مروری بر دوربین Fujifilm inxtax mini 9

طعم دیگر عکاسی

امروزه مفهوم عکس برای بیشتر کاربران، چیزی است که روی گوشی، تبلت یا نمایشگر رایانه و تلویزیون دیده می‌شود و کمتر کسی پیدا می‌شود که از عکس انتظار قالبی فیزیکی داشته باشد. این در حالی است که حس در دست گرفتن کاغذ عکس و چسباندن با دقت آنها در یک آلبوم اختصاصی، فرایند یکنواخت زدن دکمه و جلو و عقب بردن عکس روی نمایشگر بی‌روح گوشی را به امری لذت‌بخش تبدیل می‌کند. فوجی‌فیلم جزو معدود سازندگانی است که به چاپ اهمیت ویژه می‌دهد و اخیرا دوربینی در سری اینستاکس معرفی کرده که همانند همتایان خود لذت عکاسی آنی روی کاغذهای کوچک را به کاربر می‌دهد. دوربین mini 9 که اخیرا جایگزین مدل mini 8 شده در ۵ رنگ زیبا عرضه می‌شود و به دلیل ارزان‌قیمت بودن می‌تواند انتخاب خوبی به عنوان هدیه برای دوستان و آشنایان نیز باشد. با کمک این دوربین، می‌توان رخدادهای اطراف را با رنگ‌های اینستاگرامی و در قالب کاغذهای ۶ در ۴ سانتیمتری چاپ کرد و از جمع کردن آنها به شکل کلکسیون لذت برد.

بدنه و طراحی

بدنه عجیب و فانتزی دوربین mini 9 فوجی‌فیلم شبیه دوربین‌های دیگر نیست و در دست گرفتن آن نیز حس خوبی به کاربر می‌دهد. در هر صورت اجزای پلاستیکی بدنه با کیفیت خوبی در کنار هم مونتاژ شده‌اند و با اینکه دستگاه برای کارهای سخت ساخته نشده اما با نگهداری معقول چند سالی عمر می‌کند. ابعاد بدنه دستگاه برابر ۱۱۶ در ۱۱۸ در ۶۸ میلیمتر است و می‌توان آن را در رنگ‌های صورتی، آبی تیره، آبی روشن، سبز لیمویی و سفید دودی خریداری کرد. طراحی دستگاه mini 9 درست شبیه مدل قبلی است و تنها وجود یک آینه خودبین در سمت چپ لنز که دیدن خود هنگام ثبت سلفی را میسر می‌سازد آن را از مدل قبلی متمایز می‌سازد. باید دانست که خودبین این دوربین دقت آنچنان بالایی ندارد و فقط می‌توان به آن در این حد امید داشت که چیزی که در آن دیده می‌شود داخل کادر نهایی ثبت خواهد شد.

در بخش جلویی بدنه دوربین می‌توان فلاش، پنجره چشمی و سنسورهای نورسنجی دوربین را مشاهده کرد و یک دکمه عکاسی نیز روی دستگیره ثبت شده تا ثبت سلفی اندکی آسان‌تر شود. فلاش دوربین را نمی‌توان خاموش کرد و در هر صورت صورت هنگام زدن دکمه عکاسی، عمل خواهد کرد. چشمی تنگ و تاریک دستگاه نیز تنها هنگام فاصله گرفتن از سوژه دقت مناسبی دارد و در صورت نزدیک شدن به سوژه باید دانست که تصویر نهایی با آنچه در چشمی می‌بینید تفاوت خواهد داشت. در بخش پشتی در بزرگی دیده می‌شود که باز کردن آن دسترسی به جای نصب کارتریج کاغذ را ممکن می‌سازد و شمارنده‌ای کنار آن نصب شده که کارتریج نو را با S‌ نشان می‌دهد. باید دانست که در این حالت ثبت نخستین عکس، پوشش کارتریج را بر می‌دارد و شمارنده به عدد ۱۰ تغییر وضعیت می‌دهد.

کنترل‌ها و تنظیمات

نیم‌نگاهی به قیمت و ظاهر دوربین mini 9 به کاربر گوشزد می‌کند که نباید از آن انتظار کنترل‌های پیشرفته تصویری داشت و تنظیم دوربین تنها با انطباق تصمیم‌گیری حسگرهای نورسنجی دوربین با یک کلید ۴ وضعیتی انجام می‌شود. روشن کردن دوربین با فشار دادن یک کلید مکانیکی در کنار لنز دوربین انجام می‌شود که لنز را بیرون می‌آورد و پوشش آن را کنار می‌زند. برای خاموش کردن دستگاه نیز کافی‌ست خود لنز به داخل فشرده شود و پوشش لنز این بار نیز به صورت خودکار روی عدسی را می‌پوشاند. تنها کلید کنترلی روی بدنه دوربین که برای تنظیم دیافراگم دستگاه به کار می‌رود در اطراف لنز نصب شده که شامل ۴ وضعیت مختلف است. حالت‌های ابری، خانه، خورشید کم‌نور و خورشید پرنور به ترتیب دیافراگم دستگاه را بین مقادیر f/12.7، f/17.9، f/25.3 و f/32.4 تنظیم می‌کند و همانطور که پیداست با پرنورتر شدن محیط، گشودگی دیافراگم کاهش می‌یابد تا تصویر نسوزد. بدیهی است که وحی منزلی مبنی بر اطاعت از تصمیم‌گیری حسگر نورسنجی دوربین وجود ندارد و کاربر می‌تواند از حالات پرنورتر یا کم‌نورتر برای ایجاد فضاهای خاص در تصاویر نیز استفاده کند، اما بد نیست بدانیم که حساسیت فیلم‌های اینستاکس برابر ۸۰۰ است و دوربین نیز با سرعت ثابت یک شصتم ثانیه عکس می‌گیرد و به همین دلیل تصاویری که نور بیش از حد دارند در خروجی این دوربین کم نخواهند بود.

کارایی و کیفیت

در بسته‌بندی دوربین mini 9 به جز خود دوربین، کارتریج ۱۰ تایی برای شروع و دو عدد باتری قلمی، یک لنز کلوزآپ نیز ارایه می‌شود که با کمک آن می‌توان تصاویر ماکرو نیز ثبت کرد. لنز دوربین دارای فاصله کانونی معادل ۳۴ میلیمتر است که برای ثبت سلفی یا عکاسی از مناظر معمول عملکرد خوبی دارد و هر چیزی از فاصله ۵۰ سانتیمتر به بالا را در وضوح کامل ثبت می‌کند. برای ثبت سوژه‌های نزدیک‌تر می‌توان به سادگی این فیلتر کوچک را روی لنز سوار کرد و به گستره قابل دسترسی لنز دوربین روح تازه‌ای دمید. فلاش داخلی دوربین بسته به قدرت باتری ظرف ۵ تا ۷ ثانیه شارژ می‌شود و عملکرد دایمی آن اندکی اعصاب‌خردکن است اما همیشه می‌توان آن را با انگشت پوشاند تا جلب توجه نکند. همچنین سیستم نورسنجی دستگاه تمایل زیادی به سوزاندن تصویر دارد و در صورت نیاز به نوردهی کمتر می‌توان لنز دستگاه را با عینک آفتابی پوشاند تا از overexposure‌ در تصاویر جلوگیری به عمل آید. پس از کادرگیری و زدن دکمه شاتر، بلافاصله ساز و کار مکانیکی دوربین وارد عمل می‌شود و کاغذ چاپ از بالای بدنه بیرون می‌آید. پس از آن ظرف ۳۰ ثانیه شمای کلی عکس روی کاغذ ظاهر می‌شود و پس از یک دقیقه می‌توان تصویر کامل را در اختیار داشت. این عکس‌های چاپ‌شده را می‌توان در آلبوم قرار داد، برای دوستان و آشنایان پست کرد و یا زیر شیشه میز قرار داد و از بزرگ‌ترین مزیت عکس چاپی یعنی عدم نیاز به برق و باتری بهره برد. درست است که عکاسی با دوربین‌های چاپ آنی انعطاف زیادی ندارد اما با خرج کردن یکی دو کارتریج می‌توان رفتار آنها را هنگام برخورد با سوژه‌ها و فضاهای نوری مختلف پیش‌بینی کرد و خروجی دلخواه را از آنها دریافت کرد. حتی اگر شرایط نوری ایده‌آل نباشد و نورسنجی دستگاه نیز خطا داشته باشد، باز تصویر حاصل از این نظر که پا را از چارچوب‌های معمول عکاسی بیرون گذاشته ارزشمند خواهد بود و پس از مدتی کاربر را صاحب کلکسیونی ارزشمند متشکل از قطعات رنگارنگ چند سال عکاسی خواهد کرد.

اخبار برگزیده

D850 نیکون رونمایی شد

بهای سنگین گرانی

رنگ درخشان آینده

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه