مدیرعامل اپراتور مجازی سامانتل:

اکوسیستم پرداخت خرد را متحول می‌کنیم

 

پس از صدور مجوز از سوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، نخستین سیم‌کارت‌های اپراتور مجازی موبایل با نام تجاری سامانتل با پیش شماره 09999 به‌صورت رسمی وارد بازار تلفن همراه شده است. هوشنگ مرتضوی، مدیرعامل شرکت کیش‌سل پارس، هدف از ورود این شرکت به بازار اشباع تلفن همراه را تمرکز بر موضوع بانکداری الکترونیکی می‌داند و اکنون پس از دو سال کار مدام در کنار سهامداران بانکی خود، آمادگی ارایه خدمات بانکداری موبایلی به تمامی مشترکان سامانتل را ایجاد کرده است. البته مرتضوی مهم‌ترین رویداد اخیر سامانتل را رونمایی از کیف پول الکترونیکی مانیز عنوان می‌کند، که طبق برنامه‌ریزی این شرکت قرار است به زودی اکوسیستم پرداخت‌های خرد را متحول کند. به منظور بررسی بیشتر برنامه‌های این شرکت، با این مدیر باسابقه مخابراتی گفت‌وگویی انجام دادیم که می‌خوانید.

 

*در حال حاضر بازار تقریبا در حوزه سیم‌كارت اشباع است و MVNOها شرایطشان به‌مراتب برای ورود به بازار و جذب مشتری سخت‌تر است، چه برنامه‌ای برای ورود به بازار دارید؟

واقعیت آن است كه ما سرویس‌های ارزش‌افزوده را به‌عنوان نقطه قوت خود گذاشته‌ایم، مطمئنا مشابه سایر اپراتورها موظفیم سرویس‌های پایه را ارایه كنیم، اما یکی از جذابیت‌های سیم‌کارت‌های ما رند بودن شماره‌ها است؛ چراکه شماره‌های ما با چهار تا 9 شروع می‌شود و شاید همین انگیزه‌ای باشد برای خرید توسط مشترکان. واقعیت این است كه این انگیزه نهایی ما نیست، هدف ما فعالیت روی نیازهای خاصی از بازار است و این قسمت‌ها در حقیقت همیشه باعث موفقیت یا شكست MVNO‌ها می‌شوند. استراتژی اصلی ما استفاده از موبایل در حوزه مالی و بانكی است و سرویس‌های زیادی را به‌تدریج در این بخش‌ها معرفی خواهیم كرد. برنامه بلندمدت ما این است كه مردم بتوانند با خرید سیم‌كارت سامانتل تمام كارهای بانكی‌شان را انجام دهند.

برای این کار باید با یک بانک همکاری مشترک داشته باشیم و از آنجا که بانک سامان و شرکت پرداخت الکترونیک سامان کیش سهامداران اصلی ما هستند، در این موضوع هیچ مشکلی نداریم و در حال حاضر نیز در حال پیاده‌سازی سرویس‌های بانکی روی موبایل هستیم.

*در حال حاضر برای شروع چه کاری انجام داده‌اید؟

در حوزه پرداخت سیم‌كارت‌های NFC را در نظر گرفته‌ایم و سیم‌کارت‌هایی که اکنون به مشترکانمان می‌دهیم NFC را پشتیبانی می‌کنند و در نقاطی که ما به‌زودی در آن حوزه فعالیت‌های تجاری خودمان را در زمینه پرداخت‌های الکترونیکی آغاز می‌کنیم، آنها امکان دریافت سرویس‌ را دارند. برای مثال، به‌زودی امکان پرداخت هزینه‌های مترو، اتوبوس و پرداخت هزینه کالا از طریق کارت‌خوان‌های فروشگاهی نیز فراهم می‌شود.

ما در نظر داریم سرویس پرداخت که یکی از مهم‌ترین کاربردها را در زندگی روزمره مردم دارد ساده کنیم، به نحوی که آنها با امنیت و سرعت بالا امکان تبادلات مالی خود را داشته باشند.

یکی از موضوعات مهمی که ما برای مشترکانمان در حال پیاده‌سازی هستیم، ایجاد یک اکوسیستم تخفیفی در زنجیره‌ای از تامین‌کنندگان کالا و خدمات است، به نحوی که آنها بتوانند از تخفیف‌های ویژ‌ه‌ای که برایشان در نظر گرفتیم استفاده کنند.

*آیا مشترکان سایر اپراتورها نیز می‌توانند از این اکوسیستم پرداخت استفاده کنند یا خیر؟

مشترکان سایر اپراتورها می‌توانند با دانلود اپلیكیشن ما از سرویس‌های ما استفاده کنند که البته باید مراحل اولیه ثبت شماره حساب و ارتباط حساب بانکی با موبایلشان را انجام دهند که به‌هیچ‌وجه مراحل سختی نیست. این نکته را بگویم که قطعا ما برای مشترکان خودمان سرویس‌های ویژه‌تری ارایه خواهیم کرد.

*قبل از شروع رسمی گفت‌و‌گو از کیف پول الکترونیکی مانیز گفتید، آیا کیف پول شما از طریق NFC کار می‌کند و امکان ارایه خدمات کیف پول آفلاین را هم فراهم کرده‌اید؟

NFC در واقع یك رابط میان گوشی تلفن همراه و دستگاه‌های كارت‌خوان است و از آنجا که سیم‌کارت‌های ما قابلیت پشتیبانی از NFC را دارند، در صورتی که گوشی کاربر به این سرویس مجهز نباشد، ما آن را روی سیم‌کارت برایش در نظر گرفتیم و از نظر ما زمانی یك سرویس كامل است كه همه ابزارهای استفاده از سرویس در كنارش باشد. در شبکه سیم‌کارت‌های سامانتل سیستم پشتیبانی بانك سامان که تمام ابزارها در كنارش دیده شده ارایه می‌شود و از آنجا که تمامی فروشگاه‌ها در حال تجهیز کارت‌خوان‌های NFC هستند، مشترکان ما با این ابزارها می‌توانند هزینه خریدهای خود را پرداخت کنند. پرداخت‌ها در این اکوسیستم از طریق کیف پول مانیز انجام می‌شود.

*یعنی شما زیرساخت را آماده كرده‌‌اید و در حال حاضر هماهنگی‌ با بانك‌ها برای پرداخت‌های خرد و جابه‌جایی‌های پول از طریق كیف پول انجام شده است. می‌ماند بحث فروشگاه‌ها و مغازه‌ها و مترو و تاكسیرانی و هر جایی كه بتواند به‌عنوان پذیرنده در اكوسیستم شما باشد.

بله، كاملا. سیستم ما یكی از كامل‌ترین سیستم‌هایی است كه در این زمینه وجود دارد. یك سال و نیم روی این موضوع كار شده است، یك پیمانكار خارجی داریم كه در چند اپراتور توانمند كار كرده است و با این پیمانكار كار را شروع كردیم.

*در ماجرای مجوز کیف پول بانك مركزی می‌گوید فقط بانك‌ها هستند كه در وضعیت فعلی می‌توانند كیف پول الكترونیكی ارایه دهند. حال كه بانك سامان سهامدار عمده شما است و بانك می‌تواند این كار را انجام دهد، در این موضوع آیا سامانتل با واسطه بانك سامان این كار را انجام داد؟

بخش‌نامه جدید بانك مركزی به این‌گونه است كه در شکل پرداخت‌یار شرکت‌های دارای مجوز می‌توانند این‌کار را انجام دهند. بنابراین ما به‌عنوان یک پرداخت‌یار باید یک شرکت دارای مجوز پرداخت الکترونیکی را در کنار خود داشته باشیم که داریم. با این اكوسیستمی كه بانك مركزی به‌تازگی تعریف كرده و ما هم در حقیقت یك پروژه سه مولفه‌ای (بانک، شرکت پرداخت و MVNO) هستیم كه به یكدیگر زنجیره‌وار اتصال داریم، مشکلی در این زمینه نداریم. تشكیلات ما مشكلی برای این سرویس ندارد، ولی سایرین این اكوسیستم‌ها را ندارند و باید راه‌حل مناسب برای این كار را برایشان پیدا كرد.

*در موضوع پرداخت‌یار همه ریسك ماجرا را بانك مركزی به عهده بانك گذاشته است و با توجه به آنكه شما جزو خانواده بانك هستید و هماهنگ با یكدیگر عمل می‌كنید قطعا مشكلی وجود ندارد، ولی مسوولیت هر اتفاقی به عهده بانک است.

قانونا با توجه به آنكه ما یك مجموعه هستیم و با هم كار می‌كنیم، زیاد مشكلی نداریم. هر كاری در عمل مطمئنا با مشكلاتی مواجه می‌شود، اما با توجه به برآوردها مشكلی تاكنون وجود نداشته است.

*با توجه به اینكه گفتید نزدیك به دوماه است كه شبكه رسما راه‌اندازی شده است، اشاره‌ای به تعداد مشتركان خود می‌كنید؟

در حال حاضر نزدیک به عدد 10 هزار مشترک داریم.

*آیا اینها مشتركان عام هستند یا مشتركان خاص؟

ما در واقع در دو جناح كار كرده‌ایم؛ یك جناح مشتركان عام است كه مشترکان B2C ما محسوب می‌شوند و یك جناح مشتركان خاص كه منظور سازمانی‌ها هستند. تقریبا 50 درصد مشترکان ما عام و 50 درصد مشترک سازمانی ما هستند.

*تعرفه مكالمات سیم‌کارت‌های سامانتل با توجه به موضوع رقابت میان اپراتورها با یكدیگر به چه صورت خواهد بود؟

در تعرفه مكالمات، ما با توجه به مصوبات سازمان تنظیم مقررات و تعرفه‌های ایشان عمل و آن را دقیقا رعایت خواهیم كرد. در رابطه با تعرفه‌های دیتا بسته‌های مختلفی را ارایه می‌كنیم كه آن بسته‌ها هر كدام جذابیت خاص خود را خواهد داشت. برخی از مشتریان بیشترین مصرفشان در طول روز است یا اینکه فرد برایش حجم بسته ملاک نیست، بلکه نیازمند دریافت یک سرویس با سرعت بالا و پایداری مناسب است. برخی از مشتریان نیز در شب‌ها نیازمند دریافت اینترنت هستند؛ به هر حال ما برای تمامی این‌ها برنامه‌ و بسته‌های تشویقی متنوعی داریم که قطعا می‌تواند ضمن رفع نیازهای ایشان، رضایتشان را نیز جلب كند.

البته با توجه به بازخوردی که از سوی مشترکان خود می‌گیریم، به دلیل انعطافی که در مجموعه داریم حتی می‌توانیم برای مشتریان سازمانی و خاص خود براساس اعلام نیاز آنها برنامه‌ریزی کنیم.

*آیا سامانتل این امکان را برای مشترکان سایر اپراتورها فراهم کرده‌ است که آنها با شماره فعلی‌شان به شبکه شما ترابرد کنند یا خیر؟

فلسفه ترابرد همان‌طور كه می‌دانید، بیشتر به شبكه بر می‌گردد؛ چون معمولا اپراتورهایی كه شبكه آنان نسبت به دیگری برتری‌هایی داشته‌اند، مردم همواره سعی كرده‌اند با تغییر اپراتور از یك شبكه به شبكه دیگر از آن امكانات استفاده كنند. MVNO از شبكه تمام اپراتورها به‌صورت رومینگ استفاده می‌كند، بنابراین برای این منظور مشترکان احتمالا انگیزه‌ای نخواهند داشت. نکته‌ای که در زمینه وجود دارد، با توجه به اینکه ما از امکانات فنی کامل تمام اپراتورها بدون محدودیت استفاده می‌کنیم، مزایایی كه مشترکان دنبالش هستند به‌صورت یکجا در سامانتل وجود دارد.

*شنیده‌ایم قرار است سرویسی را به مشترکان ارایه دهید که هم تلفن همراه و هم تلفن ثابت آنها باشد.

بله، به‌زودی ما ارایه سرویس‌هایی را برای تلفن ثابت شروع می‌كنیم، به‌نحوی که افراد به‌صورت همزمان می‌توانند به انتخاب خودشان از سرویس موبایل یا تلفن ثابت استفاده کنند. برای آنان نیز راه‌حل‌هایی در نظر گرفته شده است كه در حقیقت یك بسته به آنان داده می‌شود كه در این بسته بتوانند از تلفن ثابت خود در زمانی كه بیرون هستند نیز استفاده كنند.

*آیا این سرویس از طریق اینترنت VOIP ارایه می‌شود؟

در حقیقت این تلفن‌ها معمولا همه از VOIP استفاده می‌کنند. با توجه به تغییر تکنولوژی شبکه مخابراتی به نسل جدید NGN مکالمات بر بستر VOIP با بهترین کیفیت انجام می‌شود و احتمالا علت ارایه بسته‌های تشویقی اپراتورهای تلفن همراه در مکالمات نیز استفاده از این بستر است.

*در حال حاضر MNO اصلی شما رایتل است؟ در مورد همکاری با سایر اپراتورها در چه مرحله‌ای هستید؟

بله، همکاری خود را با رایتل شروع کردیم و قرارداد رومینگ خود را با همراه اول به مرحله نهایی رسانده‌ایم که به این ترتیب تمامی مشترکان ما می‌توانند از پوشش سراسری رایتل و همراه اول در سراسر کشور بهره‌مند شوند. اما در مورد ایرانسل ما هنوز موفق نشدیم که از کدام مسیر باید با این اپراتور مذاکره کنیم و عملا آنها هنوز به درخواست ما پاسخی نداده‌اند.

*در ماجرای رومینگ، اپراتورها تمامی امکانات شبکه را به مشترک رومینگ‌شده نمی‌دادند. آیا هنوز این محدودیت وجود دارد؟

در حال حاضر قرارداد روی نسل اپراتورهای شبکه بسته نمی‌شود. ما می‌گوییم سرویس‌های مخابراتی را بدون هیچ محدودیتی در اختیار ما قرار دهند که در این زمینه همراه اول تاکنون قدم‌های خوبی برداشته است.

 و سخن پایانی؟

از آنجا که نزدیک به چند ده هزار مدیر مخابراتی بازنشسته و باسابقه و دانش بالا در کشور داریم، پیشنهاد می‌کنم وزیر محترم ارتباطات که خود تخصص کافی در این حوزه دارد، با به‌کارگیری این دانش که به مثابه یک گنج پنهان است، توسعه کشور را در همه زمینه‌ها بهبود ببخشد.

یکی دیگر از موضوعات مهمی که امروزه اپراتورهای تلفن همراه گرفتار آن هستند، نصب تجهیزات در مناطق شهری است که متاسفانه در این بخش مشکلات بسیاری وجود دارد. به‌نظر می‌رسد چنانچه با راهبری وزارت ارتباطات تدبیری اندیشه شود تا شرکت ارتباط مشترک شهر به‌صورت عملیاتی موضوع سایت شیرینگ را خیلی جدی‌تر از گذشته دنبال کند و با سرمایه‌گذاری مشترک اپراتورها در زمینه طراحی شبکه‌ای کامل در کلان‌شهرها وضعیت نابسامان مبلمان شهری به سامان برساند، تمامی اپراتورها و ذی‌نفعان از این تصمیم منتفع شوند.