برگزاری نشست علمی‌‌ فناوری مدیریت شهری منطقه 2

با هدف ایجاد تحول در کیفیت زندگی شهروندان و بررسی شیوه‌های نوین مدیریت شهری، کارگروه تخصصی نخبگان، مرکب از متخصصان حوزه‌های متنوع توسعه شهری، آغاز به‌کار کرد.

به گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه دو، رسول کشت‌پور، شهردار منطقه 2 تهران، هدف از اجرای اولین نشست علمی– تخصصی با نخبگان و متخصصان از رشته‌های متنوع صاحب‌نظر در حوزه مدیریت شهری ‌را در ابتدا مشخص كردن صورت مساله و سپس طراحی الگوریتم جامع حل مسایل مدیریت شهری در منطقه 2  عنوان كرده و افزود: ایجاد توفان فکری با استفاده از فن دلفی و تلفیق با تکنیک‌های دیگر در زمینه ارایه راهکارها و همچنین استفاده از تکنیک‌ها و تکنولوژی‌های ارتباطی نوین در حوزه فناوری اطلاعات برای پیشبرد اهداف بهینه سازمان با کمترین هزینه و بالاترین کیفیت و بهره‌گیری از ظرفیت دپارتمان R&D (‌تحقیق و توسعه‌) در دستور کار دوره جدید مدیریت شهرداری منطقه 2 قرار دارد.

وی همچنین با اشاره به لزوم بهره‌مندی از خلاقیت‌، نوآوری و ایده‌پردازی در راستای تجاری‌سازی پژوهش‌های مدیریت شهری تاکید كرد: ضرورت و ظرفیت بسیاری در ایجاد تحول در هر دو حوزه سخت‌افزاری و نرم‌افزاری مدیریت شهری به‌نظر می‌رسد. در حوزه سخـت‌افزار لازم است ضمن توجه به صنعتی‌سازی، نگاه ویژه‌ای به بهره‌مندی از فناوری و انرژی‌های نو از جمله نصب پنل‌های خورشیدی در جهت حداقل كردن اتلاف انرژی و آلودگی داشته باشیم؛ ضمن اینکه باید معماری ما معرف و منطبق با فرهنگ بومی ما باشد؛ چراکه محصولات و آثار ما در این حوزه مورد قضاوت آیندگان قرار می‌گیرد. در حوزه نـرم‌افزاری ما نیازمند جلب مشارکت شهروندان، هویت‌بخشی، ترویج فرهنگ شهرنشینی و شهروندسازی و آموزش در این راستا هستیم. ما اعتقاد داریم شهرداری نقش حامی و تسهیل‌گر داشته و این خود شهروندان هستند که در نهایت به فراهم كردن شرایط ایده‌آل محیط زندگی خود توجه و حساسیت دارند و در این راستا ما دست مشارکت شهروندان را می‌فشاریم.

در انتهای نشست و پس از انتخاب دبیر کارگروه، مقرر شد ضمن انجام مطالعات تطبیقی‌- مقایسه‌ای با سایر کلان‌شهرهای جهان و علت‌یابی پیشرفت کشورهای توسعه‌یافته در زمینه مدیریت امور شهری با هدف ارتقای سطح کیفی زندگی شهروندان، کارگروه‌های تخصصی در هشت دپارتمان (انرژی‌، ساختمان‌، خدمات شهری‌، فناوری اطلاعات و ارتباطات‌، سرمایه‌گذاری و تامین مالی‌، حمل‌ونقل و ترافیک، مسوولیت اجتماعی و توسعه فرهنگ شهرنشینی، شهرسازی و معماری) ساماندهی‌ شده و نظرات کارشناسی در کمیته‌های تخصصی مورد بحث قرار گیرد.