ساخت دیسک 25 گیگابایتی با عمر یك میلیون سال!

دانشمندان دانشگاه فدرال کازان روسیه با همکاری محققان خارجی از دانشگاه هاروارد و کالج سلطنتی لندن یک دیسک جاودان با ظرفیت ذخیره‌سازی بسیار بالا ساختند که از شیشه کوارتز ساخته شده و عمری یک میلیون ساله دارد‌.

به گزارش ایسنا و به نقل از ایتارتاس، دانشمندان روسی در حال تکمیل کار بر روی تکنولوژی حافظه نوری فوق‌العاده پایدار برای ایجاد یک دیسک قادر به ذخیره اطلاعات به اندازه یک میلیون سال در شرایط خاص هستند.‌

 (Ivan Glebov) رییس آزمایشگاه نانوساختار لیزر در شیشه در بنیاد پروژه‌های تحقیقاتی ایوان گلبوف‌  پیشرفته(FARP) واقع در مسکو به ایتارتاس گفت که آنها نمونه اولیه یک دیسک جاودان را ساخته‌اند و کار تحقیقاتی را تا سال 2020 انجام خواهند داد‌.

گلبوف خاطرنشان کرد: این تحقیق ثبات داده‌های رمزگذاری شده را ثابت می‌کند و نتایج تقریبی نشان می‌دهد که داده‌ها بر روی دیسک بدون تغییر بیش از یک میلیون سال در شرایط ذخیره سازی نرمال حفظ می‌شوند. به گفته تولیدکنندگان، دیسک‌های بلوری مدرن 60 ساله فاسد می‌شوند.‌

دستگاه ذخیره‌سازی جدید از شیشه کوارتز ساخته شده است. برای ثبت داده‌ها، یک لیزر با سرعت فمتوثانیه(۱۵-۱۰ ثانیه)، پالس نوری بسیار کوتاه و قوی را بر روی یک قطعه کوارتز می‌تاباند‌.

.(Femtosecond) یک واحد SI فمتوثانیه برابر با ۱۵-۱۰ ثانیه است. یعنی یک میلیون میلیاردم نسبت یک فمتوثانیه به یک ثانیه مانند نسبت یک ثانیه به ۳۱٫۷ میلیون سال است.

این دیسک مقاوم در برابر آتش، اشعه و امواج الکترومغناطیسی است‌.

هزینه‌های این پروژه توسط بنیاد پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفته و وزارت علوم و آموزش و پرورش روسیه تامین می‌شود‌.

در حال حاضر محققان یک دیسک با ظرفیت ذخیره‌سازی 25 گیگابایت ساخته‌اند‌ كه قادر خواهد بود تا یک ترابایت داده ذخیره‌سازی کند.

در مرحله فعلی، آزمایشگاه FARP سازمان‌های دولتی مرتبط با کتاب و کتابخانه دولتی روسیه را به عنوان اولین کاربران فناوری جدید می‌داند.

این فناوری همچنین سازمان‌هایی را جذب می‌کند که نیاز به ذخیره‌سازی دراز‌مدت (برای بیش از 50 سال) یا ذخیره‌سازی داده‌ها به صورت دائمی دارند.

از این دست سازمان‌ها بسیار وجود دارد و این فناوری به ویژه برای مراکز پردازش داده مهم است، زیرا حجم زیادی از اطلاعات را متراکم و ذخیره می‌کند‌.

گلبوف اشاره کرد که دیسک جاودان در برابر بازنویسی محافظت می‌شود، گرچه از لحاظ فنی امکان‌پذیر است.

وی افزود: ما در مرحله تحقیق کنونی نشان دادیم که بازنویسی داده‌ها از لحاظ فنی امکان‌پذیر است، اما برای بازگرداندن یک بیت داده، منبع اصلی مورد نیاز است. بنابراین ما برنامه‌ای برای ساخت دیسک‌های قابل بازنویسی نداریم‌.

الهام از چشم خرچنگ‌ها برای کشف لنزهای گرانشی

محققان سازمان فضایی آمریکا (ناسا) در حال مطالعه و تحقیق برای الهام‌گیری از ساختار چشم خرچنگ برای استفاده در تکنیک‌های کشف لنزهای گرانشی هستند.

به گزارش ایسنا و به نقل از گیزمگ، محققان مرکز پرواز "گودارد" متعلق به سازمان فضایی آمریکا (ناسا) در مریلند به دنبال ساخت تجهیزات رصدی هستند که در آنها لنزهای دریافت‌کننده نور و امواج مختلف الکترومغناطیس نظیر اشعه ایکس بر روی یک صفحه همانند سلول‌های چشم خرچنگ کنار هم قرار می‌گیرند.

محققان ناسا قصد دارند تجهیزاتی را بسازند که با ارسال آنها به ایستگاه فضایی بین‌المللی و یا یک ماهواره مستقل، به رصد منابع پرانرژی و فعال اشعه ایکس و گاما در فضا بپردازند تا بتوانند منابع جدیدی از لنزهای گرانشی را کشف کنند.

با تابش اشعه ایکس به این صفحه تغییراتی در مسیر آنها داده می‌شود تا متمرکز شوند و منبع آنها به عنوان لنز گرانشی بهتر شناسایی شود. این قابلیت با توجه به اینکه شکسته شدن پرتوهای اشعه ایکس همانند پرتوهای نور ممکن نیست، قابل توجه است.

خرچنگ‌ها شکارچیانی قدرتمند هستند که تهدیدهای زیادی در محیط زندگی آنها وجود دارد. آنها نه تنها از سوی شکارچیان بزرگتر مورد تهدید هستند بلکه همنوعان آنها نیز گاهی به یکدیگر حمله می‌کنند. یکی از ابزارهای خرچنگ‌ها برای محافظت از خودشان چشم‌های پرقدرت آنهاست که دارای سلول‌های باریک و طولانی حساس به نور هستند که نسبت به کمترین میزان نور نیز واکنش نشان می‌دهند و به همین دلیل در تاریکی 99 درصدی نیز قادر به دیدن محیط اطراف هستند.

اشعه ایکس در بین امواج ساطع شده از این منابع اهمیت بیشتری دارد و ناسا قصد دارد با الهام از چشم خرچنگ، یک شناساگر اشعه ایکس به نام تصویربردار میدانی عریض (Wide Field Imager)  بسازد که می‌تواند بخش وسیعی از کهکشان را مورد بررسی قرار داده و منابع اشعه ایکس را در آن شناسایی کند که منجر به شناسایی منابعی جدید برای استفاده به عنوان لنز گرانشی شوند.

یکی از ابزارهای طبیعی منجمان برای رصد کهکشان‌های دوردست استفاده از نور یک ستاره یا کهکشان نزدیک برای رصد اهداف دورتر است که به آن لنز گرانشی می‌گویند.

این پدیده، که به همگرایی گرانشی نیز معروف است، با آنچه که لنزها بر روی پرتوهای نور تولید می‌کنند، قابل مقایسه بوده و به عنوان نوعی ذره‌بین عمل کرده و اندازه و میزان تصویر ظاهری شیء اصلی را تغییر می‌دهد.

همگرایی گرانشی هنگامی روی می‌دهد که نور یک چشمه درخشان بسیار دور(مانند یک اختروش) در مسیرش تا رصدگر، از کنار جسم پرجرم دیگری (مانند یک خوشه کهکشانی) بگذرد و مسیرش خمیده شود. جسم میانی عدسی گرانشی نامیده می‌شود. این پدیده یکی از پیش‌بینی‌های نظریه نسبیت عام اینشتین است.

با اینکه این تکنیک بسیار کمک‌کننده است اما یافتن منابع نوری که بتوان از آنها به عنوان لنز گرانشی استفاده کرد کار ساده‌ای نیست و محققان همواره در تلاشند تا تعداد این منابع را افزایش داده و از آنها برای افزایش کیفیت رصدها استفاده کنند.

آیا روند کنترل اتفاقات در رویا امکان‌پذیر است؟

یک محقق در استرالیا موفق به کشف راهی شده است که افراد بتوانند با استفاده از آنها روند خواب دیدنشان را تحت کنترل خود درآورند.

به گزارش ایسنا و به نقل از تک‌تایمز، در تحقیق دکتر دنهلم آسپی موفق شد به سه تکنیک موثر در کنترل جریان خواب دیدن دست یابد.

رویای شفاف یا رویای آگاهانه به رویایی اطلاق می‌شود که رویابین در آن از این واقعیت که در حال رویا دیدن است، آگاه می‌شود. در رویای شفاف رویابین همچنان توانایی کنترل محیط فیزیکی را ندارد ولی بصورت آگاهانه روی رویا کنترل دارد و می‌تواند صحنه را به میل خود تغییر دهد. به همین دلیل بسیاری از فانتزی‌ها و غیرممکن‌ها می‌توانند قابل تجربه باشند.

beta-1 مغز کسانی که رویای شفاف را تجربه می‌کنند، مقدار بسیار بیشتری از باند بسامد را كه حدود ۱۳ الی ۱۹ هرتز است بطور فعال تجربه می‌کند که منجر به فعال شدن قوه هوشیاری و آگاهی در لوب آهیانه‌ای مغز است که درنهایت منجر به تجربه رؤیای شفاف می‌شود‌.

شک‌هایی که در حین تحقیق در مورد این پدیده به وجود آمده‌اند مبنی بر اینکه رویای شفاف حالت خواب نیست ولی چون همچنان عدم توانایی ارادی درکنترل محیط فیزیکی برفرد غالب است می‌توان گفت قسمتی از خواب است، یا به نوعی بیداری مختصر است. رؤیای شفاف توسط دانشمندان مختلف در زمان‌های مختلف مورد مطالعه علمی قرار گرفته است و با تمرینات خاصی قابل دسترسی است‌.

رویابینی آگاهانه یا رؤیای شفاف برای افرادی که از کابوس رنج می‌برند می‌تواند بسیار مفید باشد. مطالعه‌ای در سال ۲۰۰۶ نشان داد که درمان با رویابینی آگاهانه می‌تواند در صورتی که روی تکنیک‌ها و تمرینات مهارت کامل پیدا شده باشد مفید واقع شود. اگرچه مشخص نشد که دقیقا کدام بخش از رویابینی آگاهانه سبب بهبود بیماران شود ولی به هر حال نتیجه کلی آزمایش موفقیت‌آمیز بوده است..

روانشناس استرالیایی به نام میلان کولیک نه تنها از رؤیای شفاف برای درمان کابوس بیماران خود استفاده کرد بلکه توانست میزان افسردگی را نیز در آنها کاهش دهد. کولیک متوجه شد که مکالمات درمانی با شخصیت‌های رؤیا و درک محتوای خواب شفاف می‌تواند نتایج درمانی شگفت‌انگیزی به همراه بیاورد‌.

روانشناسان بسیاری رؤیای آگاهانه را به عنوان راهی برای درمان برخی مشکلات روحی و روانی به کار برده‌اند. مشخص نیست که کاهش این مشکلات مربوط به آگاه شدن در رؤیا است یا به دلیل تغییر صحنه‌های آن است‌.

آزمایشی که توسط گروهی از محققان در سال ۲۰۰۶ انجام شده صحت اثر رؤیای شفاف را بر روی کسانی که از کابوس شدید رنج می‌برند بررسی کرد که در انتها مشخص شد که میزان تکرار کابوس در بیماران کاهش چشمگیری داشته است‌.

 در آزمایشی دیگر آنها این روش را بر روی هشت بیمار که آموزش‌های یک ساعته تمرینات رویابینی را دریافت کرده‌اند به کار بردند. نتایج نشان داده که نه تنها میزان کابوس کاهش یافته بلکه کیفیت خواب نیز افزایش پیدا کرده است.‌

حال تحقیقات دکتر آسپی که یکی از اعضای دانشکده روانشناسی دانشگاه آدلاید استرالیاست، پا را یک قدم فراتر از تمام این دستاوردها گذاشته است. وی معتقد است می‌توان با استفاده از تکنیک‌های جدید او رویابینی آگاهانه را بیش از پیش تقویت کرد‌.

این تکنیک‌ها بر روی 169 نفر مورد آزمایش قرار گرفت که طی آن 47 نفر موفق شدند هر سه تکنیک را با هم تلفیق کنند‌.

براساس نتایج منتشر شده از این تحقیقات، افزادی که موفق شدند هر سه تکنیک را با هم اعمال کنند طی یک هفته نرخ رشد 17 درصد را تجربه کردند و 50 درصد کل شرکت‌کنندگان موفق شدند پنج دقیقه پس از به خواب رفتن یک رویای آگاهانه ببینند‌.

در تکنیک اول شرکت‌کنندگان به بررسی محیط پیرامونی خود می‌پردازند و چند بار در روز بررسی می‌کنند که رویا دیده‌اند یا نه.‌

در دومین تکنیک شرکت‌کنندگان بعد از برخاستن از پنج ساعت خواب، تلاش می‌کنند مدت کمی بیدار     بمانند و سپس بخوابند و وارد حالت حرکت سریع چشم‌ها شوند

این حالت همان حالتی است که فرد در خواب به سر می‌برد اما می‌داند که در حال رویا دیدن است‌.

سومین تکنیک شامل القای ذهنی دیدن خواب آگاهانه است. در این روش شرکت‌کنندگان بعد از بیدار شدن از خواب مجددا مدتی را بیدار می‌مانند و با دریافت القاهای هیپنوتیزم مانند و تکرار آنها به خواب می‌روند‌.

برای مثال فرد با خود تکرار می‌کند که دفعه بعدی که من خواب می‌بینم می‌فهمم که این یک رویاست‌.

دکتر آسپی در حال حاضر قصد دارد بر روی این تکنیک‌ها کار کند تا بتواند تاثیر آنها را افزایش دهد‌.

رویای آگاهانه که به رویای صادقه هم معروف هستند در فرهنگ‌های مختلف همواره موجود بوده است و بسیاری از راهبان بودایی، معبران خواب در تاریخ و روانشناسان به بررسی این خواب‌ها پرداخته‌اند‌.

 

 

تامرون با لنز جدید آمد

عکاسی از موجودات کوچک

اخبار برگزیده

طعم دیگر عکاسی

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه