بازشدن زودهنگام پای وزیر به مجلس

پرسش از وزرا و مسوولان اجرایی در مجلس، اگرچه امری مرسوم و طبیعی است، اما باز شدن زودهنگام پای وزیر ارتباطات به کمیسیون‌های مجلس نیازمند تامل است.

اگرچه از مجلس خبر می‌رسد که طرح استیضاح وزیر آموزش و پرورش کلید خورده است و از این بابت شاید آذری‌جهرمی وضعیت بهتری داشته باشد، اما هفته گذشته حضور همزمان وی در دو کمیسیون اقتصاد و صنایع مجلس آن هم 6 ماه پس از تصدی این مسوولیت برای وزیری که با کمترین رای اعتماد از مجلس خارج شده است، اندکی متفاوت است.

نمایندگان عضو کمیسیون اقتصادی مجلس البته بیشتر روی کلیاتی همچون توسعه فناوری‌های اطلاعاتی و ارتباطی تاکید داشتند و مساله خاص و مشخصی مورد توجه نبود. اما در کمیسیون صنایع ظاهرا وضعیت به گونه‌ای دیگر بود و مسایل مشخصی همچون قیمت اینترنت، موضوع خرید برخی تجهیزات غیرضروری، آیین‌نامه مشترک میان وزارت ارتباطات و کشور مورد نظر بود که ظاهرا در نهایت مقرر شد وزارت ارتباطات مسایل مالی و مستندات خود را ظرف مدت یک‌ماه آینده به کمیسیون صنایع و معادن ارایه کند و درصورت قانع نشدن پرسش‌کنندگان، سوالات به صحن علنی مجلس ارایه می‌شوند.

اگرچه فهرست بلندبالایی می‌توانست و می‌تواند در دستور پرسش نمایندگان از وزیر ارتباطات قرار گیرد که تقریبا تمام آنها نیز میراث محمود واعظی است، اما فعلا قرعه به نام مسایلی که ذکر شد افتاده است.

در این مدت اما وزیر ارتباطات اگرچه در حال اعمال تغییراتی در ترکیب معاونان و مدیران وزارتخانه است، اما هنوز تفاوت‌های جدی و اساسی در سیاست‌ها و رویکرد وی نسبت به وزیر قبلی مشاهده نمی‌شود و فعلا از بیرون این وزارتخانه نوعی فاصله میان وزیر با زیرمجموعه‌اش مشاهده می‌شود.

نکته دیگر آنکه فرصت استقرار وزیر ارتباطات و تیم مدیریتی وی تقریبا پایان یافته و رفته‌رفته او باید خود را آماده شنیدن و مواجهه با نقدهای جدی‌تر کند.

در نهایت اینکه اگرچه آذری‌جهرمی نیز چالش‌ها و مشکلات خاص خود را داشته و احتمالا در تلاش برای رفع آنها است، اما نباید از نظر دور داشت که عملکرد وی تنها به نام او نوشته نخواهد شد چراکه وزیر ارتباطات فعلی، موضوع اعتماد به جوانان در پست‌های ارشد را نیز با خود به یدک می‌کشد.

مسمومیت ذهنی

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه