شبکه های مجازی زیر ذره بین

کلیشه برعکس!

هشتگ انتقادی کلیشه برعکس، در میان کاربران توییتر فارسی بسیار داغ شده است. این هشتگ عمدتا به نوعی اعتراض به تبعیضات جنسیتی علیه زنان می‌پردازد.

در توییت­هایی که با این هشتگ نوشته می‌شود، جای زنان و مردان عوض شده است. با همین روش کاربران هرچه درباره زنان گفته می‌شود یا هر محدودیتی که درباره آنها اعمال می‌شود را برمی‌گردانند و در جمله‌های روایی به جای کلمه زن از مرد استفاده می‌کنند، انگار که این تبعیض‌ها علیه مردان اعمال می‌شود.

تعداد توییت‌هایی که با این هشتگ ارسال شده تا لحظه تهیه این گزارش از بیست‌هزار فراتر رفته است. بیشتر این توییت‌ها مفهوم انتقادی عمیقی همراه خود دارند اگرچه به دلیل محدودیت کاراکتر توییتر خلاصه و تنها با کلمات کلیدی نوشته می‌شوند.

هدف این هشتگ نشان دادن حجم بالای تبعیض­های جنسیتی است که بسیار در میان جامعه عادی شده و حالتی کلیشه‌وار به خود گرفته است. با این کلیشه برعکس می­توان نشان داد تا چه حد این تبعیض‌ها سخت و به‌دور از برابری­های جنسیتی است؛ به طوریکه مردان بسیاری پس از مشاهده هشتگ­ها احساس بد را تجربه کرده‌اند و در حالی که این تبعیض‌ها را وحشتناک خوانده­اند به زنان حق داده­اند.

 

کمک به دانش­آموزان نیازمند

مهربانه یکی از سایت‌های جمع­سپاری داخلی است که برای کمک به نیازمندان داخل کشور کمپین­های مختلفی را برگزار می­کند.

پلتفرم تامین مالی جمعی مهربانه پس از اجرای موفقیت‌آمیز پویش "با مهر #میرم_مدرسه" در سال 1395، امسال هم پویشی با ابعاد گسترده‌­تر و با تمرکز بر مناطق محروم و دورافتاده کشور به راه انداخته است.

حال با توجه به اینکه کمتر از یک ماه تا بازگشایی مدارس باقی مانده، این تیم برآن شده تا برای تامین مایحتاج دانش‌آموزان نیازمند ایرانی پروژه جدیدی با همان نام قبلی را راه‌اندازی کند.

در این پویش مبلغ 90 میلیون تومان جهت خرید لوازم‌التحریر و سایر ملزومات تحصیلی دانش‌آموزان جمع‌آوری خواهد شد.

این پویش که منابع مالی آن توسط تعداد کثیری از مردم و به روش تامین مالی جمعی تهیه می‌شود از شهریور ماه آغاز شده و تا اواسط مهر ادامه خواهد یافت.

در این پروژه 10 موسسه برای تامین مایحتاج تحصیلی بیش از هزار و 600 دانش‌آموز نیازمند همکاری می­‌کنند.

افزایش خیران در اینترنت

10 سال پیش در چنین هفته‌ای

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه