ورود به دهانه جهنم با واقعیت مجازی

حضور در نزدیکی یک آتشفشان در حال فوران و فعال بدون شک با خطرات زیادی همراه است، اما در عین حال خیلی‌ها دوست دارند از طریق این سوراخ بزرگ که به عمق زمین راه دارد از اسرار کره خاکی آگاه شده و هیجان رویارویی با مواد مذاب را برای یک بار هم که شده تجربه کنند.

اگرچه نزدیک شدن به یک آتشفشان فعال و در حال فوران بسیار خطرناک و شاید حتی برای بسیاری ناشدنی است، اما به‌تازگی یک سایت به نام  Digital Volcano یا آتشفشان فعال از طریق پخش فیلم واقعیت مجازی شما را به دهانه یک آتشفشان فعال در نیکاراگوئه می‌برد.

این امکان توسط آژانس خلاق Gin Lane طراحی شده و اطلاعات علمی آن هم توسط یک تیم از کارشناسان آتشفشان با پشتیبانی دولت نیکاراگوئه و جنرال‌الکتریک (GE) گردآوری شده است.

پژوهشگران برای ساخت فیلم واقعیت مجازی سفر به دهانه آتشفشان و انتشار آن از طریق سایت به آتشفشان ماسایا که شش هزار متر ارتفاع دارد رفته‌اند و دوربین‌های خود را برای فیلم‌برداری به مناطقی فرستاده‌اند که عملا امکان وارد شدن انسان به‌دلیل حرارت بالا وجود ندارد. برای ثبت مشخصات دقیق این آتشفشان و زبانه‌های آن در سال 2016 تعداد 80 سنسور در بخش‌های مختلف دهانه آتشفشان قرار داده شده و چند و چون فعالیت‌های آتشفشان را به شکل دقیق مشخص کرده‌اند.

بازدیدکنندگان از این تور مجازی می‌توانند تصاویری دقیق از نقاطی با حرارت بالای 1800 درجه سانتی‌گراد را ببینند و فیلم مستند تهیه‌شده از نحوه نصب تجهیزات دانشمندان در نوک آتشفشان را تماشا کنند. نکته جالب‌تر اما آن است که به کمک اطلاعات دریافتی از 80 حسگر نصب شده در جای‌جای این آتشفشان مدل سه‌بعدی آن ساخته شده و و تصاویر واقعیت مجازی شبیه‌سازی شده از عمق چند هزار متری و در میان مواد مذاب در اختیار کاربران قرار می‌گیرد.

داشتن تصاویر ویدیویی باکیفیت و سه‌بعدی از اعماق یک آتشفشان فعال و سفر به درون زمین همواره یکی از آرزوهای قدیمی بشر بوده که در داستان‌های علمی_‌تخیلی و به‌خصوص در داستان سفر به اعماق زمین ژول‌ورن هم به آن پرداخته شده و اكنون به کمک واقعیت مجازی این امکان در عمل فراهم شده است.

مژگان كریم‌نیایی

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه