مروری بر مزایای رای‌گیری الکترونیکی

در دهه اخیر پیشرفت تکنولوژی و الکترونیکی شدن مراکز و سازمان‌های دولتی و خصوصی و به‌ویژه دسترسی همگانی به فضای مجازی و اینترنت، فراگیر شده و رشد قابل توجهی داشته است. سیستم‌های الکترونیکی مانند تجارت الکترونیکی، آموزش الکترونیکی و به‌تازگی رای‌گیری الکترونیکی رفته‌رفته در حال نفوذ به زندگی روزمره مردم هستند.

رای‌گیری الکترونیکی(e-Voting)  شامل ابزارهای الکترونیکی است که هم برای اخذ رای و هم شمارش آرا به‌کار می‌روند. این نوع از رای‌گیری را می‌توان به دو دسته اصلی تقسیم کرد:

* رای‌گیری الکترونیکی سنتی در واقع شیوه‌ای از اخذ رای است که به آن اصطلاحا رای‌گیری مکانیزه یا ماشینی گفته می‌شود. این نوع از رای‌گیری توسط دستگاه‌های رای‌گیری الکترونیکی در ایستگاه‌های رای‌گیری انجام می‌شود و هرچند تا حدودی موجب حذف کاغذ از فرایند رای‌گیری می‌شود، اما ویژگی‌های رای‌گیری امن و صحیح را ندارد یا به‌صورت ناقص فراهم می‌کند.

در رای‌گیری سنتی دستی (کاغذی) تنها مشخصه ای که به‌صورت محدود رعایت می‌شود، محرمانگی آرا است که در رای‌گیری الکترونیکی سنتی حتی این مشخصه نیز قابل تضمین نیست. صحت و دقت انتخابات چه در شیوه دستی و چه در شیوه الکترونیکی سنتی، قابل حصول نیست.

* رای‌گیری الکترونیکی امن، به برگزاری رای‌گیری به‌صورت الکترونیکی و با استفاده از روش‌های رمزنگاشتی اطلاق می‌شود. در این نوع از رای‌گیری به رای‌دهندگان اطمینان داده می‌شود که رای او به‌درستی اخذ و شمارش شده است. همچنین تضمین داده می‌شود رای به‌صورت مخفی اخذ و محرمانگی آرا‌ کاملا حفظ شده است.

از مزایای رای‌گیری الکترونیکی، شمارش لحظه‌ای آن است؛ به این معنا که می‌توان در لحظه از آخرین نتایج آگاه شد. یکی دیگر از مزایای رای‌گیری الکترونیکی، امکان حضور رای‌دهندگان و اخذ رای از مکان‌های مختلف و در نتیجه صرفه‌جویی در وقت مردم است. با این روش افراد معلول و کم‌توان نیز به‌راحتی از محل حضور خود قادر به رای دادن خواهند بود.

در فرایند برگزاری رای‌گیری الکترونیکی، تعداد عوامل اجرایی کاهش می‎یابند و این فرایند در امنیت و سالم برگزار شدن رای‌گیری تاثیرگذار است. همچنین کاهش چشمگیر هزینه‌ها در برخی از روش‌های رای‌گیری الکترونیکی از مهم‌ترین مزایای رای‌گیری الکترونیکی است.

اگر رای‌گیری الکترونیکی به روش صحیح و کارآمد و با استفاده از روش‌های رمزنگاشتی برگزار شود، این مزایا را نیز خواهد داشت:

* اخذ رای رمزشده، مخفی و محرمانه

* اطمینان از صحت برگزاری رای‌گیری

* امکان اعتبارسنجی برگه رای

* امکان بررسی شمارش آرا توسط تمام رای‌دهندگان

* تضمین صحت آرای اخذ‌شده

* شمارش دقیق و صحیح آرا

* امکان اضافه کردن معتمدان برای نظارت بر رای‌گیری

* و ....

در روش‌های رای‌گیری الکترونیکی به شیوه رمزنگاشتی، تمام مراحل رای‌گیری هم برای برگزارکننده و هم برای رای‌دهنده کاملا شفاف‌سازی شده و امکان هیچ‌گونه دستکاری در آرا و نتایج وجود ندارد. هر رای با دیتای تصادفی رمز شده و رای‌دهنده قادر است با ابزار راستی‌آزمایی از صحت رای اخذشده اطمینان یابد.

نویسندگان:

·       سمانه علی محمدیان (مدیرعامل سامانه رای‌گیری الکترونیکی انار)

·       مهدی بهربگی (مدیر محصول سامانه رای‌گیری الکترونیکی انار)