پاسخ رییس مرکز توسعه تجارت به فضاسازی‌های مشکوک؛

هیچ مشکلی برای ارایه نماد اعتماد الکترونیکی وجود ندارد

این روزها به نظر می‌رسد برخی از جریانات در فضای سایبری با هدف قرار دادن مرکز توسعه تجارت الکترونیکی قصد دارند به هر شکل ممکن جایگاه این مرکز را تضعیف کنند، تا با حذف یا دور زدن این نهاد قانونی به مقاصد خود برسند. صد البته که موازی‌کاری در نهادهای دولتی قصه جدیدی نیست، اما اینکه چرا در موضوعی که به حوزه کسب و کار مربوط می‌شود و مدیران بانک مرکزی به آن ورود  و فین‌تک‌ها را تشویق می‌کنند که نیازی به گرفتن نماد اعتماد الکترونیکی ندارند، سوال‌برانگیز است. اما از سوی دیگر سازمان توسعه تجارت، نظارت بر عملکرد کسب و کارهایی که در فضای مجازی در حال فعالیت هستند را از وظایف قانونی خود می‌داند. این رفت‌وبرگشت‌ها موجب سردرگمی فعالان این حوزه شده است که رییس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی هم از بروز این موضوعات اظهار شگفتی می‌کند.

اخیرا نیز سایت ارایه‌دهنده خدمات نماد اعتماد الکترونیکی مشکلاتی در زمینه ارایه خدمات به کسب‌وکارها داشت که رییس این مرکز علت اصلی آن را تغییر پیمانکار اعلام کرد و گفت: در حال حاضر هیچ مشکلی در زمینه ارایه خدمات وجود ندارد اما اینکه اکنون به این موضوعات توسط عده‌ای دامن زده می‌شود ابهام ایجاد می‌کند.

رمضانعلی صادق‌زاده می‌گوید: بر اساس تکلیفی که در اساسنامه و قانون توسعه تجارت الکترونیکی داشتیم، بایستی در مرکز توسعه تجارت الکترونیکی مرکز داده بازرگانی داده کشور را ایجاد می‌کردیم. الان هاستینگ یک سری از سامانه‌ها مثل سامانه نماد اعتماد (صدور ای نماد)، سامانه ستاد و سامانه جامع تجارت، در مراکز داده مرکز توسعه تجارت الکترونیکی است. ما می‌خواستیم این تکلیف را انجام دهیم؛ از سال پیش شروع کردیم و با سرمایه‌گذاری سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو)، وزارت صنعت، معدن و تجارت و براساس دستور وزیر برای ایجاد این مرکز سرمایه‌گذاری کردیم که به تدریج این مرکز داده در حال تشکیل است.

در حال حاضر هاستینگ سامانه تجارت داخلی در مرکز داده‌ای است که ایجاد کرده‌ایم. مرکز داده سامانه دریافت ای‌نماد را هم اینجا ایجاد کردیم. سامانه صدور ای‌نماد  دست پیمانکار بیرونی بود، اما الان به داخل مرکز منتقل شده و توسعه‌اش دادیم و در حال به‌روزرسانی هستیم.

رییس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی گفت: ما از همه افراد حقیقی و حقوقی، چه آنهایی که دارای نماد اعتماد الکترونیکی هستند و چه آنهایی که تقاضا برای دریافت ای‌نماد داده‌اند و مدارکشان را فرستاده‌اند و منتظر هستند تا لوگوی اعتمادشان را از ما بگیرند به دلیل این اختلال عذرخواهی می‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر هیچ اختلالی در ارایه خدمات وجود ندارد، گفت: اینکه گفته می‌شود مشکلات سه هفته ادامه داشته درست نیست. از آنجا که سامانه دست پیمانکار بیرونی بود، وقتی به وی اعلام کردیم که سامانه باید به مرکز توسعه تجارت منتقل شود طبیعی بود اختلالاتی داشته باشیم.

وی افزود: این موضوع باعث شد در کار برخی شرکت‌ها که در مرحله فرآیند تمدید یا تجدید، یا آستانه گرفتن ‌ای‌نماد بودند و مدارکشان را ارسال کرده بودند مشکل به‌وجود آمد. از سویی مجوز آنهایی که یک مقدار کار ارزیابی‌شان زمانبر بود؛ برای مثال شرکت‌هایی که نیاز به گرفتن مجوزهای دیگری در حوزه‌های تخصصی دیگر همچون وزارت بهداشت یا بانک مرکزی یا گردشگری داشتند، صدور نماد متوقف شد تا در جریان این نقل و انتقال و به‌روزرسانی مجددا به آنها پرداخته شود.

رییس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی با بیان این که پیمانکار قبلی «ای‌نماد» یک فرد حقیقی بوده است، عنوان کرد: یک فرد حقیقی پیمانکار قبلی سامانه «ای‌نماد» بوده که در قالب یک شرکت این اموری را انجام می‌داده است؛ البته بعد از تغییر حالت فرد به شرکت دیگر تمدید قرارداد صورت نگرفته است. در حقیقت از مدت‌ها قبل دستورات و نقشه راه به منظور تشکیل یک مرکز داده در مرکز توسعه تجارت الکترونیکی و انتقال یا راه‌اندازی سامانه‌های حاکمیتی به این مرکز داده، ایجاد شده بود که با توجه به راه‌اندازی مرکز داده در وزارت صنعت، معدن و تجارت در چند وقت اخیر به کمک سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران با نام ایدرو دیگر نیازی به تمدید قرارداد با بخش خصوصی وجود نداشته است.

صادق‌زاده نسبت به شایعات منتشرشده مبنی بر انتشار اطلاعات ثبت‌شده کسب و کارهای آنلاین در سامانه «ای‌نماد» واکنش نشان داد و گفت: هیچ‌گونه اطلاعاتی از این سامانه منتشر و افشا نمی‌شود و همچنان تمامی اطلاعات با امنیت بالا نگهداری می‌شوند و امنیت اطلاعات از جمله  شماره تلفن، آدرس فروشگاه یا برای افراد حقیقی، کد پستی تضمین می‌شود و هیچ‌گونه نگرانی بابت انتشار اطلاعات کسب و کارهای آنلاین وجود ندارد.