لاجیتک چگونه به صدر جدول شرکت‌های سودآور برگشت

لاجیتک در دوم اکتبر 1981 در کشور سوییس توسط دو فارغ‌التحصیل دانشگاه استنفورد، دانیل بورل و پیرلوییجی زاپاکوستا و با همکاری مهندس سابق  کمپانی بزرگ ایتالیایی Olivetti جیاکومو مارینی، تاسیس شد.

به‌طور حتم در دوران کامپیوترهای رومیزی، استفاده یکی از محصولات کیبورد، ماوس، وب‌کم، اسپیکر و .... لاجیتک را تجربه کرده‌اید. لاجیتک تنها تا سال 2008 یک میلیارد ماوس عرضه کرده بود، ولی با تغییر رویکرد بازار از کامپیوتر رومیزی به لپ‌تاپ، تبلت و گوشی‌های هوشمند حضور این برند کمرنگ‌تر شد.

این شرکت سوییسی در سال 2011 با کاهش دو درصدی سود مواجه شد و به‌رغم همکاری‌هایی در زمینه‌های مختلف با گوگل، اپل و ایجاد آزمایشگاهی با هدف محصولات کنترلی و تصویری، موفقیت چشمگیری به‌دست نیاورد.

 اما در ژانویه 2013 با انتصاب برکن دارل (Bracken Darrell) به‌عنوان مدیرعامل لاجتیک، افق‌های روشنی پیش روی این برند جهانی مقیم در سیلیکون‌ولی آمریکا باز شد.

لاجیتک تمرکز خود را بر ایجاد خطوط جدید تولید مانند اسپیکر بلوتوث، ویدیوکنفرانس و دسته بازی، برای جبران کاهش تقاضای ماوس و کیبورد در بازار قرار داد.

همچنین لاجیتک با سرمایه‌گذاری‌های گسترده روی کسب‌وکارهای جوان و کوچک از قبیل شرکت نرم‌افزاری Prezi‌، محصولات و تجهیزات بازی‌ Saitek و Astro‌، تجهیزات جانبی تبلت‌ها، اسپیکر بلوتوث حرفه‌ای آلتیمیت ایرز UE و ایرفون‌های ورزشی Jaybird و تمرکز روی محصولات حرفه‌ای ویدیوکنفرانس و دوربین‌های مداربسته، جایگاه جدیدی در بازار تکنولوژی حال حاضر جهان برای خود ایجاد کرد.

از طرفی تغییر عملکرد محصولات گذشته به سمت محصولات مرتبط به تکنولوژی روز و تجهیزات خانه هوشمند توانست لاجیتک را از یک شرکت رو به افول به یکی از شرکت‌های پرقدرت در این حوزه بدل کند؛ تا جایی که سهام این شرکت در طول چهار سال گذشته سالانه نزدیک به صددرصد رشد داشته و به یکی از سودآورترین شرکت‌های حوزه آی‌تی تبدیل شده است.

 

بازگشت کانن به ایران

لپ‌تاپِ همه‌چیز تمام

آسیاتک به بورس می‌رود

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه