واکاوی یک خبر عجیب

اینترنت ثابت ایران ارزان نیست

در یكی دو هفته گذشته اعلام تعرفه‌های مبهم و نامشخص جدید اینترنت ثابت و حجمی و واگذاركردن تعیین میزان مصرف منصفانه اینترنت به شركت‌های اینترنتی باعث شد كه مردم خصوصا در اینترنت اعتراضات گسترده‌ای را به این نحوه قیمت‌گذاری وارد كنند.

در حالی كه به‌زعم و باور بسیاری از كاربران ایرانی قیمت اینترنت در مدل جدید گران‌تر از قبل شده و تعرفه‌های جدید منصفانه نیست اما به یکباره دو خبرگزاری رسمی آن هم در یک روز و به نقل از یک منبع خارجی! مدعی شده‌اند كه اینترنت ایران ارزان‌ترین اینترنت دنیا است!

باتوجه به انتشار همزمان این مطلب در این دو خبرگزاری آن هم همزمان با اعلام تعرفه‌های جدید، شائبه‌هایی در خصوص چرایی انتشار این مطلب به وجود آمد. چراکه تقریبا بعید بود این اتفاق تصادفی باشد، به خصوص زمانی‌که منبع خبر چندان شناخته‌شده نبود.

اما بگذارید یک بار پاسخ این پرسش را بررسی کنیم که واقعا اینترنت ایران ارزان و به قول دو خبرگزاری مذکور ارزان‌ترین کشور جهان است یا آنکه گران است؟

نکته جالب توجه دیگر در خصوص گزارش عجیب این دو خبرگزاری آنکه، فراموش نكنیم كه پیش از این گزارش‌های زیادی در رسانه‌های مختلف در خصوص گران بودن اینترنت ثابت ایران (حتی در خود این خبرگزاری‌ها!) منتشر شده و حتی خود جهرمی وزیر ارتباطات نیز پیش از گرفتن رای اعتماد و در جلسه‌اش در اتاق بازرگانی تهران، اینترنت ثابت ایران را گران دانسته و خواستار كاهش قیمت آن شده بود.

نکته دیگر آنکه گزارش مذکور تنها به قیمت ارایه اینترنت در کشورهای مختلف پرداخته و خبری از سرعت و میزان محدودیت در استفاده از اینترنت نیست. حال آنکه از نظر سرعت ایران در رده کشورهای متوسط و رو به پایین محسوب می‌شود. به نظر می‌رسد این گزارش صرفا بخش ریالی و کف استفاده از اینترنت آن هم بدون در نظر گرفتن سرعت و محدودیت را محور بررسی خود قرار داده است.

 

گزارش‌های متعدد از گرانی اینترنت

در همین چند ساله اخیر بارها در رسانه‌ها گزارش‌های متفاوتی در خصوص گران بودن قیمت اینترنت ایران منتشر شده است و حتی برخی برآوردها ایران را به عنوان چهارمین كشور گران‌قیمت در زمینه قیمت اینترنت معرفی كرده است.

براساس گزارشی كه پیش از این در عصر ارتباط تهیه و منتشر شد در سایت numbeo.com كه یکی از چندین ‌سایتی است که برای کسانی که قصد سفر به کشورهای مختلف دارند قیمت‌های مواد خوراکی، حمل و نقل، هتل، تفریحات، موزه‌ها و غیره را بررسی کرده و منتشر می‌کند، اعلام شد که ایران در بین تمام کشورهای جهان چهارمین کشور گران‌قیمت در خصوص ارایه اینترنت است.

براساس این گزارش مشخص شد قیمت اینترنت در کشورهای مختلف متفاوت است برای مثال قیمت استفاده نامحدود از اینترنت ADSL  با سرعت ۱۰مگابیت در هر ثانیه برای یک ماه در کشور روسیه که از ارزان‌ترین کشورها در این حوزه است تنها ۵ دلار یعنی حدود۲۰ هزار تومان  بود. اما در رتبه‌بندی این سایت ایران با اینترنت ۲۶/۸۸ دلاری خود در این زمینه بعد از جزایر برمودا، ازبکستان و بولیوی با اقتدار در رتبه چهارم گران‌قیمت‌ترین اینترنت‌های جهان ایستاده بود. به این ترتیب اینترنت ایران به لحاظ گرانی رتبه اول منطقه و چهارم جهان را از آن خود می‌كرد!

نكته جالب توجه اما آن است كه باتوجه به نامشخص بودن سقف مصرف منصفانه عملا همچنان شیوه محاسبه اینترنت در ایران متفاوت با بسیاری از نقاط جهان است و با در نظر گرفتن آن همچنان كشورمان یك كشور گران‌قیمت در زمینه فروش اینترنت ثابت قلمداد می‌شود.

موضوع وقتی جالب‌تر می‌شود كه بدانید یكی از همین رسانه‌هایی كه امروز به نقل از منبعی ناشناخته ایران را به عنوان ارزان‌قیمت‌ترین كشور در زمینه اینترنت معرفی می‌كند تنها دو سال قبل با استناد به منابعی دیگر رتبه قیمت اینترنت ایران را 46 تخمین زده بود!

 

تاکید جهرمی بر گرانی اینترنت ثابت

محمدجواد آذری‌جهرمی، وزیر فعلی ارتباطات زمانی كه هنوز رای اعتمادش را از مجلس نگرفته بود در صفحات مجازی خود از ارزان و به‌صرفه‌بودن اینترنت موبایل و گران و قدیمی بودن فناوری اینترنت ثابت در ایران خبر داد؛ جهرمی البته در جلسه‌ای كه در اتاق بازرگانی ایران برگزار شد نیز این موضوع را مطرح كرد و البته تاكید كرد كه شركت‌های اینترنتی می‌بایست با كاهش قیمت اینترنت كنار بیایند چون این كاهش قیمت در نهایت موجب افزایش بازار آنها خواهد شد.

وی در آن مقطع با ذكر این كه كاهش قیمت اینترنت موبایل نیز موجب افزایش استفاده مردم از این خدمت شده خواستار كاهش تعرفه‌های اینترنت ثابت شد. این اتفاق البته بعد از به وزارت رسیدن او نیفتاد بلكه نرخ تعرفه‌ها تغییر كرد و با سپردن تعیین میزان مصرف منصفانه به شركت‌های اینترنتی رنگ و بویی پیچیده به خود گرفت كه اعتراضات كاربران ایرانی اینترنت را در پی داشت و آن را به نوعی به گران شدن اینترنت تعبیر كردند.

 

تاكید مجلس بر گرانی اینترنت ایران

در سال 92 كه هنوز اینترنت نامحدود نیز ارایه می‌شد رییس كمیته فناوری‌های نوین مجلس نیز بر گران بودن اینترنت ایران صحه گذاشت.

مركز پژوهش‌های مجلس نیز در سال 94 در گزارشی ایران را از لحاظ قیمت دسترسی به اینترنت به عنوان یكی از گران‌قیمت‌ترین كشورهای جهان معرفی كرده بود. در این گزارش كه مركز پژوهش‌های مجلس تهیه كرده بود، اعلام شده بود خدمات اینترنت در ایران با ٢۵برابر قیمت اولیه به دست كاربران خانگی می‌رسد. بنابراین گزارش هر1 STMپهنای باند اینترنت با قیمت ٩‌میلیون ‌تومان به كشور وارد می‌شد اما با قیمت ٢٣٢‌میلیون تومان به كاربران فروخته می‌شد.

برخی از آگاهان معتقدند كه با در نظر گرفتن ادغام برخی شركت‌های ارایه‌دهنده اینترنت ثابت در واقع واگذاركردن تعیین میزان مصرف منصفانه به شركت‌های اینترنتی از سوی وزارت ارتباطات راهكاری برای حمایت از این شركت‌ها و افزایش درآمد آنها باشد. با این تعبیر** ایجاد جو رسانه‌ای مساعد برای كاهش مخالفت با تعرفه‌های جدید نیز می‌تواند به عنوان راهكاری برای تثبیت تعرفه‌های اینترنت ثابت عنوان شود. در صورت صحت این فرضیه باید گفت كه این شكل جوسازی‌های رسانه‌ای به هیچ عنوان به نفع مردم و كشور نیست و صدالبته كه باعث از بین رفتن اعتبار رسانه‌هایی شود كه چنین ادعاهایی را مطرح كرده و جایگاه خود به عنوان نماینده مردم و افكار عمومی نادیده می‌گیرند. **