تعمیر یا ارتقای نوت‌بوک چقدر خرج روی دستمان می‌گذارد؟

اگرچه این روزها بازار خرید و فروش نوت‌بوک رونقی ندارد و تقاضای بازار هم مربوط به دستگاه‌های ارزان یا در نهایت میان‌قیمت است، اما کارکرده‌فروش‌ها در این میان برای خود کسب‌وکار پررونقی دارند.

حال این رونق، خواه از محل فروش نوت‌بوک‌های کارکرده باشد و خواه به‌دلیل فروش قطعاتی که از نوت‌بوک‌های اوراق‌شده تامین شده‌اند، بازار این کارکرده فروش‌ها را نسبت به سال‌های قبل متحول کرده است. البته تخلفاتی هم در این بازار صورت می‌گیرد که متاسفانه از نگاه سازمان‌های مسوول پنهان مانده است. برای مثال، کارکرده‌فروش‌های بازار نوت‌بوک کالاهای ایراددار را با یک رفع عیب جزئی با قیمت بالا به ‌فروش می‌رسانند و در مورد ایرادهایی که در کوتاه‌مدت برای دستگاه رخ می‌دهد به خریدار اطلاع‌رسانی نمی‌کنند.

از سوی دیگر، این دسته از فعالان بازار در قیمت‌گذاری قطعات اوراقی و حتی نوت‌بوک‌های کارکرده از نوسانات قیمت دلار آزاد پیروی کرده و این کالا و قطعات را با قیمت روز دلار معامله می‌کنند. خریدار هم که ناچار به خرید است و دستش هم به جایی نمی‌رسد، ناچار است با فروشنده توافق کند.

با توجه به بروز این اتفاق‌ها در بازار نوت‌بوک، در گزارش این هفته ضمن تخمین هزینه تعمیر یا ارتقای نوت‌بوک‌های قدیمی، نکاتی را که هنگام خرید یک نوت‌بوک کارکرده باید مد نظر قرار گیرد به خریداران یادآوری می کنیم.

رشد هزینه‌های تعمیر نوت‌بوک

همان‌طور که گفتیم، نوسانات نرخ دلار آزاد به افزایش بهای خدمات در بازار کامپیوتر منجر شده است. در کنار این موضوع، رشد تقاضا برای دستگاه‌های کارکرده هم به گران شدن این کالاها منتهی شده است.

به گفته یکی از فعالان بازار لپ‌تاپ، اگرچه قیمت قطعات تعمیری هم افزایش یافته است، اما این را هم در نظر داشته باشید که ما در مورد بسیاری از مدل‌های لپ‌تاپ با کاهش موجودی قطعات تعمیری مواجه هستیم و این یعنی رشد قیمت خدمات تعمیری برای کالاهای حوزه کامپیوتر.

یکی دیگر از فعالان بازار هم با تایید این مطلب می‌گوید، سابق بر این، اگر هزینه تعمیر یک لپ‌تاپ 100 یا در بدترین حالت 300 هزار تومان می‌شد، این امکان وجود داشت که با صرف مبلغ 400 هزار تومانی یک مینی‌لپ‌تاپ یا با صرف مبلغ 500 تا 800 هزار تومان یک لپ‌تاپ معمولی خرید، اما در زمان کنونی حتی اگر هزینه تعمیر یک لپ‌تاپ 300 یا 400 هزار تومان شود، تعمیر آن به‌صرفه‌تر است تا خرید یک لپ‌تاپ با قابلیت‌های پایین؛ چرا که برای خرید همین لپ‌تاپ نه‌چندان باقابلیت باید مبلغی بیش از 800 هزار تومان هزینه شود.

مسوول یکی از واحدهای تعمیر لپ‌تاپ هم با تایید این مطلب گفت: از زمانی که قیمت‌ها در بازار روند صعودی در پیش گرفته است، کسب‌و‌کار تعمیر‌کاران لپ‌تاپ رونق گرفت و این موضوع در کنار کاهش واردات قطعات تعمیری، باعث شده موجودی قطعه هم در بازار در حد قابل توجهی کاهش یابد. همین کاهش موجودی به رشد 10 تا 15 درصدی قیمت منجر می‌شود.

هزینه‌های تعمیر چقدر است؟

‌باتری و آداپتور از قطعاتی هستند که عمر مفید کمتری نسبت به سایر قطعات لپ‌تاپ دارند و بیشترین مشکل خرابی لپ‌تاپ‌ها مربوط به این بخش است.

در حال حاضر هزینه تعویض آداپتور در حدود 70 تا 200 هزار تومان بسته به برند و مدل کالاست. در مورد نوت‌بوک‌هایی با قیمت بالاتر از هفت میلیون تومان، هزینه خرید آداپتور یدکی بیشتر از 200 هزار تومان است. هزینه خرید باتری هم بین 100 تا 400 هزار تومان است. هزینه تعمیر یا تعویض صفحه‌نمایش هم از 200 تا یک میلیون و 300 هزار تومان متغیر است.

آسیب پردازنده و مادربورد از ایرادهای دیگری است كه سلامت لپ‌تاپ‌ها را تهدید می‌كند كه در صورت آسیب‌دیدگی این قطعه باید حدود 150 تا 400 هزار تومان هزینه شود که البته این رقم بستگی زیادی به ایراد قطعه و نوع و برند لپ‌تاپ دارد. گاه برای تعویض مادربورد باید مبلغی حدود یک میلیون تومان هزینه شود.

برای تعویض هارد سوخته هم كه یکی از مشکلات شایع لپ‌تاپ‌ها است، باید مبلغی حدود 250 تا 600 و حتی گاه بیشتر هزینه کنید. این رقم به نوع هارد و اینکه HDD یا SSD باشد بستگی زیادی دارد.

برای تعمیر لولاهای لپ‌تاپ، به‌ویژه لپ‌تاپ‌هایی که صفحه‌نمایش‌های آنها کاملا روی بدنه می‌خوابند هم باید مبلغی حدود 120 تا 250 هزار تومان هزینه کرد.

نکاتی برای خرید نوت‌بوک کارکرده

بدنه و ظاهر دستگاه را به‌خوبی وارسی کنید. توجه کنید که هر ایراد و ترک یا حتی شکستگی کوچک می‌تواند به‌معنی استفاده نادرست از دستگاه باشد.

پس هنگام خرید تمام زوایای دستگاه را مورد بررسی قرار دهید و در مورد شکاف و ترک‌ها تحقیق کنید.

همچنین توصیه می‌شود که پورت‌ها، اتصالات و ODD را به‌خوبی بررسی کنید؛ زیرا در بسیاری از موارد دیده شده که پورت‌های یک محصول به‌درستی کار نمی‌کند یا فروشنده می‌گوید، پس از نصب ویندوز جدید و درایوها این مشکل دیده نخواهد شد. بد نیست بدانید که پورت‌های نوت‌بوک‌ها قابل تعویض نیستند و به بورد اصلی متصل هستند، پس فکر نکنید که مانند کامپیوترهای دسک‌تاپ می‌توان برای آنها راه‌حل در نظر گرفت.

همچنین بهتر است هارد‌دیسک و درایوهای SSD را مورد بررسی دقیق قرار دهید. برای آزمایش مناسب و سریع حافظه‌های ذخیره‌سازی می‌توانید از نرم‌افزارهایی مانند HD Sentinel استفاده کنید.

هنگام بررسی مانتیور هم با استفاده از کلید FN و کلیدهای تنظیم نور نمایشگر، نور آن را کم و زیاد کرده و از سلامت آن مطمئن شوید. حداکثر دو پیکسل سوخته در نمایشگر می‌تواند مورد قبول واقع شود، اما بیشتر نه.

توصیه می‌شود که سیستم خنک‌کننده نوت‌بوک را نیز به‌خوبی بررسی کنید. برای آزمایش این قسمت می‌توانید از نرم‌افزارهایی مانند GPU-Z و CPU-Z استفاده کنید.

برای آزمایش دمای کلی قطعات نیز از نرم‌افزارهایی مانند HW Monitor استفاده کنید و از دمای قطعات مطلع شوید.

بازگشت کانن به ایران

لپ‌تاپِ همه‌چیز تمام

آسیاتک به بورس می‌رود

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه