انجام بازی ویدیویی برای شما مفید است!

اگر شما یک گیمر باشید و سعی كنید به دوستان، فامیل یا همكاران خود بگویید كه آخر هفته خودتان را با یك بازی گذرانده‌اید، مطمئنا سلیقه‌تان را نابالغ ارزیابی كرده و به شما می‌گویند كه انجام بازی‌های رایانه‌ای فقط عمرتان را تلف می‌كند.

 اما این عقیده در بسیاری از موارد درست نیست و بازی‌های رایانه‌ای به‌‌رغم تمام نكاتی كه علیه‌شان مطرح می‌شود، فواید زیادی هم دارند كه در این مطلب سعی می‌كنیم برخی از مهم‌ترین آنها را با شما در میان بگذاریم.

كمك به رفع اضطراب و افسردگی

یک تحقیق  علمی با جامعه آماری وسیع كه در سال 2013 در آمریكا انجام شد، نشان داد كه از هر 66 نفر فرد بالغ و بزرگسال آمریکایی حداقل یك نفر به‌نوعی از دارو یا درمان‌های روان‌پزشکی استفاده می‌كند. بیشتر این افراد دچار مشكلاتی همچون اضطراب و افسردگی هستند و در مورد دنیایی که در آن زندگی می‌کنیم بیشتر صحبت كرده و به آن اهمیت می‌دهند.

‌بیشتر افرادی كه از افسردگی رنج می‌برند، مشكل اصلی‌شان نبود انگیزه است كه ساخت خانه‌های پازل، رفتن به مرحله‌های بعد در یك بازی رایانه‌ای و مواردی از این دست می‌تواند انگیزه‌های خوبی برای رفع كوتاه‌مدت مشكل آنها باشد.

مطالعات انجام‌شده در دانشگاه استنفورد ثابت کرده‌اند که وقتی شروع به بازی می‌کنیم، چیزی شگفت‌انگیز در مغز اتفاق می‌افتد. بازی‌ها محرك‌های اصلی انگیزه، پاداش و یادگیری در بشر امروزی هستند و به‌خوبی ذهن او را تحریک می‌کنند.

همچنین موفقیت در انجام بازی باعث می‌شود که مراکز پاداش در مغز تحریك شود، در‌حالی‌که افسردگی دقیقا حالتی مخالف در فرد ایجاد می‌كند. درواقع انجام بازی‌های ویدیویی به معنای واقعی کلمه آسیب‌های ناشی از افسردگی و یادگیری موانع زندگی واقعی را كمرنگ و برطرف می‌كند و موجب می‌شود که شما بهتر بتوانید در برابر مسایل و مشكلات روحی كه برایتان پیش می‌آید از خود انعطاف نشان دهید.

افزایش مشاركت عمومی با انجام بازی‌های ویدیویی

نتایج یك تحقیق علمی كه در تگزاس آمریكا انجام شده نشان داده كه چنانچه یك بازی رایانه‌ای خشونت‌آمیز به‌صورت دونفره انجام شود، تاثیر منفی كمتری بر بازی‌كنندگان می‌گذارد. تحقیق به این صورت بود كه از دو گروه خواسته می‌شد كه بازی خشونت‌آمیز «هالو» را به دو شكل گروهی و انفرادی بازی كنند. نتایج به‌دست‌آمده نشان داد بعد از این بازی هیچ‌یك از افراد تمایل به دیدن تصاویر خشونت‌آمیز مشابه نداشتند و این مخالفت با دیدن تصاویر خشونت‌آمیز در كسانی كه به شكل گروهی بازی كرده بودند بیشتر نیز بود.

به این ترتیب می‌توان مدعی شد كه انجام بازی خشونت‌آمیز به‌صورت انفرادی باعث افزایش میل به خشونت نمی‌شود و اگر یك بازی خشونت‌آمیز به‌صورت گروهی انجام شود، احتمالا حتی علاقه به خشونت كاهش می‌یابد.

البته بر خلاف این تحقیق جورج گربنر، محقق دیگر آمریكایی معتقد است كه آثار صحنه‌های خشونت‌آمیز به‌صورت درازمدت است و درست مانند دانه‌ای كه در فرد كاشته می‌شود می‌ماند كه ممكن است سال‌ها بعد آثار مخرب خود را نشان دهد.

خانه‌سازی آرامش‌بخش

حتما همه ما حداقل یك بار بازی تتریس یا خانه‌سازی را با گوشی موبایل یا رایانه خود انجام داده‌ایم؛ بازی كه چنانچه در آن غرق شوید ممكن است بدون حس كردن گذر زمان مدت‌ها آن را دنبال كنید.

به‌تازگی محققان به بررسی اثر این بازی روی كاهش استرس و ناراحتی پرداخته‌اند. آنها آزمایشی به نام «مداخله مبتنی بر تتریس» طراحی كردند.  در این آزمایش به كسانی كه شاهد یا عامل یك تصادف بوده و در اورژانس بیمارستان انتظار می‌كشیدند یك گوشی داده و می‌خواستند كه بازی تتریس را انجام دهند و البته به گروهی دیگر تمرینی كتبی می‌دادند. نتیجه این آزمایش نشان داد كه كسانی كه تتریس بازی كرد‌ه‌اند، در روزهای بعد از تصادف خاطرات بد كمتری نسبت به كسانی كه امتحان كتبی داده‌اند در ذهنشان مانده است.

به نظر محققان، بازی تتریس در حكم یك واكسن عمل می‌كند كه می‌تواند در زمان بروز وقایع ناگوار مانع آن شود كه در آینده خاطرات بدی برای فرد به‌وجود آید. پس اگر خدای‌ناكرده برایتان واقعه ‌ناگواری اتفاق افتاد، شاید بد نباشد برای اینكه خاطرات بد در ذهنتان نماند، خودتان را با خانه‌سازی سرگرم كنید.

بازی‌های ویدیویی نیاز اصلی سیاستمداران

شاید شما هم در خصوص نقد‌پذیری و اینكه لازمه سیاستمدار بودن نقدپذیر بودن است، چیزهایی شنیده باشید. مطالعاتی كه به‌تازگی صورت گرفته، نشان داده كه انجام بازی‌های ویدیویی می‌تواند در بالا بردن نقدپذیری موثر باشد و شاید به همین دلیل بد نباشد كه سیاستمداران زمان بیشتری را به آن اختصاص دهند.

شاید برای شما هم پیش آمده باشد كه وقتی كسی از شما انتقاد می‌كند، واكنش منفی نشان داده یا پرخاشگری كنید. جالب آنكه در بازی نیز همین موضوع وجود دارد و انجام آن با مشخص شدن نقاط ضعف و پذیرفتن آنها می‌تواند باعث بهبود قابلیت نقد‌پذیری شما شود.

كسانی كه یك بازی ویدیویی انجام داده و پس از مرتكب شدن اشتباه با باخت مواجه می‌شوند، خواه‌ناخواه مجبور به پذیرش اشتباه خود شده و به مرور با همین روند تحمل آنها در برابر نقد افزایش می‌یابد. نتیجه یك تحقیق علمی روی كودكانی كه با بازی‌های ویدیویی سرو كار داشتند گویای این است كه احساسات مختلفی كه برای شخصیت اصلی اتفاق می‌افتد توسط بازی‌كننده درك می‌شود و خوشحالی، نفرت و سایر احساسات قابلیت انتقال به بازی‌كننده را دارند.

كمك به چند قابلیتی‌شدن

بازی‌های ویدیویی به شما كمك می‌كنند بتوانید چند وظیفه مختلف را در یك زمان انجام دهید. براساس تحقیقی كه با مشارکت میان دانشگاه‌های ژنو، ویسکانسین در مدیسون و روچستر انجام شده، افرادی که بازی‌های تیراندازی یا بازی اول‌شخص را انجام می‌دهند، در انجام همزمان چند وظیفه‌ بهتر عمل می‌کنند. آنها قادر به پرداختن به مسایل بیشتر در یک زمان هستند و می‌توانند با كمترین اثر منفی چند كار را همزمان انجام دهند. خواندن ایمیل هنگام تماشای تلویزیون می‌تواند نمونه‌ای خوب برای درك انجام چند عمل به‌صورت همزمان باشد. در دنیای امروز به‌دست آوردن چنین قابلیتی یك ضرورت جدی محسوب می‌شود و كسانی كه چند كار را همزمان انجام می‌دهند شانس موفقیت بیشتری در بازار كار دارند.