سریع‌ترین حافظه جهان معرفی شد

بدون تردید سوکت 1151 را می‌توان یکی از بهترین پلتفرم‌های کمپانی اینتل محسوب کرد؛ زیرا علاوه بر تنوع در مدل‌ پردازنده‌های قابل نصب، از مزایا و ویژگی‌های یگانه‌ای برخوردار است که راندمان نهایی کامپیوترهای دسک‌تاپ را به نحو موثری افزایش می‌دهد. آنچه این سوکت را نسبت به نسل‌های قبل متمایز می‌کند، میزبانی از پردازنده‌های کافی‌لک اینتل است که در کنار چیپ‌ست قدرتمند سری 300، عملا امکان استفاده از پردازنده‌های شش هسته‌ای با فرکانس بوست 4700 مگاهرتز را میسر می‌کند. علاوه بر موارد فوق، توانایی بالای کنترلر حافظه در خانواده کافی‌لک در پشتیبانی از اورکلاک حافظه‌های DDR4 است که سازندگان را به سمت طراحی حافظه‌هایی با فرکانس و حجم بالا سوق داده است.

کورسیر یکی از این تولیدکنندگانی است که ماه گذشته سریع‌ترین عضو خانواده ونجانس را با 32 گیگابایت ظرفیت و فرکانس 4333 مگاهرتز معرفی کرد. در این حافظه از تراشه‌های کمپانی سامسونگ استفاده شده تا در عمل نیز امکان افزایش فرکانس از طریق اعمال ولتاژ را برای اورکلاکر فراهم سازد. این کیت که شامل چهار ماژول هشت گیگابایتی است، با زمان تاخیر 19-26-26-46 و ولتاژ 1.5 ولت فعالیت کرده و با پروفایل XMP 2.0 اینتل نیز به‌خوبی سازگار شده است. اما به فاصله چند روز، جی‌اسکیل با معرفی سریع‌ترین عضو ارشد خانواده ترایدنت Z امیدها را برای رسیدن به فرکانس پنج گیگاهرتز زنده کرد. این مدل حافظه شامل یک کیت با چهار ماژول هشت گیگابایتی با فرکانس 4.4 گیگاهرتز است که در حال حاضر لقب سریع‌ترین و البته حجیم‌ترین حافظه DDR4 جهان را به یدک می‌کشد. جی‌اسکیل در این مدل حافظه علاوه بر افزایش فرکانس، تایمینگ آن را نیز کاهش داده است. این حافظه از زمان تاخیر 19-19-19-39 برخوردار است که در مقایسه با کورسیر،‌ کاهش مناسبی را تجربه کرده است. این میزان تایمینگ قدرت اورکلاکرها و گیمرها را برای اورکلاک حافظه‌ها افزایش می‌دهد و در صورت ایجاد محدودیت و بروز ناپایداری هنگام بالابردن فرکانس، امکان افزایش پرفورمنس از طریق کاهش مجدد زمان تاخیر نیز فراهم است. جی‌اسکیل در این حافظه‌ها از تراشه‌های‌B-die DDR4 سامسونگ استفاده کرده تا شعاع عملکرد و گستره اورکلاکینگ آن را افزایش دهد. ‌این تراشه‌ها از نوع FinFET بوده و با لیتوگرافی 10 نانومتر و معماری سه‌بعدی سامسونگ تولید شده‌اند. این تراشه‌ها نسبت به مدل‌های 20 نانومتری، از 30 درصد تراکم بیشتر روی ویفر سیلیکون بهره می‌برند، به همین دلیل این تراشه‌ها از سلول‌های بیشتر با مصرف کمتر و قابلیت تحمل فرکانس بالاتر برخوردارند. طبق اعلام جی‌اسکیل، حافظه‌های ترایدنت Z جدید برای مادربوردهای Z370 اینتل بهینه شده تا بالاترین سازگاری و بیشترین راندمان را در اختیار این پلتفرم قرار دهد. حالا با در دسترس بودن فناوری OptiMem کمپانی ایسوس که به‌نوعی تکمیل‌کننده تکنولوژی T-Toplogy است، عملکرد هر چهار شکاف DIMM حافظه‌ها بهبود و پایداری در کارکرد را به‌ویژه هنگام اورکلاکینگ به کاربران هدیه می‌کند. این حافظه‌ها برای پشتیبانی از پروفایل‌ XMP 2.0 برنامه‌ریزی شده‌اند تا کاربران بتوانند به‌سادگی و تنها از طریق فعال‌کردن این قابلیت در بایوس، مادربورد را برای کار در فرکانس 4.4 گیگاهرتزی پیکربندی کنند. با این اوصاف، کیت 32 گیگابایتی جی‌اسکیل می‌تواند در جایگاه سریع‌ترین و پرظرفیت‌ترین حافظه DDR4 جهان قرار گیرد.

شایان ذکر است که ماه گذشته و در جریان معرفی سری Core-X اینتل، یک گروه اورکلاکر موفق شدند تا فرکانس مدل RGB ترایدنت Z جی اسکیل را تا 5500 مگاهرتز افزایش دهند. این عملیات با به‌کارگیری یکی از مادربورد‌های گیمینگ X299 کمپانی MSI و استفاده از نیتروژن به‌عنوان خنک‌کننده حاصل شد. هرچند در نگاه اول، فرکانس بیشتر وجه تمایز گلادیاتورهای جی‌اسکیل و کورسیر است، اما جی‌اسکیل با کاهش بیشتر تایمینگ و فرکانس بالاتر موفق شده تا بر رقیب دیرینه‌اش چیره شود. به‌نظر می‌رسد جی‌اسکیل بیشتر روی بالا بردن فرکانس از طریق کاهش پایه زمان تاخیر تراشه‌های حافظه متمرکز بوده؛ موضوعی که شاید به دلایل مختلف کمتر مورد توجه کورسیر قرار گرفته است. بی‌شک این آخرین عرض اندام جی‌اسکیل و کورسیر با نسل چهارمی‌های پرفرکانس نیست و با توجه به پیشرفت فناوری‌های ساخت تراشه‌های کم‌نانومتر، باید منتظر عرضه حافظه‌هایی با فرکانس پایه پنج گیگاهرتز باشیم. قرار است این حافظه‌ها در ظرفیت 32 گیگابایت و با رنگ مشکی متالیک ماه آینده وارد بازار مصرف شوند.

 

گیج‌بازی!

آخرین تبر را نزن !

لپ‌تاپ فوق سبک بدون فن

تبلتی برای هنرمندان

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه