مروری بر نخستین رویکردهای وزیر ارتباطات جدید

“سبد وعده‌ها” سنگین و حاشیه‌ساز نشود

محمدجواد آذری‌جهرمی به‌جز متن‌های کوتاهی که در توییتر و اینستاگرام در پاسخ به تخریب‌ها داد و البته تعجب برخی فعالان حوزه فاوا را به‌دلیل لحن پاسخ‌های وی در پی داشت، در این مدت حضور فعال رسانه‌ای را تجربه می‌کند. پیش از تصدی وی بر وزارت ارتباطات، جهرمی دیداری با فعالان اتاق بازرگانی تهران داشت و پس از آن هم ترجیح داده ظرف چند روز دو گفت‌وگو با روزنامه دولت و گفت‌وگویی هم با یک روزنامه اقتصادی داشته باشد.

اگرچه در حال حاضر هیچ قضاوتی بر اظهارات وی نمی‌توان كرد و معتقدیم میان حرف تا عمل فاصله زیاد است، اما واقعیت آن است که از لابه‌لای این اظهارات می‌توان نوع تفکر و مسیر حرکت او در آینده را تاحدودی تشخیص داد. دیدگاه‌های وزیر ارتباطات جدید البته از دو بخش مسایل خرد و کلان تشکیل شده که در روزهای آتی بیشتر به آنها نیز خواهیم پرداخت.

در حال حاضر به همین موضوع بسنده می‌شود که وزیر ارتباطات باید مدنظر داشته باشد چنانچه وی بیش از حد درگیر موج‌های شبکه‌های اجتماعی شود که بسیاری از آنها کاذب، جنجالی و گذرا هستند، درگیر حاشیه‌هایی تمام‌ناشدنی خواهد شد که لزوما مسایل کلان و ریشه‌ای حوزه فاوا و کشور محسوب نشده و می‌تواند وقت و انرژی وی را تلف کند. کمااینکه محمود واعظی نیز در مقاطع زیادی درگیر مسایلی شد که نتیجه خاصی جز حاشیه و جنجال برای وی نداشت.

با این مقدمه و به‌منظور مستندسازی، در متن حاضر به چکیده و اهم نظرات و وعده‌های وی در خصوص موضوعات مختلف پرداخته‌ایم.

نگاه جهرمی به فیلترینگ

شاید در زمانی که جهرمی هنوز از مجلس رای اعتماد نگرفته بود، نوع نگاه وی به مقوله فیلترینگ یکی از حواشی مطرح شده بود که او رسما اعلام کرده سوای آنکه با فیلترینگ موافق نیست، بلکه به‌دنبال رفع فیلتر برخی شبکه‌های اجتماعی خارجی مانند توییتر نیز هست.

البته جهرمی در اظهارنظری درباره شبکه توییتر شرط این مساله (رفع فیلتر) را نه به داخل کشور بلکه به خود شبکه‌های فیلتر‌شده ارجاع داد و اعلام کرد:” فضای توییتر فضایی با محتویات غیراخلاقی نیست که باید مسدود باقی بماند؛ چراکه بیشتر فضای این شبکه معقول است. بنابراین تنها از راه اعتماد‌سازی از سوی همین شبکه، امکان رفع فیلترینگ آن وجود دارد.”

جهرمی علاوه بر مطرح کردن روش رفع فیلتر توییتر که در برخی رسانه‌ها صرفا به موضوع رفع فیلتر و نه چگونگی آن پرداخته شد، حتی از تلاش برای رفع فیلتر یوتیوب و بلاگ‌اسپات نیز گفت: “در هر صورت در خصوص رفع فیلتر سرویس‌های اینترنتی پرمخاطب در مرحله اعتماد‌سازی هستیم. ملاحظات سختی برای رفع فیلتر سرویسی مانند یوتیوب و بلاگ‌اسپات از طرف دادستانی مطرح شده است، اما ما تمام تلاشمان را برای ایجاد اعتمادسازی به‌کار خواهیم گرفتم.”

به هر حال اگرچه میلیون‌ها نفر در حال حاضر به این شبکه‌ها و خدمات فیلتر‌شده در ایران دسترسی دارند و به چنین وضعیتی عادت کرده‌اند، اما باید منتظر نتایج این موضوع ماند.

تصمیم به تغییر ساختار وزارتخانه

یکی از مطالبی که در خصوص صحبت‌های جهرمی از زمان اعلام برنامه وی مورد توجه فعالان حوزه و رسانه‌ها قرار گرفته است، اظهارات وی در خصوص تغییر ساختار و ماموریت‌های وزارت ارتباطات و نهادهای وابسته به آن بوده است.

جهرمی معتقد است که ساختار فعلی در وزارت ارتباطات متناسب با تغییرات به‌وجود آمده در دنیای تکنولوژی نیست. در واقع از نظر وزیر جدید، مکانیزم حاضر در بخش‌های مختلف وزارت ارتباطات مانند پست، فرودگاه پیام و نیز در دیگر بخش‌ها بر اساس مدل توسعه صنعتی بوده است و پیش رفتن با چنین ساختاری ما را در رسیدن به اهداف با مشکل مواجه می‌کند.

جهرمی معتقد است که ساختار سازمان فناوری اطلاعات از ابتدا به صورت شرکتی دیده شده، اما لازم است این سازمان به‌دنبال درآمد باشد تا بتواند حقوق کارکنانش را پرداخت کند، بنابراین نمی‌تواند از بخش خصوصی هم به‌خوبی حمایت کند. پس با این شرایط طبق سیاست‌های جهرمی قطعا باید ساختارها با تغییرات اساسی همراه شود و ساختاری به‌وجود آید که وزارت ارتباطات بتواند برخی اختیارات و قوانین ویژه حوزه را در اختیار گرفته و در نهایت از فرصت‌های فضای مجازی که می‌تواند به رشد کسب‌و‌کارهای نوپا کمک کند استفاده کند.

این رویکرد در عین حال که مثبت تلقی می‌شود، اما به اعتقاد ناظران با چالش‌های زیادی مواجه است. به هر حال وزیر ارتباطات اعلام کرده که قصد تجدید ساختار در بخش‌های مختلف این وزارتخانه را دارد.

تهیه نقشه راه فضایی کشور

وزیر ارتباطات در روزهای ابتدایی تکیه‌اش بر مسند وزارت، دیداری نیز با مسوولان پژوهشگاه فضایی ایران (یکی از بخش‌های پرچالش وزارتخانه) انجام داده و تهیه نقشه راه فضایی کشور را یکی از ماموریت‌های اصلی این پژوهشگاه در دوره جدید عنوان کرده است.

جهرمی در دیدار با مسوولان پژوهشگاه فضایی ماموریت مهم این پژوهشگاه در دوره جدید را تهیه گزارش از وضع موجود تعیین کرد و از آنها خواست که در گزارشی، اشکالات ساختاری ، تقسیم مسوولیت‌ها و برنامه‌های آینده این حوزه مشخص شود.

وی دومین ماموریت پژوهشگاه فضایی را تهیه نقشه راه این حوزه بیان و تاكید كرد كه در این نقشه راه باید هدف و مسیر پیشرفت خود را مشخص کنیم و بدانیم در انتهای این برنامه به کجا می‌رسیم.

این یعنی پژوهشگاه مذکور روی نقشه خاصی در حال حرکت نبوده است و البته به این موضوع بلاتکلیفی ماهواره‌های منتظر پرتاب را نیز باید اضافه کرد.

قول‌های جهرمی به بخش خصوصی

پیش از کسب رای اعتماد از مجلس، جهرمی در اتاق بازرگانی تهران حاضر شد و پس از شنیدن نقطه نظرات فعالان حوزه، وعده‌هایی را برای بهبود وضعیت صنعت ICT مطرح کرد.

آذری‌جهرمی وعده داد که با سندیکای تولید تجهیزات مخابراتی جلسات مشترکی گذاشته و برای تولید هدفمند برنامه‌ریزی کند. در آخرین خبرها اما وی در همین راستا علی‌اصغر عمیدیان‌، رییس سابق سازمان رگولاتوری را که انتقادهای زیادی در خصوص عملکردش مطرح بود، با صدور حکمی دوباره به وزارت ارتباطات بازگردانده تا مشکلات دو شرکت تولیدی در صنعت مخابرات را بررسی و رفع کند.

وزیر ارتباطات اما در آن جلسه این‌طور وعده داد: “هر وزیری دستاوردی از خود به‌جا می‌گذارد و من هم می‌خواهم پس از چهار سال دستاورد مشخصی داشته باشم و آن هم تشکیل پنج شرکت بزرگ به‌عنوان پرچمدار جمهوری اسلامی در فضای مجازی است تا این شرکت‌ها بتوانند سهم ما را از بازار جهانی کسب کنند.”

جهرمی همچنین در این جلسه وعده داد که قیمت اینترنت ثابت را پایین بیاورد، و در پاسخ به اظهارنظر یکی از نمایندگان بخش خصوصی درباره مصوبه 163 رگولاتوری در حمایت از تولیدکنندگان هم گفت: از چند نفر شنیده‌ام که این مصوبه به‌خوبی اجرا نمی‌شود. این قانون است و باید اجرا شود و ما هم برای اجرای آن کمر همت می‌بندیم.

وی همچنین به بخش خصوصی وعده داد که اگر این بخش طرح اقتصادی خوب خارجی بیاورد، وزارت ارتباطات در کنارشان خواهد بود و با شرکت‌های خارجی برای ایجاد بخش R&D مذاکره می‌کند.

رسیدگی به اوضاع نابسامان اجرای قانون کپی‌رایت در کشور و حل مشکل فیلتر شدن ناگهانی کسب‌و‌کارهای نوپای اینترنتی با ایجاد لیست سفید برای آنها از دیگر وعده‌های جهرمی در جلسه‌اش با خصوصی‌ها بود که باید دید به کجا می‌رسند.

پیوستن وزیر به یک موج شبکه‌های اجتماعی

درپی حذف اپ‌های ایرانی از یک پلتفرم آمریکایی و برخی اعتراضات در شبکه‌های اجتماعی، چیزی نگذشت که وزیر ارتباطات هم به موضوع واکنش نشان داد و حتی شخصا به کمپین اعتراض به این اقدام در شبکه‌های اجتماعی پیوست.

جهرمی همچنین اعلام کرد که با وزیر امور خارجه هم تماس داشته و محمدجواد ظریف نیز پیگیر حل مساله است.

وی در صحبت‌هایش البته فقط از دیپلماسی به‌عنوان تنها راهکار مقابله اسم نبرد بلکه با تهدید تلویحی این شرکت آمریکایی گفت: ما به مقررات بین‌المللی پایبندیم و امیدواریم آنها نیز به این مقررات پایبند باشند و طبیعتا اگر این تعاملات صورت نگیرد، وزارت ارتباطات و دولت در این زمینه دستشان خالی نیست.

اگرچه این موضوع چندان بزرگ محسوب نمی‌شود، اما به هر حال سرنوشت آن هم به سبد وعده‌های محمدجواد آذری‌‌جهرمی اضافه شد.

لزوم تقسیم مسوولیت در وزارت ارتباطات

هر‌چند وزیر جدید اقدام شایسته‌ای در جهت تلاش برای رسیدگی به مشکلات مطروحه در شبکه‌های اجتماعی انجام می‌دهد، اما از این مهم نیز نباید غافل ماند که شاید بهتر باشد مسایل روزمره و اخباری را که یک روز در فضای مجازی مطرح می‌شوند و روزی دیگر خواه‌ناخواه تب و تابشان می‌خوابد شخصا پیگیری نکرده و برای این امور زیرمجموعه یا فرد و بخش مشخصی را مسوول پیگیری کند.

طبیعی است که جایگاه وزیر رسیدگی به مسایل اساسی حوزه و تلاش برای پیشبرد اهداف کلان است و از سوی دیگر رسیدگی به مسایلی که در شبکه‌های اجتماعی مطرح می‌شوند و غالبا هم تاثیری بر پیشبرد اهداف میان‌مدت و بلندمدت برنامه‌های کلی کشور ندارند، چندان اثرگذار و ماندگار نیست.

از این‌رو چنانچه وزیر ارتباطات خود شخصا بخواهد به تمامی مسایل و رویدادهای حوزه ICT واکنش نشان دهد و هر بار نیز وعده‌ای برای رسیدگی به یکی از این موارد بدهد، گذشته از اینکه با انبوهی از وعده‌هایی مواجه می‌شود که هر روز از سوی رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی مطرح شده و به حساب وی منظور می‌شود، فرصت طلایی برای چینش تیم جدید همراه با خود و تعیین اولویت‌های کلان و عملیاتی را به‌سرعت از دست خواهد داد و به این ترتیب باید پاسخگوی پرسش‌هایی باشد که همچون عملکرد محمود واعظی که از سوی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی منتشر شد، پس از چهار سال انبوهی از نقاط ضعف و مسایل بلاتکلیف را در کارنامه حرفه‌ای خود به‌جا گذاشت.