طرح برداشت 500 هزار تومانی از خودپرداز‌ها

طرح افزایش برداشت از خودپرداز‌ها تا سقف ۵۰۰ هزار تومان مراحل تصویب خود را در بانک مرکزی می‌گذراند و در انتظار تایید رییس بانک مرکزی است.
کامران ندری، مدیر گروه بانکداری اسلامی‌پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی در مورد پیشنهاد افزایش سقف برداشت از خودپرداز‌ها تا ۵۰۰ هزار تومان گفت: با توجه به حجم معاملاتی که افراد طی روز انجام می‌دهند و این که میزان آن هر روز رو به رشد است ایجاب می‌کند تا افراد نقدینگی بیشتری در جیب خود داشته باشند.
به گفته وی امکان افزایش برداشت در هر روز تا سقف ۵۰۰ هزار تومان باعث سهولت در فعالیت‌های اقتصادی مردم خواهد شد اما تاثیر آنچنانی در کل اقتصاد کشور نخواهد داشت.
 مدیر گروه بانکداری اسلامی‌پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی افزود: افزایش سقف برداشت‌ موجب می‌شود مراجعات مردم به خودپرداز‌ها کمتر شود و دیگر در زمان‌های پیک و شلوغی، فشارهایی که در گذشته شاهد بودیم و مشکل در تراکنش‌ها را کمتر شاهد باشیم.
 به گفته وی این موضوع روی رکود و تورم تاثیری نخواهد داشت.
 وی افزود: تنها نگرانی موجود در خصوص افراد بزهکار است که با توجه به افزایش برداشت از خودپرداز‌ها باید نکات ایمنی نیز بیشتر رعایت شود. اما در صورتی که موضوع زورگیری را در نظر نگیریم این موضوع تاثیری بر متغیرهای کلان اقتصادی نخواهد داشت.
در این راستا مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی نیز تاکید داشته که باید سقف برداشت از خودپرداز‌ها در هر شبانه‌روز افزایش یابد اما باید در خصوص حجم اسکناس مصرفی و وضعیت ایمنی دستگاه‌های خود‌پرداز تصمیم‌گیری شود.
 وی درباره زمان اجرایی شدن این طرح گفته است: اگر این طرح بخواهد اجرایی شود، قطعا باید ۳ تا ۴ ماه پیش از پایان سال و شب عید به مرحله انجام برسد، زیرا نیازمند آماده‌سازی از لحاظ تغییر منو‌ها و غیره است. به هر حال آماده کردن مقدمات زما‌نبر است. بانک‌ها معمولا در یکی دو ماه پایانی سال تغییراتی در این زمینه نمی‌دهند، بنابراین لازم است که پیش از چهار ماه مانده به آخر سال ابلاغیه آن به بانک‌ها ارسال شود تا بانک‌ها آمادگی لازم برای اجرای آن را داشته باشند.