبکه برق، اتصال دو نقطه را تنها از طریق پریز برق میسر ساخته و نیاز به کابل‌کشی شبکه را نیز منتفی می‌سازد. پاورلاین یکی از تجهیزات شبکه‌های ارتباطی دیجیتالی است که از آن برای گسترش یا ایجاد شبکه بر بستر کابل برق استفاده می‌شود. کافی است تا دو پاورلاین را به پریز‌های برق ساختمان متصل کنید و تا فاصله 300 متر، اینترنت و شبکه را بدون نیاز به کابل‌کشی توسعه دهید. در اینجا با چند پاورلاین شاخص بازار ایران بیشتر آشنا می‌شوید.

TL-WPA2220 KIT

تی‌پی‌لینک از تولید‌کنندگان تجهیزات شبکه است که محصولاتش در بازارهای داخلی به‌وفور یافت می‌شود. مدل TL-WPA2220 یکی از پاورلاین‌های وایرلس این شرکت است که به‌صورت کیت آداپتور ارایه شده است. این محصول استاندارد HomePlug AV را دارد و برای ارسال سیگنال‌های بی‌سیم، از استاندارد 802.11 با سرعت 300Mbps بهره می‌برد. هر پاورلاین دو درگاه RJ-45 با سرعت 100 مگابیت دارد که امکان اتصال دو کامپیوتر یا لپ‌تاپ را به شکل کابلی فراهم می‌کند. همچنین با برخورداری از تراشه وایرلس با فرکانس 4/2 گیگاهرتز، دستگاه‌های هوشمند و سیستم‌های دارای کارت شبکه وایرلس نیز می‌توانند با سرعت 300 مگابیت ‌بر ‌‌ثانیه به این پاورلاین متصل و از شبکه و اینترنت بی‌سیم استفاده کنند. این پاورلاین با قیمت 270 هزار تومان و گارانتی پارس‌ارتباط در بازارهای داخلی به‌فروش می‌رسد.

PLW350KIT
مدت زیادی از ورود توتولینک به بازارهای ایران نمی‌گذرد، اما محصولات این برند کره‌ای توانسته نظر کاربران و شبکه‌کاران را به خود جلب کند. مدل PLW350KIT از پاورلاین‌های این شرکت است که به‌صورت کیت ‌آداپتور عرضه شده است. این پاورلاین نرخ انتقال داده 200 مگابیت بر بستر کابل برق را فراهم می‌کند که در اتصال وایرلس، این میزان به 300 مگابیت افزایش می‌یابد. کلید WPS برای اتصال آسان به روتر یا مودم، پیکربندی پاورلاین به‌صورت اکسس‌پوینت یا تکرارکننده سیگنال (Repeater)، کلید پاور، زمان‌بندی وای‌فای و امکان به‌کارگیری تا هشت پاورلاین در یک شبکه از دیگر ویژگی‌های کیت پاورلاین PLW350KIT توتولینک است. این محصول با قیمت حدودی 250 هزار تومان و سه سال گارانتی تعویض گرین در بازارهای داخلی عرضه می‌شود.

DHP-W311AV

بدون شک با تجهیزات شبکه D-Link آشنا هستید؛ شرکتی که کارت‌های شبکه‌اش از دیرباز مهمان‌ شمار زیادی از کامپیوترها بوده است؛ هرچند در سال‌های اخیر تراکم محصولات دی‌لینک در بازارهای داخلی کمی کاهش یافته، اما هنوز هم می‌توان تجهیزات این شرکت را در ویترین فروشگاه‌ها مشاهده كرد. DHP-W311AV یکی از کیت‌های پاورلاین‌های دی‌لینک است که به‌صورت دو آداپتور وایرلس و کابلی ارایه شده. طبق ادعای سازنده، آداپتور کابلی با مدل 308AV می‌تواند داده‌ها را با سرعت 500 مگابیت بر بستر کابل برق منتقل کند. این کیت پاورلاین با قیمت تقریبی 350 هزار تومان و گارانتی ایزی روانه بازار مصرف شده است.

استفاده از الگوریتم‌های رمزنگاری مدرن و قرارگیری در یک مدار بسته (یک کنتور برق)، ضریب ایمنی پاورلاین را به‌شدت افزایش داده است. این موارد پاورلاین را به یکی از بهترین و ایمن‌ترین راهکارهای ایجاد یا توسعه شبکه در مکان‌هایی که امکان کابل‌کشی شبکه وجود ندارد مبدل کرده است.

با دوستان خود رقابت کنید

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه