مادربوردهایی با طعم بیت‌کوین

قریب دو دهه است که بیت‌کوین به‌عنوان یک شبکه توافقی، نوعی از ارز دیجیتالی را به نظام مالی جهان معرفی کرده است.  هرچند در ابتدای ورود، بسیاری از سیستم‌های مالی و بانکداری بیت‌کوین را شبکه‌ای ناامن شناخته و آینده روشنی را برای آن متصور نبودند؛ به‌تازگی ارزش هر واحد از این پول دیجیتالی به مرز 4500 دلار نزدیک می‌شود.

بیت‌کوین اولین شبکه پرداخت نقطه‌به‌نقطه است که گردش آن بدون دخالت هرگونه نظام بانکی و صرفا توسط کاربرانش اجرا شده و رشد کرده است. بیت‌کوین مفهوم جدیدی از پول را به‌نمایش گذاشته که برای کنترل آن هیچ مرجع واحدی وجود ندارد و در چرخه تراکنش از رمزنگاری بهره می‌برد. کاربران برای دریافت بیت‌کوین باید صحت تراکنش‌های صورت‌گرفته را مورد آزمایش قرار دهند. هر کابر می‌تواند با اتکا به سخت‌افزارهای مخصوص ماینینگ، تراکنش‌های جاری این شبکه را پردازش کرده و در ازای آن، مقداری بیت‌کوین به‌عنوان پاداش دریافت کند.

اما پردازشگر این شبکه برای موفقیت و دریافت بیت‌کوین‌های بیشتر نیاز دارد كه سخت‌افزار قدرتمندی را برای کامپیوتر خود انتخاب کند. کارت گرافیک به‌دلیل توان بسیار بالا در پردازش دستورالعمل‌ها، مهم‌ترین سخت‌افزار مورد نیاز برای یک سیستم ماینینگ است. یک سیستم ماینینگ قدرت و توانایی خود را از کارت‌های گرافیک نصب‌شده روی مادربورد به‌دست می‌آورد. هرچه تعداد کارت‌گرافیک‌ها بیشتر باشد، عملیات پردازش تراکنش‌های بیت‌کوین با سرعت بیشتری صورت گرفته و در نتیجه، بیت‌کوین بیشتری نصیب معدنکاو (ماینر) می‌شود. این مهم باعث شده تا سازندگان مادربورد نیز دست به‌کار شوند و مادربوردهای مخصوص ماینینگ را روانه بازار کنند.

B250 MINING EXPERT یکی از مدل‌های جدید ایسوس است که نسبت به دیگر رقبا، جایگاه ویژه‌ای را در میان مادربوردهای ماینینگ به خود اختصاص داده است. این مادربورد از چیپ‌ست B250 بهره می‌برد و ماینر می‌تواند پردازنده‌های نسل ششم و هفتم اینتل را روی سوکت 1151 آن نصب کند. روی مادربورد علاوه بر یک اسلات PCI-E 3.0 X16، تعداد 18 شکاف توسعه PCI-E X1 تعبیه شده تا از نصب 18 کارت گرافیک دیگر نیز پشتیبانی کند. همچنین امکان نصب 32 گیگابایت حافظه DDR4 تا فرکانس 4/2 گیگاهرتز، سیستم ماینینگ را از پهنای باند بالا برخوردار می‌کند. چهار درگاه ساتا 6، تراشه شبکه I219V اینتل، تراشه صوتی 8 کانال ALC887 و درگاه‌های USB3.1 از دیگر ویژگی‌های این مادربوردB250 MINING  ایسوس است.

مادربورد H110-D3A نیز جدیدترین سرباز کمپانی گیگابایت است که به‌صورت اختصاصی برای عملیات ماینینگ طراحی شده است. در مجموع شش اسلات توسعه گرافیک روی این مادربورد قرار دارد که ماینر را از تحمیل هزینه بالا برای تهیه کامپیوترهای مجزا مصون می‌سازد. برخلاف ایسوس، کمپانی گیگابایت برای این مادربورد چیپ‌ست H110 را انتخاب کرده تا بتواند پنج شکاف توسعه PCI-E X1 را برای خدمت‌رسانی مهیا کند. مادربورد ماینینگ گیگابایت می‌تواند تا 32 گیگابایت حافظه نسل چهارم با فرکانس 2400 مگاهرتز و در چینش دوکاناله را پشتیبانی کند. علاوه بر بخش صوتی و شبکه آن‌بورد، این مادربورد به درگاه‌های USB3.1 و M.2 نیز مجهز شده تا نیاز ماینر به انتقال اطلاعات با سرعت بالا را برآورده سازد. همچنین دو کانکتور مولکس روی بورد قرار گرفته تا کارت‌های گرافیک ولتاژ بیشتری را در اختیار داشته باشند.

اما کمپانی ازراک هم به جمع سازندگان مادربوردهای ماینینگ پیوسته است. به‌نظر می‌رسد مدلH110 Pro BTC+ در قطعات و طراحی، از کیفیت خوبی برخوردار باشد. ازراک برای این محصول 13 شکاف توسعه‌دهنده شامل یک اسلات PCI-E 3.0 X16 و تعداد 12 اسلات PCI-E  x1 در نظر گرفته تا امکان نصب تا 13 کارت گرافیک از پلتفرم‌های AMD و انویدیا را در اختیار ماینر قرار دهد. همچنین دو کانکتور چهار پین مولکس روی بورد نیز به تامین توان مورد نیاز برای فعالیت کارت‌های گرافیک کمک می‌کنند. چیپ‌ست H110 این مادربورد نشانگر پشتیبانی از حداکثر 32 گیگابایت حافظه DDR4 تا فرکانس 4/2 گیگاهرتز است که در دو کانال مجزا با پردازنده در ارتباط خواهند بود. چهار درگاه ساتا 6، درگاه M.2 و USB3.0، کدک صوتی ALC887 و تراشه شبکه گیگابیتی از دیگر مشخصات مادربورد ماینینگ کمپانی ازراک است.

با توجه به سیر صعودی ارزش بیت‌کوین، به‌نظر می‌رسد تا سال 2020 این پول دیجیتالی در بیشتر داد‌و‌ستدهای بزرگ و کوچک مورد استفاده قرار گیرد.

با دوستان خود رقابت کنید

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه