ICT ایرانی در هفته‌ای كه گذشت

خرید و فروش هویت فقط با 10 دلار

رواج روزافزون استفاده از فناوری در ایران، بدون تردید روندی رو به رشد و البته مثبت به شمار می‌رود. اما جنبه غم‌انگیز و تراژیك جریان این است كه نگرش استفاده از فناوری‌های جدید در ایران، بمانند كشورهایی است كه حتی در مرحله‌ای بحرانی‌تر از جهان سوم به سر می‌برند. به عبارت دیگر، كشور ما از ظرفیت قابل توجه و بازار گسترده‌ای جهت استفاده از تمام آنچه است كه در حوزه‌های مختلف فناوری اطلاعات و ارتباطات در دنیا عرضه می‌شود و این گستردگی از استفاده و خرید گوشی‌های هوشمند با قیمت‌های چند صد دلاری گرفته تا نصب انواع و اقسام اپلیكیشن‌های روز دنیا را شامل می‌شود كه فعلا در ایران فیلتر نشده‌اند.

اما متاسفانه این بازار، همچون سایر بازارهای دیگر در ایران صرفا مصرف‌گرایانه است و صدالبته این بار مردم نیستند كه می‌بایست با استفاده از تولیدات داخلی از صنعت كشورشان حمایت كنند. زیرا كه ممكن است راهكار موجود جهت خروج از این وضعیت صرفا به راه انداختن تولید ملی و بومی‌سازی نباشد! بلكه مسوولان هستند كه باید از طریق مذاكره با برندهای خارجی پرفروش در ایران و الزام آنها برای راه‌اندازی خط تولید و یا حداقل مونتاژ در داخل كشور، نظیر آنچه كه در كشورهایی همچون مالزی و هند در حوزه رایانه، لپ‌تاپ و موبایل روی داده است، به فكر ایجاد اشتغال و حتی انتقال دانش فناوری باشند. این وضعیت به شكل دیگری در مورد بازارهای دیگر این حوزه مانند اپلیكیشن‌ها كه چندی است برای صاحبان خود بسیار پولساز شده‌اند نیز صدق می‌كند و پرواضح است كه اعمال نظر مسوولان ایرانی، صرفا برای فیلتر كردن چند كانال و یا گروه، نمی‌تواند تمام توقع و مطالبه از اپلیكیشنی باشد كه بیشترین كاربران آن را در دنیا ایرانی‌ها تشكیل می‌دهند. با این رویكرد، به ارزیابی و تحلیل اهم اخبار ICT ایرانی در هفته‌ای كه گذشت، می‌پردازیم.

·       میعاد شبانه ایرانی‌ها در تلگرام چه ساعتی است؟

بیش از چهار سال است كه از كوچ كاربران ایرانی از پیام‌رسان وایبر به تلگرام می‌گذرد و در طول این سال‌ها در حالی كه این پیام‌رسان حتی جزو ده‌تای برتر و پرطرفدار در هیچ كجای دنیا نبود، ناگهان صاحب 40 میلیون كاربر از كشور ایران شد. همواره این پرسش مطرح بوده كه چه شد كاربران ایرانی به سمت این اپ سوق داده شدند و آیا اراده‌ای سازمان‌یافته در پس رواج قطره‌ای این پیام‌رسان در موبایل كاربران ایرانی وجود داشته است و یا ایرانی‌ها ناغافل و كاملا تصادفی این اپلیكیشن را انتخاب كردند؟ بدون تردید فرضیه‌های بسیاری در خصوص این مهم مطرح است كه به دلیل عدم اثبات قطعی و نبود مستندات كافی نمی‌توان به انتشار آنها پرداخت. اما آنچه كه در هفته اخیر به وقوع پیوست، انتشار گزارشی دیرهنگام در خصوص آمار فعالیت روزانه كاربران ایرانی در تلگرام توسط پژوهشگاه متعلق به مركز ملی فضای مجازی بود.

طبق این گزارش، میزان انتشار مطالب توسط کاربران ایرانی در کانال‌های تلگرام در ساعت ۲۲ به اوج می‌رسد و در عرض این ساعت، نزدیک به ۲۵۰ k مطلب در کانال‌های تلگرام منتشر می‌شود. این درحالی است که کمترین زمان انتشار مربوط به ساعت ۴ صبح است و در این زمان، انتشار مطلب به کمتر از ۲۵ k می‌رسد. درهمین حال میزان انتشار مطلب از ساعت ۱۰ صبح تا ۲۰ روند ثابتی داشته و حدود ۱۵۰ K است. همچنین آمارها حاکی از آن است که به طور متوسط در هر کانال ۱۲.۸ مطلب منتشر می‌شود كه در روزهای تعطیل افزایش یافته و به بالای ۱۳.۲ مطلب می‌رسد. در همین حال، تعداد کل بازدید از کانال‌های تلگرام در یک روز، یک میلیارد و ۹۴۴ میلیون و ۵۰۰ هزار بار عنوان شده و متوسط بازدید هر مطلب در کانال نیز ۷۱۷ بار است. از سوی دیگر، بررسی روند ایجاد کانال‌های تلگرامی ‌نیز نشان می‌دهد که در طول یک هفته حدود ۱۲ هزار کانال، به تعداد کانال‌های فارسی افزوده شده است و آخرین آمار از وجود ۵۸۶ هزار و ۹۴۰ کانال تلگرامی‌حکایت دارد.

گفتنی است، این گزارش كه بارها انتشار اطلاعات آن توسط رسانه‌ها از مسوولان درخواست شده بود، به دلایلی نامعلوم شبه‌محرمانه تلقی می‌شد و همواره از افشای آن ممانعت به عمل می‌آمد. اما ظاهرا از این پس قرار است به صورت روزانه بر روی سایت مركز ملی فضای مجازی قرار گیرد.

·       بازگشایی دو پرونده قدیمی

هفته گذشته، انتشار خبری كوتاه باعث بازگشایی پرونده‌ای كهنه و خاك‌گرفته در حوزه ICT ایرانی شد. این خبر، دستور جهرمی، وزیر جدید ارتباطات به كشف و تحلیل دلایل نزول کارایی دو شركت به نام کارخانجات مخابراتی ایران و صنایع مخابراتی راه دور ایران از طریق تعریف یك ماموریت جدید برای یكی از معاونان وزارت ارتباطات واعظی یعنی علی اصغر عمیدیان، رییس سازمان تنظیم مقررات بود که البته بیشترین حجم انتقادات را نیز داشت. اما ماجرای این دو كارخانه چه بود؟ این دو كارخانه كه زمانی از غول‌های بزرگ مخابراتی در كشور محسوب می‌شدند، هر یك به تنهایی بالغ بر 300 هزار كارمند و كارگر داشتند. این دو كارخانه كه زمانی از برندهای مطرح در حوزه مخابرات ایرانی بودند، شركایی نیز داشتند كه معروف‌ترین آنها زیمنس آلمان با دردست داشتن 20 درصد از سهام كارخانجات مخابراتی ایران تا قبل از سال 86 بود. اما به‌تدریج و بنا به دلایلی كه برخی از كارشناسان آن را ناشی از آغاز تنش‌های جهانی علیه ایران و آغاز تحریم‌ها و از سوی دیگر واردات بی‌رویه و بدون مرز تجهیزات مخابراتی چینی توسط فعالانی می‌دانند كه دستی در آتش داشتند، روزهای غم‌انگیز نزول این دوكارخانه آغاز شد. به طوری كه سهام این كارخانجات كه زمانی برای خرید آن، صف‌های طولانی تشكیل می‌شد، دیگر طرفداری نداشت و جای خود را به این داد كه هر كس در بازار بورس ایران دارای سهامی ‌از این كارخانجات بود، ترجیح می‌داد در اولین فرصت آن را واگذار كند و خود را از كابوس از دست دادن سرمایه‌اش، خلاص کند.

در این میان، اواخر سال 86 بود كه نام كارخانجات مخابراتی ایران با تولید گوشی ملی گره خورد. در آن زمان كه تب ملی‌سازی در بازار ICT ایرانی به شدت داغ بود، وزارت صنایع تصمیم گرفت تا علی‌رغم تمام مخالفت‌ها و انتقادات، گوشی وطنی تولید كند و بخش اعظمی‌ از این ماموریت را به كارخانجات مخابراتی ایران سپرد. غافل از این كه نه تنها چنین نشد، بلكه زمینه ورشكستگی و مشكلات مالی روزافزون این دو كارخانه را بیش از پیش فراهم كرد.

·       دوكساگرام و افشای هویت ایرانی‌های اینستاگرام

هفته گذشته خبر رسید به دلیل نقص امنیتی، حساب كاربری شش میلیون نفر در اینستاگرام لو رفته است. این اطلاعات شامل شماره تلفن و ایمیل كاربران اینستاگرام بود. لذا از آنجا كه در میان این قربانیان، افراد سرشناس  همچون هنرپیشگان، خواننده‌ها و ورزشكاران نیز وجود داشتند، حساسیت خطر افشای اطلاعات همچون دسترسی به اطلاعات حساب اینستاگرام از طریق تکنیک‌های مهندسی اجتماعی برای این گونه افراد بیشتر از كاربران معمولی اعلام شد. این اقدام زمانی از حالت هشدار خارج و شكل جدی‌تر به خود گرفت كه هکرها چندساعت پس از افشای این موضوع یک پایگاه داده قابل جستجو از داده‌های سرقت‌شده به نام دوکساگرام راه‌اندازی کردند و اطلاعات تماس هر فرد قربانی را با پرداخت 10 دلار در اختیار متقاضیان قرار دادند كه در این فهرست، شماری از ایرانی‌های معروف و كاربران عادی نیز حضور داشتند. گرچه ساعاتی بعد، دوكساگرام از دسترس خارج شد، اما در نهایت اطلاعاتی كه افراد سودجو و فرصت‌طلب در پی كشف آن بوده و هستند در فضای مجازی منتشر شد.

به دنبال این اقدام، پلیس فتای ایران و وزیر ارتباطات نیز واكنش نشان دادند و كاربران ایرانی را به انتخاب رمزهای عبور مجزا برای هر حساب کاربری و همچنین الگوبرداری از الگوریتم‌های پیشرفته رمزنگاری تشویق کردند. واكنش این مقامات، حكایت از گستردگی ابعاد افشای هویت كاربران ایرانی در اینستاگرام دارد.

·       پاساژعلاءالدین و دست‌فروشان قمه به دست

عموما اخبار بسیاری از آشفتگی و وقوع اتفاقات غیرمترقبه نظیر آتش‌سوزی به صورت گاه و بیگاه در پاساژ علاءالدین منتشر می‌شود. در ادامه این روند، هفته گذشته در ابتدا خبر رسید كه مركز مذكور به علت وجود طبقه هفتم كه به صورت غیر قانونی مورد ساخت و ساز قرارگرفته است، پلمب شده است. این خبر كه بازتاب بسیاری را به خود اختصاص داد، پس از اندكی با فاش شدن اصل ماجرا، تكذیب شد و شكل جدیدی به خود گرفت. بر اساس این گزارش، همواره ورودی پاساژ علاءالدین مملو از دست‌فروشانی است كه اقدام به خرید و فروش انواع و اقسام گوشی دست دوم و به صورت غالب سرقتی و قاچاق می‌كنند. حضور و فعالیت این افراد ظاهرا چند وقتی به دلیل اصلی كینه و ناراحتی مغازه‌داران این پاساژ به ویژه در طبقه اول شده بود، به طوری كه هر از چندگاهی زد و خوردهایی نیز در این زمینه گزارش می‌شد. تا این كه دست‌فروشان مقیم فضای اطراف پاساژ، تصمیم می‌گیرند طی یك اقدام غافل‌گیرانه با آوردن قمه به اعتراض مغازه‌داران پاسخ دهند و به قول خودشان به دفاع از كاسبی خود بپردازند كه نتیجه آن دخالت مردم و نیروی انتظامی‌جهت پایان این درگیری بود. گفتنی است پاساژ علاءالدین معضلات بسیاری دارد كه یكی از آنها وجود دست‌فروشان است.