وحید صدوقی مدیرعامل شرکت ارتباطات سیار در گفت‌وگو با عصر ارتباط:

شرکت خدمات انفورماتیک بازوی همراه‌اول در حوزه بانکی می‌شود

شرکت ارتباطات سیار ایران با برند تجاری همراه‌اول، در حال حاضر و در کنار اقدامات اجرایی سنگین و روزانه در ارایه خدمت به ده‌ها میلیون مشترک کشور، روزهای بسیار حساس و پر مشغله‌ای را در پیش رو دارد.
همراه‌اول از یک‌سو در آستانه بازگشت به شرکت مخابرات ایران قرار دارد که این بازگشت در فرایندی نزدیک به سه سال در دستور کار قرار داشته و تدابیر و ملاحظات گسترده‌ای از انتقال سهامداران و تسویه‌های مالی گرفته تا تغییر ساختار سازمانی این شرکت را در بر می‌گیرد.
در عین حال این شرکت همچنین برنامه‌هایی برای واگذاری بخشی از سهام خود به سرمایه‌گذاران خارجی را نیز در دستور کار و بررسی دارد.
از سوی دیگر ورود بانک مرکزی به موضوع توقف فعالیت شرکت‌های ارایه‌کننده کدهای USSD، یکی از زیرمجموعه‌های همراه‌اول یعنی شرکت جیرینگ را در آستانه توقف فعالیت قرار داده و همراه‌اول برای ادامه اهداف خود در این حوزه سراغ یک شریک جدید رفته است، که در این مورد و مسایلی دیگر با وحید صدوقی مدیرعامل همراه‌اول به گفت‌وگو پرداختیم. ذکر این نکته نیز ضروری است که وی با وجود مدیریت شرکتی که از نظر مشترکان رتبه نخست ایران،‌ خاورمیانه و جنوب آسیا و پانزدهمین شرکت در دنیا را به خود اختصاص داده، در صدر مدیران هم‌صنف خود در پاسخگویی قرار دارد.

آقای صدوقی به عنوان پرسش نخست، اخیرا جلساتی به منظور همکاری در حوزه بانکداری همراه با بانک مرکزی و وزارت ارتباطات داشتید. نتایج این جلسات به کجا رسید؟
 جلسات خوبی با دکتر سیف رییس کل بانک مرکزی داشتیم. همچنین با حضور آقای جهانگرد معاون وزیر ارتباطات هم جلساتی برگزار شد و تفاهم‌های خوبی صورت گرفت. براساس این صحبت‌ها قرار شد چارچوب ارایه خدمات پرداخت از طریق موبایل یا موبایل‌بنکینگ سریع‌تر تعیین شود.
همچنین قرار شد در بخشی که اپراتور برای ارایه این خدمات به بانک‌ها حضور پیدا می‌کند اگر ابهامی وجود دارد مشخص شود. ابتدا قرار بود آیین‌نامه سپاس تدوین و ابلاغ شود که متاسفانه آن آیین‌نامه در لحظات آخر ابلاغ نشد هر چند که ما درخواست‌مان این بود که همان آیین‌نامه نیاز به اصلاح یا بازنگری دارد.
توجه داشته باشید که یکی از ارکان توسعه دولت همراه بحث خدمات پرداخت است. وقتی خدمات ما یکپارچه شود می‌توانیم اعلام کنیم که خدمات ما یکپارچه شده و سازمان‌ها ودستگاه‌ها می‌توانند خدمات را از طریق موبایل ارایه یا دریافت کنند.
قبول دارید که بانک‌ها تجربه اپراتور بودن را ندارند و از طرف دیگر شما هم تجربه بانکداری را. در دنیا معمولا اپراتورها به سمت بانکداری نمی‌روند بلکه با بانک‌ها شراکت می‌کنند. با توجه به این موضوع شما می‌خواهید در این حوزه مستقل عمل کنید یا اینکه با بانک‌ها مشارکت خواهید داشت؟
ما قصد داریم که با همه بانک‌ها کار کنیم یعنی آن‌طور نیست که با یک یا دو بانک خاص این کار را انجام دهیم.  توجه داشته باشید که همراه‌اول زیرساخت گسترده و یکپارچه‌ای دارد و این زیرساخت می‌تواند به همه بانک‌ها کمک کند. به همین خاطر تا الان برنامه ما بیشتر این بوده که بتوانیم این زیرساخت را با آیین‌نامه‌ای که بانک مرکزی تعیین و ابلاغ می‌کند فراهم کنیم تا به همه بانک‌ها این سرویس و خدمات را ارایه کنیم.
همچنین اگر امکان‌پذیر باشد قطعا در گام بعدی ما می‌توانیم با تک‌تک بانک‌ها این کار را شروع کنیم و خدمات بانک‌ها مثل همبانک را در اختیار آنها قرار دهیم. به هر روی همراه‌اول آماده است که سایر سرویس‌های بستر موبایل را نیز برای بانک‌ها عرضه کند.
بی‌شک یکی از مهم‌ترین این خدمات امضای دیجیتال است، که قصد داریم با شرکت خدمات انفورماتیک آن را ارایه کنیم.
همانطور که می‌دانید قرار بود USSD از اول مهر بسته شود که گویا اکنون تعطیل نشد؟
بله، خوشبختانه توافق شد که این سرویس باز بماند و بانک‌ها و مشتریان بتوانند از خدمات USSD استفاده کنند و این توافق انجام شد که سرویس مسدود نشود.
می‌گویند همراه‌اول با شرکت خدمات انفورماتیک به خاطر مواردی خاص یک مقدار جدی‌تر وارد همکاری شده است و عملا قرار است شرکت خدمات انفورماتیک جایگزین شرکت جیرینگ به عنوان بازوی همراه‌اول در حوزه بانکداری همراه شود. بر همین اساس گویا قرار است شرکتی با سهام بزرگ‌تر و مشارکت شبکه بانکی ایجاد شود آیا چنین چیزی را تایید می‌کنید؟
ما در جیرینگ ارایه این نوع خدمات را فراهم کرده بودیم و تا الان نتوانسته‌ایم آن توقعاتی را که مدنظر بود را دنبال کنیم که البته دلیل آن ابلاغ نشدن آیین‌نامه سپاس بود. همچنین ما با شرکت خدمات انفورماتیک قرار است زیرساخت مورد نیاز برای ورود همراه‌اول به حوزه بانکداری همراه را فراهم کنیم. طبیعتا زیرساخت امضای دیجیتال و پرداخت‌های خرد و سایر موارد مربوط به آن در قالب این همکاری فراهم خواهد شد.
در واقع این ماموریت جیرینگ بوده اما اکنون با این رویه قطعا ماموریت جیرینگ به فضای فروشگاه دیجیتالی و تمرکز در حوزه فین‌تک تغییر مسیر خواهد داد.
پس عملا شما بازوی بانکداری‌تان را از جیرینگ می‌گیرید و بخش زیرساختی آن را به شرکت خدمات منتقل می‌کنید و از آن طرف جیرینگ به حوزه فین‌تک ورود می‌کند؟
در حال حاضر هنوز مساله شفاف و روشن نشده ولی قطعا بخشی اجرایی کار در حوزه زیرساختی با شرکت خدمات انفورماتیک پیش می‌رود.
بانک مرکزی یک مقطعی اجازه داد تا USSD ادامه پیدا کند اما گویا قرار است به زودی ارایه خدمات دیتا USSD حذف شود و نگاه بانک مرکزی این است که ارایه این خدمات روی دیتا انجام شود. اگر USSD حذف شود آیا ماهیت عملیاتی جیرینگ تغییر پیدا خواهد کرد؟
USSD یک بستر متفاوت است بستر دیتا هنوز در کل کشور توسعه پیدا نکرده است. ما الان در 4هزار روستا پوشش تلفن همراه را داریم و در 170 اپراتور و در 110 کشور سرویس ارایه می‌دهیم. از طریق سرویس USSD هر فرد می‌تواند در هر کشوری نسبت به پرداخت قبض و یا خرید شارژ به صورت کاملا رایگان اقدام کند.
فراموش نکنیم که بستر USSD بستری بسیار امن بوده و کوچک‌ترین مشکلی در این حوزه تاکنون نبوده است. ضمنا ما می‌توانیم با توسعه بستر USSD خدمات راحت‌تر و روان‌تر و بدون نیاز به نصب اپلیکیشن یا برنامه اضافه را روی گوشی ارایه کنیم.
در حال حاضر از این طریق ما توانسته‌ایم بالغ بر 97 درصد جمعیت کشور را پوشش دهیم. توجه داشته باشید که علاوه بر این بستر USSD بستر امنی برای برگزاری انتخابات کشور و احراز هویت و خیلی از این قبیل کارها تاکنون مورد استفاده قرار گرفته است.
این موضوع که ممکن است روزی بانک مرکزی مانع ارایه سرویس USSD شود برایتان نگران‌کننده نیست ؟
نه قرار نیست مانعی ایجاد شود. در یک تعامل و همکاری مشترک این سرویس ادامه حیات خواهد داشت.
مهم‌ترین برنامه‌ها و خدماتی که همراه‌اول در آینده بیشتر روی آن متمرکز خواهد شد چیست؟
ما در مجموعه همراه‌اول در عرض یک سال و نیم گذشته نزدیک به 8 هزار سایت 3G راه‌اندازی کرده‌ایم که اکنون صد درصد گوشی‌های هوشمند در شبکه همراه‌اول از این فناوری پشتیبانی می‌کنند. در توسعه نسل‌های بالاتر به دلیل اینکه گوشی‌های در اختیار مشترکان پشتیبانی لازم از فناوری‌های جدید را انجام نمی‌دادند مقداری محتاط‌تر عمل کردیم که اکنون با برنامه باندلینگ گوشی ‌که در حال انجام است برنامه‌های خود را در حرکت به سمت فناوری‌های بالاتر در حال پیگیری هستیم.
جالب است بدانید که تقریبا ضریب نفوذ تلفن‌های هوشمند که نسل چهارم را پشتیبانی می‌کنند نسبت به سال 93 حدود سه تا چهار برابر شده است.
در حال حاضر بالای 10 درصد گوشی‌های موجود نسل چهارم را پشتیبانی می‌کنند. با توجه به اینکه امکان استفاده از گوشی‌های هوشمند برای مشترکان بیشتر فراهم شده ما یک برنامه فشرده در طی یک سال داریم که آن را اجرایی خواهیم کرد.
ما در همراه‌اول از مرداد ماه شروع کردیم تا بتوانیم در عرض یک سال یا کمتر حداقل 11 هزار سایت نسل چهارم را راه‌اندازی کنیم.
 ما تا الان در بیش از 5 هزار سایت، فیبرنوری استفاده کردیم که با این شبکه می‌توانیم خدمات بهتری در استفاده از نسل چهارم ارایه کنیم.
علاوه بر این ما در همراه‌اول " LT Med Pros " را خریداری کردیم که آخرین تکنولوژی شبکه تلفن همراه است. توجه داشته باشید که با این تکنولوژی سرعت هزار مگابیت دانلود قابل استفاده است.
موضوع اپراتورهای مجازی که رگولاتوری به تعداد خیلی زیاد مجوز داده و شما موظفید که حداقل با دو تای آنها قرارداد داشته باشید را چگونه می‌بینید. آیا این دو اپراتور مجازی انتخاب شده‌اند؟ کلا برنامه‌تان در این رابطه چیست ؟
تقریبا 20 شرکت موافقت اولیه گرفته‌اند که باید طرح اولیه‌شان را ارایه کنند برای ما چه برنامه‌ای دارند، چطور می‌خواهند حضور پیدا کنند و چطور برنامه‌شان را پیاده‌سازی می‌کنند.
ما یک تیم حرفه‌ای گذاشته‌ایم و با همکاری مشاوری که تجربه خوبی داشته است، داریم پیشنهادات شرکت‌ها را ارزیابی می‌کنیم. هفته گذشته هم بیست مدیر را دعوت کردیم تا با حضور معاون تنظیم مقررات یک جلسه برای همین موضوع داشتیم.
در واقع تمام تلاش‌مان این است که شرکت‌های توانمند در این حوزه را شناسایی کنیم و در کنار همراه‌اول بتوانیم با آنها همکاری و مشارکت خوبی داشته باشیم. هدف ما این است که این خدمات را اپراتورها برای مشترکان ارایه کنند تا یک تنوع سرویس در این حوزه ایجاد شود.
نظر خودتان درمورد حضور این تعداد اپراتورهای مجازی چیست؟ فکر می‌کنید نیاز هست ما در کشور این تعداد اپراتور مجازی را داشته باشیم؟
بودن بیست شرکت برای ما انتخاب را راحت‌تر می‌کند. درست است که زمان ارزیابی برای ما طولانی‌تر می‌شود ولی در عوض می‌توانیم در بین بیست شرکت گزینه بهتر را انتخاب کنیم و این به نفع اپراتور است که از بین شرکت‌هایی که اعلام آمادگی کردند با آنکه آماده‌تر است و اقدام عملی داشته و در کشورهای دیگر کار کرده همکاری کند. با این کار ریسک کار هم کاهش پیدا می‌کند و اپراتور مجازی هم می‌توانند تجربه موفقی در کنار همراه‌اول داشته باشد.
پس تا به حال هنوز به موافقت صد درصدی  نرسیده‌اید؟
خیر. یک کمیته‌ای مسوول کار است که جمع‌بندی می‌کند و گزارش را برای شرکت‌ها اعلام می‌کند و آنها را نهایی می‌کنند.
صحبت از این بود که اورنج قرار بود بخشی از سهام همراه‌اول را خریداری کند این موضوع به کجا رسید و نتیجه چه شد؟
ما تقریبا یک سالی است که با اورنج مذاکره می‌کنیم و شرکت‌های دیگرهم بودند. اورنج هم یکی از شرکت‌هایی که در این حوزه علاقمند بوده که سهام همراه‌اول را خریداری کند.
 تقریبا سهام‌داران اعلام موافقت کردند و آن اطلاعاتی که لازم است برای ارزیابی اولیه در حال انجام است و ما امیدوار هستیم که در چند ماه آینده این بحث به نتیجه برسد. ولی نکته‌ای که مهم است این است که سهام همراه‌اول در حال حاضر در بورس است و برای واگذاری سهام حتما باید مرحله معرفی شرکت در بورس انجام شود.
طبیعی است که  همه شرکت‌ها می‌توانند در بورس شرکت کنند و در رقابتی که انجام می‌شود هر شرکتی که سهام را بخواهد و اهلیتش هم تایید شود می‌تواند سهام را خریداری کند.
برنامه‌تان برای واگذاری سهام به بخشی از اپراتور یا هر کسی که در این رقابت قرار است برنده شود چیست؟ چند درصد سهام را به صورت عمده می‌دهید؟
تا آنجا که بنده از سهامدار عمده اطلاع دارم چیزی حدود 20 درصد از سهام همراه‌اول در برنامه بوده اگر در آن شروط اولی طرفین توافق کنند این کار انجام می‌شود.