ICT ایرانی در هفته‌ای كه گذشت

سنگ بارسلون و مافیای گوشی در ایران

 

هفته‌ گذشته، هفته‌ای بود كه به‌طور كلی بازار رفت‌وآمد كالاهای حوزه ICT به‌عنوان مجاز یا ممنوع برای واردات و همچنین دست‌وپنجه نرم كردن آنها با پدیده قاچاق به‌شدت گرم بود، به‌طوری‌كه پای دو تن از وزرای سابق ارتباطات كه معضل گوشی‌های قاچاق از دغدغه‌های اصلی زمان وزارتشان بود به این غائله باز شد. در این میان جشنواره مطبوعات نیز در حال برگزاری بود كه هم غرفه‌داران و هم بازدیدكنندگانش خبرساز شدند. در این جشنواره بنر یكی از اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب كه اخیرا به‌شدت خبرساز شده بود نیز جلب توجه می‌کرد و باعث شد آزادترین برداشت‌ها از محتوای بنر برای مخاطب ایجاد شود.

با این رویكرد به تحلیل و ارزیابی اهم اخبار ICT ایرانی در هفته‌ گذشته می‌پردازیم.

·        اقدامات باند مافیا برای عدم اجرای رجیستری

پس از تصمیم دولت مبنی بر مبارزه و كنترل واردات گوشی قاچاق به كشور از طریق اجرای طرح رجیستری، تاثیرات این اقدام كه هنوز به مرحله اجرا به صورت جدی نیز نرسیده است مانند افزایش قیمت و كمیاب شدن كالا در این بازار غلبه كرده است. از این بابت می‌توان گفت جو حاكم بر بازار گوشی بسیار آشفته و متشنج است و هر از چندگاهی مصاحبه‌های مقامات مسوول نیز موج‌های جدیدی را در این زمینه ایجاد می‌كند. در این میان اظهارنظرهای دو تن از وزرای سابق ارتباطات كه در زمان وزارتشان قاچاق گوشی بسیار رایج بود، تامل‌برانگیز است و جالب اینكه تحلیل محتوای نظرشان حاكی از وجود مانعی مشترك جهت مبارزه با پدیده قاچاق است.

در این میان ابتدا به اظهارات محمد سلیمانی، وزیر ارتباطات دولت محمود احمدی‌نژاد در كابینه نهم می‌پردازیم كه نسبت به پیشنهاد جهرمی، وزیر فعلی نسبت به نخریدن گوشی واكنش نشان داده و گفت، چطور ممکن است کالایی ظرف مدت یکی دو شب افزایش قیمت۱۰ درصدی داشته باشد؟ ایشان كه خود زمانی یكی از اعضای هیات دولت بوده و در زمان وزارتش، گوشی با معضل قاچاق به خاطر افزایش بی‌رویه تعرفه واردات مواجه بود و ظاهرا تمایلی به یادآوری وضعیت كارنامه خود در این زمینه به خصوص ندارد، همچنین اظهار داشت دولت‌ها تا امروز زیر بار اجرایی آن (منظور طرح رجیستری) نرفته‌اند، زیرا خودشان می‌دانستند اجرای آن بدون اصلاح زیرساخت‌های لازم تبعات گوناگونی از فشار افکار عمومی گرفته تا فراهم‌آوردن زیرساخت‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری و ممانعت اپراتور‌های داخلی خواهد داشت.

اما از سوی دیگر رضا تقی‌پور، وزیر ارتباطات كابینه دهم نیز همزمانی طرح رجیستری با خصوصی‌سازی مخابرات را عامل ناكامی ‌وزارتخانه‌اش در زمانی كه خود وزیر بود دانست و گفت، در آن زمان سامانه‌های حوزه تجارت داخلی و خارجی به شکل امروزی تکمیل نشده بود و به‌‌رغم آنکه این طرح پیاده شد؛ اما تقلب‌هایی در آن صورت گرفت و زمینه‌ای فراهم شد تا برخی افراد بتوانند پولی را دریافت و از طریق غیرقانونی، گوشی‌های تلفن همراه را به شبکه وارد کنند و از این طریق کسب‌وکاری برای خود راه بیندازند. بخش قابل توجه اظهارات تقی‌پور این بود كه در آن زمان یكی از زیرمجموعه‌های وزارتخانه متبوعش وظیفه وارد كردن سریال گوشی‌ها به شبكه را به عهده داشت! اما فصل مشترك اظهارات هر دو وزیر سابق، اشاره به وجود باند قدرت و مافیا برای انجام نشدن رجیستری و به نوعی پیش‌بینی شكست طرح مذكور است.

·        ابهامات كالاهای ممنوعه

تیرماه سال جاری که همچنان واعظی، كرسی وزیر ارتباطات را به عهده داشت، لیستی منتشر شد كه به موجب آن واردات 21 قلم از كالاهای حوزه ICT به دلیل وجود تولید مشابه داخلی ممنوع اعلام شد. مخالفت‌های بسیاری در آن زمان شكل گرفت و دلایل بسیاری برای برداشته شدن این ممنوعیت از جانب فعالان خصوصی این صنف برشمرده شد. اما به دلیل اینكه كشور در هیجان انتخابات و معرفی كابینه بسر می‌برد، این قضیه بازتاب چندانی نداشت.

تا اینكه هفته گذشته، وزیر ICT یك بار دیگر بر این لیست دست گذاشت و این بار بازار كه فرصت بیشتری برای فكر كردن و نشان دادن واكنش به این موضوع داشت، اقدام به مخالفت و جلب كردن خطراتی کرد كه این قضیه می‌توانست ایجاد كند. فقدان توانمندی داخلی کافی برای ارایه محصولات فهرست مورد نظر، ایجاد رانت برای چند شركت محدود، ایجاد انحصار و کاهش رقابت‌پذیری، افت سطح خدمات و همچنین عقب‌ماندگی كشور از جمله خطراتی بودند كه بخش خصوصی برای برداشته شدن ممنوعیت واردات كالاهای فاوا از آنها یاد می‌كردند. بر اثر این كش‌وقوس‌ها بود كه وزیر ارتباطات با انتشار چند توییت، به نوعی نرمش نشان داد و گفت لیست اعلام شده نهایی نیست و با آنچه در رسانه‌ها آمده، تفاوت دارد. لذا به‌زودی پس از طی سایر مراحل قانونی به‌صورت رسمی اعلام خواهد شد.

صحبت از حمایت كالاهای وطنی شد، بد نیست به خبر مشابه دیگری در این زمینه بپردازیم. هفته گذشته خط تولید گوشی برای كودكان در منطقه آزاد اروندرود افتتاح شد. سرمایه در گردش این طرح 950 میلیارد ریال اعلام شده و قرار است ضمن تولید 500 هزار دستگاه  برای 5 هزار نفر شغل مستقیم و غیرمستقیم ایجاد كند. حال با توجه به وجود تجربه‌های مشابه در این زمینه كه متاسفانه اغلب آنها محكوم به شكست شده‌اند، باید دید اقبال تولید این كالای وطنی چه خواهد بود؟

·        خبرنگاران و اینترنت بدون فیلتر

هفته‌ای كه گذشت، مصادف با برگزاری بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات بود. نمایشگاهی كه مسوولان و دولتمردان كشور ضمن بازدید از آن سعی كردند با ارایه خبرهای خوش و گاه مهیج باعث دلخوشی اصحاب رسانه شوند و به نوعی دل آنها را به‌دست آورند. در همین راستا بود كه آذری‌جهرمی، وزیر ICT نیز از نمایشگاه مطبوعات دیدن كرد و خبر از مصوبه‌ای در كمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه داد كه بر اثر آن مقرر شده است امكان دسترسی به اینترنت بدون فیلتر به خبرگزاری‌ها و خبرنگاران داده شود. البته متولی اجرای این مصوبه، وزارت ارشاد است و وزارت ارتباطات وظیفه فراهم‌سازی زیرساخت فنی آن را به عهده دارد. از این روی می‌توان گفت، چنانچه اصحاب رسانه بخواهند اجرای مصوبه اینترنت بدون فیلتر را پیگیری كنند، از آنجا که کار به عهده وزارت ارشاد است، باید کفش آهنی بپوشند تا شاید به نتیجه برسند.

با شنیدن این خبر، تصمیم گرفتیم شوخی كوچكی نیز با محل تصویب این مصوبه، و به عبارتی كمیته تعیین مصادیق کنیم. بر فرض كه اینترنت بدون فیلتر نیز در اختیار خبرنگاران قرارگفت، سرنوشت محتوای تولیدشده از این دسترسی چه خواهد بود؟

·        تحریم ایران برای حضور در كنگره موبایل

شهریور ماه بود كه خبر رسید انجمن جهانی موبایل موسوم به (GSMA)، ایران را تحریم كرده و ارایه خدمات مستقیم به ایران را ممنوع کرده است. اما این خبر همچنان با قیدهایی همچون گمان می‌رود و احتمال داده می‌شود، همراه بود؛ زیرا GSMA در دوران تحریم كه ایران تحت تاثیر شدیدترین تحریم‌های جهانی قرارداشت، همچنان خدمات خود از جمله ارایه كدهای IME برای شناسه‌داركردن گوشی تلفن همراه را به ایران ادامه می‌داد. بنابراین با برداشته شدن بسیاری از تحریم‌های جهانی، تعجب‌آور به نظر می‌رسید كه این انجمن آغاز به تحریم ایران كرده باشد.

اما هفته گذشته و با نزدیك شدن به روزهای آغاز ثبت‌نام ایران برای حضور در كنگره جهانی موبایل كه به رسم همیشگی در بارسلونا برگزار می‌شود، فاز جدیدی از برنامه تحریم این انجمن جهانی شكل گرفت، به این صورت كه از ثبت‌نام کاربران ایرانی برای حضور در کنگره جهانی موبایل ممانعت به‌عمل آمد.

·        نگرانی وزارت دادگستری از جاسوسی سایبری

جغرافیای حوزه ICT به گونه‌ای است كه قوه قضاییه و هر آنچه كه به دستگاه قضا مربوط می‌شود، معمولا تاثیرات بسیاری بر تصمیم‌گیری‌های فناورانه می‌گذارد و شاید از این بابت است كه ما در ICT ایرانی با دقت بسیاری به اخبار قوه قضاییه می‌پردازیم. اما وزارت دادگستری، معمولا در حاشیه سكوت قرار دارد و تصور آن می‌رود كه راهبردهای رسانه‌ای آن به‌گونه‌ای طراحی شده باشد كه تمایلی برای اطلاع رسانه‌ای آنچه كه در این وزارتخانه می‌گذرد، وجود ندارد. لذا این روند، هفته گذشته به شیوه غیرمنتظره‌ای شكسته شد و باعث شكل‌گیری این گمان شد كه موضوع از اهمیت ویژه‌ای برای این دستگاه برخوردار است.

هفته گذشته، وزارت دادگستری با صدور یك اطلاعیه نسبت به ایمیل‌های مجعول با عنوان رسیدگی به شکایات دادگاه‌های عمومی و انقلاب هشدار داد. در این اطلاعیه، آمده بود به تازگی نامه‌های الکترونیکی با عنوان «سامانه رسیدگی به شکایات دادگاه‌های عمومی و انقلاب اسلامی پایگاه اطلاعاتی وزارت دادگستری» (یا سایر عناوین مجعول) برای برخی افراد ارسال شده که حاوی مطالب جعلی بوده و خواننده را ترغیب به باز کردن پیوست‌های نامه می‌کند. در صورتی كه پیوست‌های مذکور آلوده به نرم‌افزار جاسوسی بوده که اطلاعات کاربر را به مکانی خارج از کشور ارسال می‌کند این امر می‌تواند باعث دستبرد و برداشت غیرمجاز از حساب اشخاص شود.

نقد و بررسی بازی