یک دهه از معرفی هشتگ گذشت

چگونه هشتگ عضو جدانشدنی پلتفرم‌های رسانه‌ای شد؟

یک دهه قبل، کریس مسینا توانست خود را به‌عنوان یک متخصص بازاریاب وب معرفی کند و آن روزها که این تخصص چندان مرسوم نبود، طی دوره زمانی کوتاه خود را به شهرت فراوان رساند و با شرکت‌های بزرگ مشغول به‌کار شد. او در این زمینه تلاش فراوان کرد و دقیقا ده سال قبل نخستین توییت حاوی هشتگ (#) را ارسال کرد تا از این طریق نام خود را در تاریخ ثبت کند. او در این توییت پرسید: «در مورد استفاده از # برای گروه‌ها چه فکر می‌کنید؟ برای استفاده در barcamp# ؟» بدیهی است که مشترکان شبکه اجتماعی توییتر به استفاده از این علامت در پیام‌های خود نظر مثبت داشتند و همین اتفاق موجب شد تا امروز هشتگ به عضو جدانشدنی پلتفرم‌های رسانه‌ای تبدیل شود.

مسینا طی گفت‌وگویی با خبرگزاری TheWrap بر این مساله تاکید کرد که ایده او برای استفاده از هشتگ نخستین بار به‌صورت انحصاری برای گوشی هوشمند آیفون مطرح شده بود تا از این طریق صاحبان این دستگاه موبایلی بتوانند اطلاعات مورد نظر خود را از این طریق به‌راحتی در فضای آنلاین دسته‌بندی کنند و دشواری‌های پیش‌رو را کنار بگذارند. او گفت: این یک اتفاق غیرمنتظره بود که هشتگ پس از نخستین معرفی در شبکه‌های اجتماعی به‌صورت گسترده مورد استقبال قرار گرفت و توسط عموم کاربران به‌کار گرفته شد‌. این اتفاق برای مسینا اهمیت فراوانی داشت؛ زیرا او متوجه شد گروه کاربران و حتی احزاب سیاسی از همان ابتدا این ابزار آنلاین را مورد استفاده قرار دادند تا ارتباطات خود را ساماندهی کنند و با یکدیگر بهتر در تماس باشند.

مسینا درباره چگونگی پیدایش این اتفاق توضیح داد که از همان ابتدا به فکر راهی بود تا بتواند نحوه ارتباط آنلاین میان کاربران را آسان‌تر کند. این مساله برای او اهمیت فراوان داشت که بتواند با یک راهکار ساده روش بهتر و آسان‌تر را برای ارتباط میان افراد مورد استفاده قرار دهد و شیوه برقراری ارتباط مبتنی بر وب را ساماندهی کند. این اتفاق موجب شد مسینا به‌دنبال راه‌های جدید بگردد و البته توجه چندانی به توییتر نداشته باشد. با این وجود زمانی که متوجه شد شبکه‌های اجتماعی از ارتباط میان کاربران پول درمی‌آورند و این پلتفرم‌ها به یک منبع درآمدزایی تبدیل شده‌اند، تصمیم گرفت ایده خود را در این زمینه به‌کار گیرد. او نخستین بار به‌صورت شخصی پشتیبانی مالی برای استفاده از هشتگ در شبکه اجتماعی توییتر را بر عهده گرفت و طولی نکشید که با این پلتفرم قرارداد مالی منعقد کرد تا به‌ازای استفاده کاربران از ابزار مذکور پول دریافت کند.

مسینا در این خصوص توضیح داد: طراحی هشتگ به‌گونه‌ای بود که هیچ‌کس نمی‌توانست آن را کنترل کند. اگر شما به کاربران امکان می‌دادید تا در سیستم خود یک پیام متنی بفرستند، این امکان برای همه آنها وجود داشت تا از هشتگ استفاده کنند و البته هر کلمه یا عبارتی را که می‌خواهند از این طریق علامت‌گذاری کنند. نکته مهمی که برای من وجود داشت، آزادی کاربران بود تا بدون محدودیت ارتباطات خود را از این طریق مدیریت کنند. کاربران این امکان را در اختیار داشتند تا بتوانند هرچه می‌خواهند بیان کرده و به کمک هشتگ گفته‌های خود را ساماندهی کنند تا بهتر و آسان‌تر به دست دیگر کاربران برسد. این اتفاق بزرگ‌ترین تحول را در شبکه اجتماعی توییتر به‌وجود آورد و یکی از مهم‌ترین دلایلی که توییتر توانست نام خود را به‌عنوان یک شبکه اجتماعی بزرگ معرفی کند، هشتگ بود.

هم‌اکنون به‌طور میانگین در طول هر روز بیش از 125 میلیون هشتگ در شبکه اجتماعی توییتر منتشر می‌شود و این‌طور که شبکه اجتماعی مذکور پیش‌بینی کرده، تا پایان سال جاری میلادی تعداد هشتگ‌های روزانه رد‌وبدل شده میان مشترکان آن از مرز 170 میلیون هم فراتر می‌رود. در سال 2007 میلادی محبوب‌ترین هشتگ‌ها حدود 9 هزار بار به‌اشتراک گذاشته می‌شدند و این در حالی بود که طی سال 2017 میلادی یعنی پس از گذشت یک دهه، محبوب‌ترین هشتگ بیش از 300 میلیون بار بازنشر شد. البته توییتر اعلام نکرد کدام هشتگ از همه محبوب‌تر بود تا تعداد بازنشرهای آن از 300 میلیون بار هم فراتر برود.

هشتگ هم‌اکنون یکی از محبوب‌ترین ابزارهای ارتباطی در شبکه‌های اجتماعی است و به‌جز توییت در دیگر پلتفرم‌های آنلاین هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. کاربران جهانی ارتباطات مجازی را با هشتگ می‌شناسند و شبکه‌های اجتماعی مانند توییتر و اینستاگرام بیشترین بهره را از آن می‌برند. هشتگ‌های زیر محبوب‌ترین عبارات اجتماعی محسوب می‌شوند که کاربران با هر زبانی که هستند آنها را به‌صورت بین‌المللی مورد استفاده قرار می‌دهند: OOTD# به‌معنی «لباس روز»، MCM# به معنی «مرد خسته اولین روز کاری»، و NoFilter# برای استفاده نكردن از فیلتر در زمینه‌های مختلف.

هشتگ‌های ThrowbackThursday# و TBT# که برای توضیحات مرتبط با نقاشی‌های کلاسیک مورد استفاده قرار می‌گیرند، طی 10 سال گذشته هر کدام بیش از 120 میلیون بار بازنشر شده‌اند. این هشتگ‌ها به اینستاگرام هم راه پیدا کرده‌اند و کاربران از طریق آنها می‌توانند تمام نقاشی‌های کلاسیک و قدیمی مورد نظر خود را به‌راحتی شناسایی کنند.

توییتر این روزها تاکید زیادی روی سیستم پخش زنده تصاویر ویدیویی دارد و از این‌رو پنج مورد از 10 هشتگ برتر مربوط به ده سال گذشته به اتفاقاتی مربوط می‌شود که تصاویر آن به‌صورت آنلاین از این شبکه اجتماعی پخش شد. این پنج هشتگ پرکاربرد به قرار زیر معرفی شده‌اند: MTVHottest# ، MTVStars#، KCA#‌، iHeartAwards# و BestFanArmy#. بد نیست بدانید که این هشتگ‌ها تاکنون در مجموع بیش از سه میلیارد بار بازنشر شده‌اند و همچنان در میان کاربران جهانی محبوبیت دارند. در بخش برنامه‌های تلویزیونی نیز TheWalkingDead# محبوب‌ترین هشتگ تاریخ بوده است و بیش از دیگر عبارت‌ها توسط کاربران مورد استفاده قرار گرفته است. در رتبه دوم در فهرست محبوب‌ترین هشتگ‌های تلویزیونی هم GoT# قرار دارد.

در مجموع اگر قصد دارید در جریان مهم‌ترین اتفاقات در این حوزه قرار بگیرید و فهرست محبوب‌ترین هشتگ‌هایی که توسط کاربران جهانی مورد استفاده قرار می‌گیرد مشاهده کنید، می‌توانید از هشتگ Hashtag10# در شبکه اجتماعی توییتر استفاده کنید. توییتر که طی چند سال اخیر نتوانسته مقابل رقبایی چون فیس‌بوک و اینستاگرام دوام بیاورد و مجموع مشترکان فعال آن 320 میلیون نفر محاسبه می‌شود، تنها راه نجات خود را تاکید روی هشتگ‌ها می‌داند.

گزیده اخبار

اخبار

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه