پشت دوربین گلکسی‌نوت 8 چه می‌گذرد؟

شرکت سامسونگ با معرفی گلکسی‌نوت 8 بار دیگر استانداردهای جدیدی را در بخش دوربین ارایه کرد. نوت 8 اولین گوشی مجهز به دو دوربین پشتی با دقت ۱۲ مگاپیکسل است که هردو لنز واید و تله آن به لرزش‌گیر اپتیکال تصویرOIS  مجهز شده‌اند.

دوربین این گوشی علاوه بر زوم دیجیتال، مجهز به زوم اپتیکال است. قابلیت‌های جدید فوکوس آنی و ثبت دوگانه در این گوشی نیز به کاربر امکان کنترل زیادی روی عکس را می‌دهد.

دوربین دوگانه چیست؟

همان‌طور که از نام آن پیداست، دوربین دوگانه مجهز به دو دوربین مجزا و حسگرهای تصویری مجزا است که به‌صورت مکمل یکدیگر عمل می‌کنند. به‌صورت کلی یکی از دوربین‌ها شبیه یک دوربین عادی عکسی رنگی از محیط می‌گیرد. همزمان دوربین دیگر روی عناصر اضافه‌ای متمرکز می‌شود که در حسگر اولیه ثبت نمی‌شوند. در نتیجه در هر بار دوربین دو عکس می‌گیرد و ترکیب این دو عکس است که تصویری باکیفیت و با عمق بیشتر تحویل می‌دهد.

به همین شکل، دوربین گلکسی‌نوت 8 هم از هردو لنز واید و تله به‌صورت هم‌زمان و برای ثبت بهترین عکس ممکن استفاده می‌کند.

نقش زوم در این دوربین چیست؟

دوربین گلکسی‌نوت 8 با داشتن امکان زوم دوبرابر اپتیکال و زوم ۱۰ برابر دیجیتال، می‌تواند عکس‌های کلوزآپ را با وضوح و کیفیت بالا بگیرد. به این ترتیب حتی در مواردی که با سوژه موردنظر فاصله دارید با استفاده از زوم اپتیکال می‌توانید بدون عکس بگیرید.

عکس‌هایی برجسته

لنز واید دوربین نوت 8 مجهز به زوم بالا، گشودگی دریچه دیافراگم F1.7 و فناوری پیکسل دوگانه است. لنز تله این گوشی نیز گشودگی دیافراگم برابر F2.4 دارد. ترکیب این دو لنز امکان تمرکز دقیق و سریع روی اشیای موردنظر کاربر را دارد. به این ترتیب عکس نهایی حتی برای محیط‌های کم‌نور نیز شفاف می‌شود.

وجود لرزش‌گیر دوگانه به کاربران امکان می‌دهد تصویری دقیق با فوکوس مناسب را در تمامی شرایط نوری داشته باشند؛ حتی در شرایطی که دست به صورت کامل ثابت نباشد.

با استفاده از قابلیت‌های جدید مانند Live Focus کاربر می‌تواند افکت بوکه (bokeh) را تنظیم کند. این افکت موجب می‌شود بخش‌های خارج از فوکوس تصویر به‌صورت خاصی تار شوند. با این کار عمق تصویر کاملا تغییر می‌کند. در این حالت چه در حالت پیش‌نمایش و چه بعد از گرفتن عکس و داخل گالری، می‌توان شدت این افکت را تنظیم کرد.

هرچند در اغلب موارد کاربران ترجیح می‌دهند پس‌زمینه را تار کنند تا سوژه موردنظر بیشتر به‌چشم بیاید، اما گاهی آن پس‌زمینه نیز به اندازه خود سوژه اهمیت دارد. برای مثال، زمانی که جلوی یکی از مناظر مشهور جهان عکس می‌گیرید. در حالت ثبت دوگانه هر دو لنز واید و تله گوشی به‌صورت همزمان عمل کرده و هرکدام یک عکس جداگانه می‌گیرند. بعد از گرفته شدن عکس‌، کاربر می‌تواند در گالری به هردوی این عکس‌ها دسترسی داشته باشد.

در نهایت اینکه دوربین جلوی گوشی نوت 8 هم مجهز به فوکوس خودکار، دقت هشت مگاپیکسل و گشودگی دریچه دیافراگم F1.7 است. با کمک این دوربین می‌توانید سلفی‌هایی شفاف گرفته و به‌صورت ویدیویی با دیگران صحبت کنید. لنز شفاف این دوربین باعث می‌شود حتی در نور کم هم بتوان جزییات را ثبت و در عین حال با استفاده از فوکوس خودکار هوشمند، چهره را رهگیری کرد.