بررسی یک بازی موبایلی طنزگونه و معمایی

گیج‌بازی!

 

گاهی اوقات با گشت‌و‌گذار در بازار بازی‌های موبایل به عناوینی برمی‌خوریم که به‌معنای واقعی کلمه یک ایده نو و خلاقانه هستند. در این مطلب قصد داریم به بررسی بازی موبایلی و ایرانی گیج بپردازیم که یک نمونه‌‌ بارز و نو از خلاقیت هستند.


با مراجعه به مارکت‌های اپلیکیشن و بازی‌های اندرویدی، به‌وضوح می‌توان افزایش تعداد اپلیکیشن‌ها و بازی‌های ایرانی را شاهد بود. اگر از بازی‌هایی که تا حد زیادی کپی نمونه‌ خارجی خود هستند فاکتور بگیریم، به عناوینی جالب و خلاقانه از سوی برنامه‌نویس‌ها و بازی‌سازهای ایرانی برمی‌خوریم. شاید یکی از بازی‌های جدید ایرانی که در ابتدا به‌واسطه نامش کاربران را کنجکاو به کسب اطلاعات بیشتر در مورد آن می‌کرده است، بازی گیج باشد.

مراحل بازی

بازی ایرانی گیج، یک بازی در سبک معمایی است که به‌خوبی از چاشنی طنز و خلاقیت در گیم‌پلی خود بهره می‌برد. شاید نکته طنزآمیز در مورد این بازی این باشد که بازی برای حل معماهای خود و پیش‌بردن مراحل آن، کاربر خود را مجبور به بلند شدن، راه رفتن، چرخیدن و حتی چسباندن بینی خود به صفحه‌نمایش گوشی خود می‌کند.

‌به‌طور کلی بازی گیج شامل صد مرحله می‌شود که در هر مرحله یک صفحه و یک متن به‌صورت جداگانه معماهای هر مرحله را به‌نمایش می‌گذارند. با اینکه بیشتر مراحل بازی جذابیت بسیاری دارند، اما گهگاه برخی از مراحل حس خسته‌کننده بودن و تکراری بودن بازی را به بازیکن القا می‌کند که در صورت وجود جذابیت بصری در بازی می‌توانستیم از آن چشم‌پوشی کنیم. در پایان بازیکنان پس از اتمام هر مرحله، به‌وسیله‌ پویانمایی ساده‌ای به صفحه جدید و مرحله بعدی بازی راهنمایی می‌شود.

با اینکه بیشتر مراحل بازی آفلاین بوده و بدون نیاز به اینترنت نیز قابل اجرا هستند، اما بازی به‌وسیله پرداخت‌های درون‌برنامه‌ای محدود شده و بازیکن باید برای دسترسی به مراحل بیشتر، آنها را خریداری کند.

 همچنین منوی ساده‌‌ بازی علاوه بر قسمت‌های معمول درباره‌ما و به اشتراک‌گذاری بازی، شامل یک متن راهنما برای هر مرحله است که استفاده از آن مدت‌زمان کوتاهی صبر و انتظار را طلب می‌کند.

گیم‌پلی بازی

 تمرکز اصلی بازی برای حل کردن معماها بر این اصل استوار است که بازی با استفاده از سنسورهای مختلف دستگاه از قبیل شتاب‌سنج، ژیروسکوپ و لمس دستگاه، بتواند حرکات فیزیکی بازیکن در دنیای واقعی را تجزیه و تحلیل کرده و درنتیجه او را به انجام فعالیت‌هایی که غالبا حالتی طنزگونه دارند مجبور کند. یکی از نقاط قوت و ایده‌های خلاقانه‌‌ موجود در بازی نیز به همین بخش کمک گرفتن از تمامی ظرفیت‌ها و قابلیت‌های گوشی‌های هوشمند برمی‌گردد که در این بازی به‌خوبی اعمال شده است.

به‌طور کلی بازی در همان مراحل اولیه خود، به بازیکن خود می‌آموزد که برای حل معماهای بازی باید از سنسورهای گوشی خود کمک بگیرد.

صداگذاری 
بخش صداگذاری بازی مهم‌ترین قسمت و نقطه قوت اصلی آن است. صداگذاری محیط بازی و گوینده آن اولین نکته‌ای است که بازیکن را جذب خود کرده و با کیفیت خوب صدای گوینده، بازیکن را تشویق به ادامه بازی می‌کند.

جمع‌بندی
عنوان گیج، یکی از ایده‌های خوبی است که در مدت‌زمان کوتاهی پس از انتشار خود، توانسته محبوبیت زیادی را در میان کاربران ایرانی کسب کند. بازیکن پس از تجربه‌‌ کوتاهی از این بازی، به‌خوبی متوجه خواهد شد که عنصر اصلی محبوبیت در بازی، درون‌مایه طنز آن است. در قسمتی از بازی از بازیکن خواسته می‌شود که بینی خود را روی صفحه‌نمایش گذاشته و در همین حالت به آسمان نگاه کند. هرچند جذابیت بصری و محدودیت تعداد مراحل این بازی به‌نظر ناکافی می‌آید، اما این بازی با ایده‌های خلاقانه‌ خود ساعت‌ها بازیکن خود را سرگرم می‌کند و با استفاده از درون‌مایه طنز خود، لحظات مفرحی را برای آنها رقم می‌زند.

آخرین تبر را نزن !

لپ‌تاپ فوق سبک بدون فن

تبلتی برای هنرمندان

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه