Quiz of Kings بررسی بازی ایرانی

با دوستان خود رقابت کنید

 

اگر همواره مشتاق‌اید تا به رقابت‌هایی که به بالا رفتن سطح اطلاعاتتان منجر می‌شود بپردازید، با بررسی بازی موبایلی Quiz of Kings با عصر ارتباط همراه باشید.

بازی‌های سبک «Trivia» ‌یا به‌اصطلاح معمایی همانند ‌Quiz Up، در میان کاربران خارجی از محبوبیت بسیار بالایی برخوردارند. هدف از انجام چنین بازی‌هایی، به چالش کشیدن سطح اطلاعات افراد است که معمولا به‌صورت آنلاین میان چند کاربر انجام می‌گیرد. اما بزرگ‌ترین مانع برای انجام چنین بازی‌هایی توسط کاربران ایرانی، سوالات موجود در این بازی‌ها است که عمدتا هیچ سنخیتی با جامعه ایران نداشته و در نتیجه پاسخ‌دادن به آنها توسط کاربران ایرانی امری دشوار تلقی می‌شود.

اما پس از مدت کوتاهی خبری خوش برای کاربران ایرانی و علاقه‌مندان به این سبک مبنی بر ساخت یک بازی سبک Trivia ایرانی به نام Quiz of Kings از راه رسید. این بازی که توسط گروهی از دانشجویان دانشگاه صنعتی امیرکبیر ساخته شده‌ است، با ویژگی‌های منحصر به‌فرد خود در مدت‌زمان کوتاهی توانست به محبوبیت بسیاری در میان کاربران ایرانی دست یابد.

Quiz of Kings  یک بازی آنلاین است که امکان رقابت به‌صورت دو‌نفره و حتی رقابت در قالب یک گروه حداکثر 38 نفره با گروه‌های دیگر در آن وجود دارد. این بازی با وجود محیط و سبک و سیاق بسیار رقابتی خود، کاربر خود را تشویق به انجام رقابت‌های پیاپی می‌کند و به همین منظور در Quiz of Kings می‌توان با چند نفر به‌صورت همزمان به رقابت پرداخت. علاوه بر انجام رقابت با حریف‌هایی که به‌طور تصادفی توسط بازی انتخاب می‌شوند، کاربر بازی می‌تواند دوستان خود را از طریق بخش جست‌وجوی اسم یا ارسال دعوتنامه به مبارزه دعوت کند.

شیوه انجام بازی

به‌طور کلی انجام بازی و تسلط بر آن در مدت‌زمان کوتاهی امکان‌پذیر است.‌ شیوه انجام مسابقات نیز به این صورت است که در هر مسابقه بازیکن باید در شش بخش متفاوت با حریف خود به رقابت بپردازد. در واقع هر مسابقه متشکل از شش بخش است که در هرکدام از آنها از هر بازیکن به‌صورت جداگانه سه سوال چهار گزینه‌ای مشترک پرسیده خواهد شد و بازیکن باید در مدت‌زمان محدودی به آنها پاسخ داده و در نهایت هرکسی که بیشترین تعداد سوالات صحیح را داشته باشد، برنده مسابقه خواهد بود. به‌علاوه در هر یک از شش دور مسابقه، هر بازیکن قادر خواهد بود تا سه بار رشته و زمینه سوالات را انتخاب کند تا از نقطه قوت خود در برخی از زمینه‌های خاص بهره بیشتری ببرد.

درنتیجه‌ برنده شدن یا باختن در هر مسابقه، مقداری سکه و تجربه برای فرد برنده، مقدار کمی تجربه برای فرد بازنده و جریمه برای فردی که در حین مسابقه تسلیم می‌شود، درنظر گرفته شده است و این اطلاعات پس از اتمام مسابقه در پروفایل شخصی هر کاربر ذخیره خواهد شد.

رقابت گروهی

بخشی که به‌تازگی توسط تیم سازنده Quiz of Kings در قالب به‌روزرسانی به آن افزوده شده است، رقابت‌ گروهی نام دارد. با استفاده از این قابلیت، کاربران این بازی می‌توانند با دوستان خود یک تیم تشکیل داده و در قالب یک گروه به انجام رقابت‌ها بپردازند. این قابلیت پس از دستیابی به سطح 10 دردسترس کاربران بوده و برای ساخت یک گروه در بازی Quiz of Kings به تعداد اعضای حداقل 10 و حداکثر 38 نفر نیاز خواهد بود تا درنهایت بتوان به‌صورت گروهی تیم‌های دیگر را به چالش کشید.

چت گروهی، لیگ هفتگی

یکی از بخش‌هایی که نقش پررنگی در Quiz of Kings ایفا می‌کند، قابلیت‌های بسیار کارآمد و خوب آن است. سازندگان بازی برای آن قابلیت‌های متعدد و بسیار خوبی مانند امکان چت با حریف در حین مسابقه، رقابت و چت گروهی، لیگ هفتگی، بازی نامحدود و لیگ ستاره‌ها را در نظر گرفته‌اند.

طرح سوال‌ توسط بازیکنان

قطعا مهم‌ترین بخش از یک بازی سبک ‌Trivia، تعدد و به‌روز بودن سوالاتی است که برای بازیکنانش درنظر گرفته می‌شود. سازندگان Quiz of Kings دست به ابتکاری جالب زده‌اند و کاربران این بازی را تشویق به طرح سوالات مختلف برای بازی می‌کنند تا درنتیجه این امر همواره شاهد سوال‌های به‌روز و غیرتکراری باشیم. به‌علاوه بازی برای کسانی که سوال‌ طرح و ارایه می‌کنند، سکه‌هایی را درنظر می‌گیرد تا همواره تشویق به انجام این امر شوند.

یکی از معدود ایرادهایی که بازی Quiz of Kings وارد است، به همین بخش یعنی سوالات آن مربوط می‌شود. گه‌گاه در بازی شاهد وجود سوال‌هایی با گزینه‌های عجیب یا سوال‌هایی حاوی غلط‌های نگارشی هستیم. هرچند این موارد به تعداد بسیار محدودی دیده می‌شوند، اما به‌هرحال نوعی ایراد تلقی خواهند شد.

 گرافیک و محیط کاربری

اکنون مدت‌زمان نسبتا زیادی از تاریخ ارایه بازی گذشته است و یکی از نکات مثبت در مورد آن را می‌توان پشتیبانی خوب و ارایه به‌روزرسانی‌های بسیار عالی برای آن معرفی کرد. محیط کاربری و گرافیک Quiz of Kings  با وجود همین به‌روزرسانی‌ها به کمال و بلوغ خود رسیده است و در حین انجام آن نقص و کندی خاصی مشاهده نمی‌شود. استفاده از رنگ‌های جذاب و فونت‌های مناسب برای محیط کاربری این بازی نیز یکی دیگر نقاط قوت آن محسوب می‌شود.

علاوه بر مبحث محیط و گرافیک بازی، سازندگان Quiz of Kings در این زمینه صداگذاری نیز بسیار خوب عمل کرده‌اند.

هرچند بازی از جزییات کمی برخوردار است، ولی به هرحال از نظر گرافیکی و صداگذاری بسیار خوب ارزیابی شده و به‌نظر می‌رسد که از این بخش نمره‌ خوبی را دریافت کند.

جمع‌بندی

Quiz Of Kings یک بازی سبک Trivia است که از لحاظ کیفی در سطح بازی‌های بزرگ این سبک قرار دارد. سوالات آن مخصوص کاربران ایرانی بوده و سوالات بسیار زیاد و در زمینه‌های وسیعی مانند لوگو و سرگرمی، ورزش، سینما، اطلاعات عمومی، مذهبی، تاریخ، علمی، فوتبال را دربر می‌گیرد. کاربران این بازی علاوه بر به‌چالش کشیدن دوستان خود در زمینه اطلاعات، می‌توانند سطح دانش و اطلاعات عمومی خود را بالا ببرند. با اینکه هم‌اکنون بازی در سطح کیفی بسیار خوبی قرار دارد، اما می‌توان منتظر به‌روز‌رسانی‌های جدید و نوآوری‌های جدیدتری از سازندگان آن بود.

 

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه