5 کج‌فهمی‌ها در مورد کند شدن رایانه

بخش پایانی

در بخش نخست این مقاله به تعریف پردازنده‌های 32 بیتی و 64 بیتی ، مزیت‌ها و معایب رایانش 64 بیتی پرداختیم. ادامه این مطلب را در پی می‌خوانید.

 

سازگاری نرم‌افزار

تلاش بسیاری شده است تا گذار اجتناب‌ناپذیر از رایانش 32 بیتی به 64 بیتی تا حد امکان بی‌دردسر باشد. از همین رو کمابیش تمام نرم‌افزارهای 32 بیتی با سامانه‌های عامل 64 بیتی سازگار هستند. دو نوع نرم‌افزار در سامانه‌های عامل 64 بیتی مورد پشتیبانی نیست؛ یکی نرم‌افزارهایی که فقط به راه‌انداز 232 بیتی خاصی متکی باشند و دوم آنهایی که در متنشان کد 16 بیتی را نگنجانده باشند. باز هم می‌توان به سراغ مرکز سازگاری ویندوز رفت و متوجه شد که نرم‌افزار 32 بیتی مورد نظر روی سامانه ‌عامل ویندوز 64 بیتی اجرا می‌شود یا خیر. نرم‌افزار سازگار با ویندوز 8.1 با هر دو ویراست 32 و 64 بیتی سامانه‌ عامل کار می‌کند.

 

چگونه سرعت رایانه را افزایش دهیم؟

لابد گاهی برایتان پیش آمده که احساس کنید رایانه‌تان مانند قبل سرعت ندارد. چرا افزاره‌های رایانه دچار کندی شده‌اند؟ در واقع این کند شدن رایانه‌های شخصی بسیاری را دچار سوء‌‌تفاهم می‌کند، ولی به هر حال باید برای برگرداندن سرعت به حالت اول چاره‌ای اندیشید. درباره‌ کندی رایانه‌ها افسانه‌سرایی‌های بسیار شده است. برای مثال، می‌گویند زیادی فایل‌ها  یا ویروس‌ها سبب کندی شده است، در واقع این نظرات واقعیت ندارند؛ هرچند که رگه‌هایی از حقیقت هم در آنها هست. به هر حال باید سره را از ناسره جدا کرد.

بد نیست برخی از کج‌فهمی‌ها در مورد کند شدن رایانه‌ها را بررسی کنیم. باید توجه کرد این کج‌فهمی‌ها عمومیت دارد و ممکن است بسیاری دچار آنها باشند. بسیاری از این کج‌فهمی‌ها در واقع آسیبی پدید نمی‌آورند، ولی وقت یا پول کاربر را هدر می‌دهند.

کج‌فهمی 1: بدافزارها دلیل کند شدن رایانه هستند

شکی نیست که آلودگی به ویروس و جاسوس‌افزار کندی‌هایی پدید می‌آورد. این برنامه‌ها طوری طراحی شده‌اند که متوجه آنها نمی‌شویم. بدافزارها در واقع اطلاعات‌ربایی می‌کنند. اگر مشکوک هستید بهترین کار سلامت‌آزمایی رایانه با استفاده از ویروس‌کش است. این کار را باید مرتب انجام داد. بهتر است که هر روز این کار را انجام دهیم. بهتر است به یک ویروس‌کش متکی باشیم. استفاده از چند ویروس‌کش نه‌تنها امنیت را افزایش نمی‌دهد، بلکه هم‌ستیزی نرم‌افزاری هم ایجاد می‌کند.

کج‌فهمی 2: حذف داده‌های شخصی از سخت‌دیسک باعث افزایش سرعت می‌شود

در اغلب مواقع حذف داده‌های شخصی مانند عکس، فیلم یا موسیقی از درون سخت‌دیسک سرعت رایانه را افزایش نمی‌دهد، مگر آنکه سخت‌دیسک به‌شدت دچار کمبود فضا شده باشد و فقط چند گیگابایت جا داشته باشد. در این صورت است که سرعت رایانه به‌شدت کاهش می‌یابد، چون بیشتر برنامه‌ها برای بالندگی پویا به فضا نیاز دارند و معمولا فایل‌های موقت ایجاد می‌کنند؛ بنابراین اگر فضایی در سخت‌دیسک برای ذخیره کردن فایل‌های موقتی نباشد، رایانه کند می‌شود.

برای رفع این مشکل باید برخی از فایل‌ها را حذف کرد یا سخت‌دیسک بزرگ‌تری خرید. می‌توان سخت‌دیسک خارجی خرید و برخی از داده‌های خود را که پرکاربرد نیستند درون آن ریخت.

کج‌فهمی 3: تعویض و ارتقا دادن اجزا افزایش سرعت را تضمین می‌کند

برخی گمان می‌کنند با خریدن سخت‌دیسک جدید یا RAM بیش‌تر می‌توان به کارایی عالی دست یافت که به‌هیچ‌وجه درست نیست. همه‌چیز بستگی دارد به رایانه‌‌ مورد نظر و اجزای خاصی که می‌خواهیم خریداری کنیم.

سخت‌دیسک افزاره‌ای مکانیکی است، یعنی قطعات متحرک دارد. وقتی از رایانه می‌خواهیم داده‌هایی را بارگذاری کنید، سخت‌دیسک باید کاری فیزیکی انجام دهد. سخت‌دیسک را معمولا با واحد دور در دقیقه(RPM) درجه‌بندی می‌کنند؛ یعنی هرچه این عدد بزرگ‌تر باشد، سریع‌تر می‌توان به داده‌ها دست یافت. وقتی  RPM‌افزایش یابد، بهبود به چشم می‌آید اما در نهایت در کاربری‌های عام ناچیز است. ارتقای واقعی با گذار از سخت‌دیسک عادی به دیسک‌های اس‌اس‌دی رخ می‌دهد که ساختاری شبیه حافظه‌‌ همراه (فلش‌مموری) دارند. اس‌اس‌دی هیچ جزء متحرکی ندارد و سریع‌تر به داده‌ها دسترسی پیدا می‌کند. اس‌اس‌دی در حال حاضر خیلی گران‌تر از سخت‌دیسک عادی است. بنابراین عاقلانه آن است که رایانه را به دو سخت‌دیسک مجهز کنیم. سامانه‌ عامل را درون اس‌اس‌دی قرار دهیم و بقیه داده‌ها را درون سخت‌دیسک‌ عادی قرار دهیم.

RAM هم درواقع جایی است که داده‌های مورد استفاده در آن ذخیره می‌شود تا رایانه سریع به آن دسترسی یابد؛ یعنی هر‌چه میزان آن بیشتر باشد، فایل‌های موقتی بیشتری می‌توان روی آن ذخیره کرد.

این دیدگاه که RAM سرعت بیشتری برای رایانه فراهم می‌کند، اغلب درست است، اما دردسرهایی هم وجود دارد. ویراست 32 بیتی ویندوز فقط می‌تواند تا چهار گیگابایت RAM را مورد استفاده قرار دهد؛ یعنی هر‌چقدر هم به رایانه اضافه کنیم، بالاتر از این حد نمی‌رود.

کج‌فهمی 4: پاک‌سازی رجیستری باعث افزایش سرعت رایانه می‌شود

این شاید یکی از بزرگ‌ترین افسانه‌پردازی‌ها باشد. سرتاسر اینترنت پر از تبلیغاتی است که می‌گویند فلان برنامه می‌تواند با پاک‌سازی رجیستری، سرعت رایانه را به‌طور چشم‌گیری زیاد کند. چنین ادعای به تمامی یاوه‌گویی است. برنامه‌های پاک‌سازی رجیستری هیچ دردی را دوا نمی‌کنند.

رجیستری در واقع پایگاهی داده‌ای است که ویندوز و سایر برنامه‌ها برای ذخیره‌سازی تنظیمات به‌کار می‌برند. ممکن است درون رجیستر برخی اطلاعات منسوخ وجود داشته باشد که شاید ناشی از برنامه‌هایی باشد که پیش‌تر استفاده می‌کرده‌ایم و بعد حذفشان کرده باشیم. می‌توان خود را دستشان خلاص کرد، اما اندازه‌شان فقط چند کیلوبیت است و اگر حذفشان کنیم تفاوت چشمگیری رخ نمی‌دهد.

دست بر قضا برنامه‌های پاک‌سازی رجیستری ممکن است اطلاعات ضروری و لازم را هم حذف کنند. به‌هم خوردن رجیستری تبعات سنگینی دارد و دستکاری کردن آن ارزش خطر کردن ندارد.

کج‌فهمی 5: نصب مجدد سامانه‌ عامل بی‌بروبرگرد سرعت را افزایش می‌دهد

همیشه می‌توان همه‌چیز را از روی رایانه برداشت و سامانه‌‌ عامل را از نو نصب کرد. برخی از رایانه‌سازان چنین کارکردی را درون بخش بازیابی تعبیه کرده‌اند و با زدن چند دگمه می‌توان رایانه را به تنظیمات کارخانه‌ بازگرداند.

طبیعتا با این کار می‌توان سرعت رایانه را افزایش داد، چون همه‌ داده‌های ذخیره شده یا برنامه‌های نصب‌شده را حذف می‌کنیم، اما به چند دلیل بازگشت به روز اول را به‌هیچ‌وجه توصیه نمی‌کنیم.

نخست آنکه بعد از چنین کاری باید کلی زحمت بکشیم تا داده‌ها را به رایانه برگردانیم یا برنامه‌ها را از نو نصب کنیم. تمام تنظیماتی را هم که انجام داده بودیم تا رایانه به‌صورت دلخواهمان درآید از دست می‌رود و باید از نو انجام دهیم.

بعد از این‌همه دردسر، در نهایت بعید نیست که رایانه دوباره به همان کندی قبلی دچار شود. در واقع فقط وقتی باید به نصب مجدد توسل جست که دیگر هیچ راهی باقی نمانده باشد.

توصیه‌ دیگر ما هم این است که به‌طور مرتب از رایانه تصویربرداری کنید. برنامه‌های زیادی این کار را انجام می‌دهند؛ یعنی رونوشتی آینه‌ای از همه‌چیز رایانه تهیه می‌کنند. این برنامه‌ها بر خلاف برنامه‌های پشتیبان‌گیری که فقط از داده‌های شخصی رونوشت‌برداری می‌کنند، بیت به بیت از تمام داده‌ها رونوشت‌برداری می‌کنند. می‌توان این کار را ماه به ماه انجام داد. در این صورت وقتی رایانه خیلی کند شد می‌توان آن را به وضعیت قبلی بازگرداند.

بهترین راه‌های سرعت‌افزایی رایانه

کج‌فهمی‌های سرعت‌افزایی را گفتیم، اکنون به سراغ روش‌هایی می‌رویم که به‌راستی سرعت را بهبود می‌دهند.

ویندوز 7

انجام این راهنمایی‌ها از دست هر کاربری بر می‌آید و به تخصص سطح بالا در حوزه‌ فناوری نیازی نیست. برای مثال، کاربر ممکن است نداند که برخی رایانه‌ها اجازه دارند به‌صورت خودکار اجرا شوند و مدام در پس‌زمینه حضور دارند. حتی ممکن است برخی از آن در اغلب موارد مورد استفاده نباشند؛ بنابراین باید به برنامه‌هایی که با بالا آمدن رایانه فعال می‌شوند توجه كرد.

همچنین برخی از جلوه‌های بصری ویندوز هفت را می‌توان غیرفعال کرد و به‌سرعت بیشتری دست یافت.

ویندوز 8

بخش مدیریت وظایف در ویندوز 8 برای شناسایی برنامه‌هایی که بیشترین منابع را مصرف می‌کنند، عملکردی عالی دارد و به‌صورت تفکیکی مشخص می‌کند که هر برنامه چقدر از سی‌پی‌یو، حافظه، سخت‌دیسک و فضای شبکه را مصرف می‌کند.

مزیت بزرگ ویندوز 8 این است که برنامه‌های امنیتی خاص خود را دارد و به برنامه‌های ثالث نیازی ندارد. این برنامه‌ها نه‌‌‌تنها ویروس‌ها و جاسوس‌افزارها را شناسایی می‌کنند، بلکه میزان قابل اطمینان بودن برنامه‌های قابل بارگذاری را هم تحلیل می‌کنند.

اخبار

رایانش 64 بیتی چیست؟

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه