آماری که چیزی نصیبمان نمی‌کند

براساس آمار منتشر شده توسط پژوهشگاه فضای مجازی، کاربران ایرانی در طول روز بالغ بر 3 میلیون مطلب در کانال‌های شبکه‌ پیام‌رسان تلگرام منتشر می‌کنند و روزانه دومیلیارد بار از کانال‌های تلگرام بازدید می‌کنند.

این که چه نوع مطالبی در پیام‌رسان‌ها منتشر می‌شود و چند درصد این مطالب شامل محتوای فاخر و یا تولید محتوای الکترونیکی مفید می‌شود مساله‌ای است که در مورد آن تحقیق علمی نشده و تاکنون آمار رسمی منتشر نشده است اما نگاهی هرچند گذرا به مطالب دست به دست شده در بیشتر کانال‌ها و گروه‌های تلگرامی نشان می‌دهد که حداقل تاکنون حاشیه‌های انتشار این مطالب بیشتر از فوایدش بوده است؛ شایعات منتشره در کانال‌های مختلف با منابع نامشخص، هتاکی‌ به افراد معروف، انتشار اخبار ناقص و ضد و نقیض، روایت‌های اخلاقی و دینی ساختگی تنها نمونه‌هایی از این مضرات هستند.

پس بهتر است که خود را درگیر کمیت و آمار و ارقام نکنیم چرا که فایده‌ای برای کشور ندارند، واقعیت این است که تعداد کانال‌ها و یا میزان بازدید از آنها شاخص درستی برای پیشرفت دیجیتالی کشور محسوب نمی‌شود و شاید حتی نوعی بطالت و روزمرگی را در این فضا می‌بینیم. درست مثل این است که بگوییم کشور ما 85 میلیون جمعیت دارد اما کشورهای زیادی هستند که با یک پنجم جمعیت ایران، به مراتب پیشرفته‌تر و توسعه‌یافته‌تر هستند.

هرچند در این میان نمی‌توان منکر پتانسیل بالای موجود در شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها شد اما وقتی از تاثیر شبکه‌ها و پیام‌رسان‌ها صحبت می‌شود دیگر عددها ملاک نیستند بلکه زمانی می‌توان از تاثیر قابل ملاحظه سخن به میان آورد که کیفیت مدنظر لحاظ شود.

اما چاره کار چیست؟ مادامی که اعداد و ارقام، بازیگران نخست سناریوی فضای مجازی باشند و صرفا وجود میلیون‌ها کاربر اینترنت یا میلیون‌ها نفر دارنده گوشی هوشمند بدون داشتن سواد مجازی ملاک قرار گیرد آب از آب تکان نمی‌خورد.

هنوز هم خانواده‌های ایرانی از زمان خرید گوشی یا تبلت برای فرزندانشان آگاهی کافی ندارند و به درستی نمی‌دانند چه زمانی باید اجازه حضور آنها را در فضای مجازی بدهند و اگر هم فرزندانشان منتظر بلاتکلیفی ایشان نمانده و هم‌اکنون در این فضای بی‌انتها غرق شده‌اند، کم نیستند پدران و مادران نگرانی که نمی‌دانند دقیقا چه باید بکنند. پس این آمار دردی از ما درمان نمی‌کند و آنچه فعلا به آن نیازمندیم کیفیت و چگونگی حضور در فضای مجازی است که باید فکر و برنامه‌ای برای آن داشت.