پیش دارد کتابی را 200 نقش اپل در افزایش جهانی قیمت موبایل

بسیاری از ما شرکت اپل را به علت نوآوری‌هایی که در صنعت موبایل دارد می‌شناسیم. این شرکت با عرضه گوشی آیفون سردمدار و پیشتاز یک انقلاب در این صنعت بود. اما در حالی که بسیاری از خریداران گوشی‌های آیفون و برخی رسانه‌ها در حال ستایش این شرکت و محصولاتش هستند، زوایای پنهان زیادی نیز در خصوص این شرکت پنهان مانده و کمتر به آن توجه شده است.

به عنوان مثال این تنها فناوری‌های به کار رفته در گوشی‌های آیفون نیستند که به عنوان یک نوآوری و پیشتازی شناخته می‌شود، بلکه کمپانی اپل  پیشتاز و بنیان‌گذار قیمت‌های بالا و نجومی در صنعت موبایل نیز محسوب می‌شود. به نحوی که همواره و در زمان معرفی محصولات جدید این شرکت، شاهد ترقی نه تنها قیمت محصولات این شرکت بلکه قیمت محصولات سایر شرکت‌های رقیب نیز هستیم.

در واقع شرکت اپل بانی یک جنگ قیمتی در دنیا شده است که متعاقب آن سایر شرکت‌های فعال در صنعت موبایل نیز ناگزیر وارد این جنگ شده‌اند. البته از این موضوع نباید غافل ماند که اگرچه اپل محصولاتی پیشرفته و با کیفیت به بازار عرضه می‌کند اما در حالی که خود این شرکت هیچ‌گاه حاضر به اعلام ریز هزینه‌های ساخت گوشی‌هایش نشده است، برخی از بررسی‌های به عمل آمده از سوی آزمایشگاه‌های بی‌طرف نشان می‌دهد این کمپانی در حدود 50 در صد بیش از قیمت تمام‌شده گوشی از مشتریان خود پول دریافت می‌کند. عبارت دیگر برای مثال اپل برای ساخت یک گوشی 800 دلاری تنها 400 دلار هزینه کرده است، موضوعی که البته هیچ‌گاه از سوی این شرکت تکذیب نشده است.

همان‌طور که ذکر شد روش قیمت‌گذاری شرکت اپل  روی محصولاتش، حالا موجب شده است تا دیگر شرکت‌ها نیز پایه قیمت محصولات خود را بالاتر ببرند و اگر زمانی با 500 دلار امکان خرید یک گوشی پیشرفته وجود داشت حالا این رقم به حدود 800 دلار افزایش یافته است.

حالا اما در آستانه یک جهش قیمت دوباره در صنعت گوشی‌های موبایل هستیم و شرکت اپل درصدد ارایه گوشی جدیدی هست که از هم‌اکنون زمزمه قیمت 1000 دلاری را برای آن آغاز کرده است. نکته قابل توجه آنکه به فاصله کمی از این افزایش قیمت و در حالی که بسیاری از تحلیلگران این افزایش قیمت را به‌ زیان این شرکت می‌دانند، در خبرها اعلام شد شرکت سامسونگ نیز محصولات جدید خود را با قیمتی تا سقف 1200 دلار عرضه خواهد کرد.

این موضوع به هیچ‌وجه خبر خوبی برای علاقه‌مندان به گوشی‌های پیشرفته که از توان مالی بالایی برخوردار نیستند، محسوب نمی‌شود. چرا که برای مثال این تفاوت قیمت می‌تواند قیمت گوشی را برای یک کاربر ایرانی بین 800 تا یک میلیون و 600 هزار تومان افزایش دهد.

به هر حال موضوع قیمت نیز یکی از استراتژی‌های شناخته‌شده شرکت اپل محسوب می‌شود که به موجب آن، این شرکت تمایل زیادی به تفاوت قیمتی با رقبای خود دارد. اگر چه این رفتار اپل به شکل غیرمستقیم موجب افزایش جهانی قیمت موبایل نیز می‌شود.